“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Google Earth 3D Teknolojisinin Emlak Sektörüne Getireceği Yeniliklere Hazır mısınız?

Bundan 12 yıl önce sadece Amerika’daki bölgeleri ve bir yıl sonrasında ise dünyanın büyük bir bölümünü görüntüleyecek şekilde hizmete sunulan Google Earth, ilk çıktığı zamanlar büyük bir şok yaratmıştı. Kısa süre içerisinde hızla gelişen Google Earth, neredeyse tüm dünyaya yayılarak kullanıcı alanını büyük oranda genişletti. 2006 yılından bu yana dünya çapında kullanılan Google Earth, günümüzde en kaliteli harita uygulamalarından birisi olarak kabul ediliyor.

Google Earth’ün Son Teknolojiye Uyarlanan Yeni Özellikleri

Yıllar içerisinde yeni özellikler katılarak geliştirilen Google Earth, son iki yıl içerisinde çok daha farklı özellikler ile birlikte son teknolojiye uyarlandı. Bu özelliklerden ilki Google Earth’in web tabanlı kullanımının piyasaya sürülmüş olması. Daha önce bilgisayarınıza indirerek kullanmak zorunda olduğunuz uygulama, artık internet adresinden girilerek de kullanılabiliyor.

Google’ın getirdiği diğer bir özellik ise seçtiğiniz yerin 3D görünümlerini gösteriyor olması. Böylece eskiden iç içe geçen uygu görüntülerinden ziyade istediğini yer hakkında çok daha detaylı ve gerçek görüntülere göz atabiliyorsunuz.

Google Earth’tün yeni özellikler kazanmış bu sürümünde, 360 derecelik videoların ve sokak görünümlerin içerisinde yer aldığı zengin bir medya bölümü de var. Harita üzerinde seçtiğiniz bölgede bulunan önemli yerlerin birer tanıtım kartı şeklinde görüntülendiği bu medya bölümünde, kartlar üzerinden mekânlar hakkında bilgi alıp daha ayrıntılı gerçek görüntüler elde edebiliyorsunuz. Bu kartlar dünyanın en önemli görülen yerlerinden başlanarak hazırlanmış ve her hafta yeni yerlere göre güncellenmeye devam ediyor.

Yeni sürümde bir de “Kendimi Şanslı Hissediyorum” butonu ile uygulamanın sizi rastgele dünyanın bir yerine götürmesini de sağlayabiliyorsunuz. Earth.google.com sayfasını ziyaret ederek tüm bu yeni özellikleri deneyimlemeniz mümkün.

Emlak Profesyonelleri İçin Google Earth Neyi İfade Ediyor?

Bildiğiniz gibi emlak işinde alıcı müşteriler ile görüşmeler yaparken ve onlara uygun evleri listelerken müşterilerinize uygun evleri seçme ve sunma konusunda etkileyici bir performans göstermeniz gerekir. Alıcılar, bir ev satın alırken sadece istediği evin özelliklerine bakmakla kalmaz, aynı zamanda evin bulunduğu çevre ile ilgili de her türlü bilgiyi edinmek ister. Bu bilgileri onlara sunma görevi ise emlak profesyoneli olarak sizindir.

Normal şartlarda bir emlak profesyoneli, alıcı müşteriye evin çevresindeki özellikleri sayarken bunu ya anlatarak yapar ya da kâğıt üzerinde listeleyerek sunar. Ancak sanal teknolojinin gelişmesi ile birlikte bunun çok daha etkileyici yöntemlerini kullanma imkânına sahibiz. Google Earth de bu anlamda emlak profesyonelleri için büyük bir önem taşıyor.

Google Earth’te alıcı müşterinin ev satın almayı düşündüğü bölgenin 3D görünümünü onlara gösterebilir ve o bölgede neler olduğunu gerçeğe yakın haliyle görsel olarak sunabilirsiniz. Bu sayede müşteriniz anlattıklarınızı kafasında hayal etmek yerine kendi gözleriyle direkt görme fırsatını bulacaktır.

Google Earth’teki 3D görünümlü bölgeler henüz belli yerler için gerçekleştirilmiş olsa da kısa sürede kapsadığı tüm bölgelerin de 3D görünüme kavuşması bekleniyor. Türkiye’nin de buna dâhil olmasını heyecanla bekliyoruz.

DİĞER HABER
12 Haziran 2017