"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Google Earth ile Artık Mesafe Ölçümü Yapılabilecek

Google Earth’ün geçen pazartesi ilan ettiği yeni araç sayesinde artık etrafınızdaki dünyayı ölçmeniz mümkün. Yani tırmanışınızın, koşunuzun, yürüyüşünüzün, bisiklet yolculuğunuzun ya da herhangi bir rotanın ölçüsünü Google Earth sayesinde hesaplayabileceksiniz.

Aynı şekilde bu aracı kullanarak bir ülkenin, bir stadyumun, her zaman merak ettiğiniz bir arazinin ve hatta bir konutun alanını da hesaplayabilirsiniz. Bu eğlenceli araç 2, 3 ya da daha fazla nokta arasındaki mesafeyi ya da parsellediğiniz bir alanın ölçüsünü sizin için çıkarıyor.

Artık Google Earth’ü yolların olmadığı mesafeleri ölçmek için bile kullanabilirsiniz. Evinizle Kuzey Kutbu arasındaki mesafeyi öğrenebilirsiniz mesela. Aynı şekilde komşunuzun evinin sizin evinize olan uzaklığını, işe gittiğiniz yolun mesafesini, bir ağacın size uzaklığını ya da okulunuza olan mesafeyi de ölçebilirsiniz. Araç size çoklu noktalar arasında ölçüm yaparak bir koşu yolunun ya da yarış rotasının uzunluğunu da hesaplayabiliyor.

Bu araç sayesinde alan ölçmek artık çok kolay. Yüzölçümü olarak Levent’le Maslak’ı karşılaştırmak mı istiyorsunuz? Yaşadığınız mahallenin büyüklüğünü mü merak ediyorsunuz? Havuzunuz ne kadar geniş? Lunapark ne kadar büyük? Bu araç sayesinde bir sunum sırasında danışmanlar müşterilerilerine  farklı yerlerin karşılaştırmalı büyüklüklerini bile gösterebilir.

Google Earth Tool Measure Area

Bu Aracı Nereden Kullanacaksınız?

Mesafe ölçmenizi sağlayan bu yeni aracı bilgisayarınız üzerinden https://earth.google.com/web/ adresine girerek ya da Android telefonunuza Google Earth uygulamasını indirerek kullanabilirsiniz. Aracın IOS versiyonu ise yakında piyasaya çıkacak. Google Earth’ü kullanmak ise tamamen ücretsiz.

Bu Aracı Nasıl Kullanacaksınız?

Öncelikle Google Earth web sitesine girmeniz, sonrasında ise ekranın sol tarafında yer alan menüden “Uzaklık Ölçümü” butonuna tıklamanız gerekiyor.

Sonrasında ise başlangıç noktanızı belirleyeceksiniz. Başlangıç noktanızı belirledikten sonra farenizi bitiş noktanızın üzerine getirin ve tıklayın. Mesafe bilgisi sağ üst köşedeki ekran içerisinde gösterilecek. Tıklamaya devam ederek birden çok nokta da seçebilirsiniz.

Alan ölçmek için ise noktaları kapalı bir şekil oluşturana kadar seçmeniz gerekiyor. Sonrasında Google Earth size hem alan hem de çevre bilgisini verecek.

Yanlış bir şey yaparsanız da sağ üst köşede yer alan “Geri Al” tuşunu kullanabilirsiniz.

Siz bu eğlenceli aracı kullanarak ilk nerenin ölçümünü alacaksınız? Yorumlarınızı bekliyoruz...

DİĞER HABER
01 Temmuz 2018