Mail listemize abone oldunuz mu?
Google, New York City'deki St. John's Binasını 2,1 milyar Dolara Satın Aldı

Real Capital Analytics'ten alınan verilere göre, Google'ın Manhattan Hudson Square'deki St. John Terminal binasını satın alması, COVID-19 salgınının geçen yıl başlamasından bu yana ABD'de bir ofis binası için ödenen en yüksek fiyat oldu.

Binayı halen kiracı olarak kullanan Google, sözleşmede bulunan satın alma opsiyonunu kullanıyor. Anlaşmanın önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Binayı satın alma kararı, St. John's Terminal binasının şirketin bölgede inşa etmekte olduğu yeni bir kampüsün “çapası” olarak hizmet edeceğini söyleyen Google Finans Direktörü Ruth Porat tarafından kaleme alınan bir blog yazısında duyuruldu .

New York City için anlaşma, ekonomik toparlanmanın Google da dahil olmak üzere birçok işverenin, emlak piyasasının yeniden canlanması ve ofise geri dönme planlarını ertelemesi nedeniyle biraz sallandığı bir zamanda bölgenin ticari emlak piyasasına bir destek sağlıyor.  COVID-19'un delta varyantı tedbirleri kapsamında Google, ofislerinin yeniden açılmasını Ocak 2022'ye kadar erteledi ve çalışanlarının yaklaşık %20'sinin bu tarihten sonra bile uzaktan çalışmaya devam etmesini bekliyor.

Birçok teknoloji firması gibi Google da pandemi sırasında başarılı bir strateji izledi. Şirketin, gelirleri pandemi döneminde önemli ölçüde arttı ve COVID sonrası dönem için planladığı gibi gayrimenkul ve diğer çeşitli girişimlere yatırım yapmasının önü açılmış oldu. Google bu başarısını, eğitim, eğlence ve uzaktan çalışmayı mümkün kılan kısıtlamalara bağlı internet hizmetlerine artan güven nedeniyle sağladı.

Google Finans Direktörü Ruth Porat, arama motoru devinin, 2023 yılının ortalarında 550 Washington Caddesi'ndeki St. John Terminali merkezli yeni kampüsünü açacağını söyledi. Tamamlanan kampüs, Google'ın satış ve ortaklık ekiplerine ev sahipliği yapacak ve 1,7 milyon metrekarelik ofis alanını kapsayacak.

Porat yapmış olduğu açıklamasında, St. John Terminali'nin hayata bir yük tesisi olarak başladığını ve Google'ın onu “son derece sürdürülebilir, uyarlanabilir ve bağlantılı bir binaya” dönüştürme sürecinde tamamen yenilenmekte olduğunu söyledi. Planlanan çok sayıda açık dış mekan ile orada çalışan insanları doğaya daha yakın bir şekilde bağlamaya yardımcı olan biyofilik bir tasarıma sahip olacağını belirtti.

Google ayrıca kampüsü kıyı şeridine bağlayacak ve Google'ın iddialı "çevresel sürdürülebilirlik" hedefleri doğrultusunda ortaya çıkan karbonunun %100'ünü filtreleme planları mevcut.

Ayrıca Google, bu yılın başlarında açıklanan 7 milyar dolarlık daha geniş ABD genişleme planlarının bir parçası olarak New York City gayrimenkulüne 250 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Google, önümüzdeki beş yıl içinde şehirdeki işgücünü 12.000 çalışandan 14.000'e çıkarmayı planlıyor.

DİĞER HABER
24 Eylül 2021