"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Google Street View Uygulamasına Artık Herkes 360 Derece Görüntü Yükleyebilecek

Google tarafından geliştirilen popüler harita hizmeti Google Street View, belirli caddeleri detaylı bir şekilde görmenizi sağlıyor. Son çekilen 360 derece fotoğraflar eşliğinde caddeler üzerinde gezinmenize yardımcı olan uygulama, böylelikle herhangi bir mekanı ya da adresi kolayca bulmaya imkan tanıyor. Şimdilerde ise bu hizmetin farklı bir şekilde gündemde olduğunu görüyoruz.

Bundan önce özel olarak dizayn edilen Google araçları ile oluşturulan görsel desteği, artık tüm kullanıcılara açılmış durumda. Özel donanımlı bir araca sahip olan herkes, geliştirilen yeni hizmet çerçevesinde sokakların ve caddelerin 360 derece görüntülerini uygulama içerisine yükleyebilecek. Bu sayede harita hizmetlerini daha da geliştirmeyi amaçlayan Google, kullanıcılardan gelen fotoğraflar ve videolar ile 360 derece görüntülenemeyen caddenin kalmamasını amaçlıyor.

Street View auto ready ile her şey hazır

Hazırlanan yeni program, 4 farklı ana kategoriden oluşuyor. Bu kategoriler Street View auto ready, Street View mobile ready, Street View VR ready ve Street View workflow ready. Her türlü malzemenin hazırlanmasını ve ardından görüntülerin çekilmesini kolaylaştıran kategoriler, aynı zamanda düzenli veri akışının sağlanması hususunda da oldukça akıllı bir biçimde çalışıyor.

Söz konusu hizmet içerisine katılmak isteyenler adına veri akışını kolaylaştırmak isteyen Google, şimdiden yeni bir cihaz geliştirmiş durumda. Insta360’s Pro adındaki kamera yardımıyla hızlı ve etkili bir şekilde 360 derece görüntüler oluşturabilirsiniz. Insta360’s Pro Stitcher adındaki masaüstü uygulaması ise kamera yardımıyla elde edilen görüntülerin Street View üzerine yüklenmesine imkan tanıyor. Tüm bu işlemler sonrası verileri kontrol edecek olan Google, gerekli yeterlilikler sağlanmış ise kaydedilen görüntüleri Google Maps ve Google Earth hizmetleri üzerinden yayımlayacak.

Bahsi geçen kamera sisteminin fiyatı şu anda 3499 dolar olarak belirlenmiş durumda. 8K çözünürlüğünde saniyede 5 kare kayıt özelliğine sahip olan kamera, gerçek zamanlı görüntü sabitleme desteği sunuyor. Bununla sınırlı kalmak istemeyen Google ise çoktan Samsung ve GoPro gibi 18 adet üretici ile anlaştı. 360 derece görüntü kaydı sağlayacak kameraların üretilmesini talep eden dev firma, veri akışlarının hızlı ve kolay bir şekilde yapılması için çalışmalarına son hızda devam ediyor. Ayrıca diğer üreticilerin işin içerisine dahil olması, daha uygun fiyatlı cihazların satışa sunulabileceği fikrini de akıllara getirmekte.

 

Yenilikçi hizmetin gayrimenkul hizmetlerine etkisi

Caddeler artık tek renkte bir çizgiden öteye geçip, kısa bir süre önceki çekilen en güncel halleri temelinde incelenebiliyor. Bu durumun gayrimenkul sektöründe pazarlamaya olan olumlu etkisinin mükemmel bir seviyeye ulaşacağını şimdiden söyleyelim. Oluşturacağınız her ilana kendi çektiğiniz video ve görüntüleri kolayca Google Maps işaretini ekleyerek evin nerede ve nasıl bir cadde üzerinde olduğunu ayrıntılı olarak paylaşabilirsiniz. Bu da alıcıların sevdikleri evler üzerine sizinle iletişime geçmek istemelerini sağlayan unsurlar arasında görülüyor.

Gayrimenkul ilanları harita üzerinde görüntülense de ülkemizde bu hizmetin ABD’ye göre yavaş ilerlediği de bir gerçek. İşte bu noktada bahsi geçen üçüncü parti görüntü akışı devreye giriyor. Artık kullanıcıların da sisteme görüntü yüklemelerini sağlayan Google, bu sayede harita hizmetlerini hızlandırabilecek. Türkiye’den de görüntüler ulaştırıldığı takdirde Street View hizmetini ülkemizde etkili bir biçimde kullanabileceksiniz. Böylelikle ilanınızda bulunan evin son çekilmiş sokak görüntülerini ve video kaydınızı paylaşarak çok daha akılda kalıcı ilanlar oluşturabileceksiniz.

DİĞER HABER
17 Ekim 2017