“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Google Alphabet “Akıllı” Şehir İnşa Etmeyi Planlıyor

Google, Sidewalk Labs ve Alphabet Inc. geleceğin “akıllı şehri”'ni inşa edebilmek için birlikte çalışmayı planlıyor. The Wall Street Journal’ın haberine göre, Google grup şirketlerinden biri olan Alphabet Inc. akıllı şehir yaratma projesi üzerine yoğunlaşmış durumda. Sidewalk Labs, enerji kullanımı, ulaşım ve yaşam maliyetini geliştirebilmeyi amaçlayan ileri teknoloji ürünü akıllı şehir bölgeleri tasarlayacak.

Google’ın şehirleri daha kullanışlı hale getirebilecek ve insanların hayatını geliştirebilecek akıllı şehir projesi milyonlar tarafından oldukça beğenildi. Şirket, enerji kullanımını geliştirecek ve ulaşımı kolaylaştıracak bir “akıllı” şehir teknolojisi için ayrı bir bölüm bile oluşturdu.

Sidewalk Labs isimli Google girişimi, şehir geliştirme alanında diğer teknoloji şirketlerinin projelerinden oldukça farklı. Google, fazla sayıda şehir sakinine erişebilecek potansiyele sahip projeler inşa edebilecek durumda olan uzmanlardan küçük gruplar oluşturacak.

Bakalım bu işin sonu 2025 yılında nereye varacak?Hizmeti geliştirmek ve maliyeti düşürmek için şehirlerde kullanılan tepeden-aşağıya teknik projelere kıyasla, Google, aşağıdan-yukarıya bir yaklaşım kullanarak düşük maliyete hızlı bir değişim getirmeyi amaçlıyor. Akıllı şehir potansiyelini gören ilk şirket olmasa bile Google bu konuda en büyük şirketlerden biri oldu bile.

Sidewalk Labs, sokaklarda ücretsiz wifi hizmetinin de ötesine gitmek istiyor. Araştırma komitesi şu an akıllı mahalle/komşuluk yaratma projesi üstünde çalışmalarını sürdürüyor.

Sidewalk, Alphabet grubuna, tümüyle teknoloji temelli şehir bölgeleri projesi sunmaya hazırlanıyor. Gerileme yaşayan şehirlerde, otonom(kendi kendine gidebilen) arabalardan ileri teknoloji elektrik şebekelerine kadar her şeyiyle yeniden tasarlanacak.

Sidewalk, bunun yanı sıra, sokak tasarımları konusunda da denemeler yapacak. Şirket yetkilileri, planladıkları projeler için belediyelerden bu konularda muafiyet almayı umuyor. Bu teklifin önümüzdeki haftalarda Alphabet tarafından kabul görmesi bekleniyor.

DİĞER HABER
10 Mayıs 2016