"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Google ve Facebook Emlak Portallarının Pastasını Neden Yemiyor?

2018 yılında yayınlanan, ilan endüstrisinin Facebook'tan gelen potansiyel rekabetten ve Google'ın ahtapot kollarından endişelendiğini iddia eden bir endüstri raporunu inceledik.

İnternet devlerinin yaklaşmakta olan hançeri, emlak ilan endüstrisindeki belki de en büyük sorun olmaya devam ediyor: Uçuş karşılaştırma endüstrisindekilere, iş portallarına veya şarkı sözleri yayınlayarak para kazanmak isteyen herhangi bir web sitesine Google'ın ne tür bir tehdit oluşturduğunu sorun, bin ah işitin.

Nedir bu açgözlülük ve bu kadar hırs?

Google henüz emlak sektörüne tam olarak girmedi, ancak bu fikirle flört etti. Öte yandan Facebook, bir süredir ayağını suya sokuyor, ancak dalmak konusunda biraz utangaç kalıyor. Bu internet devlerini diğer sektörlerde yaptıkları gibi emlak portallarının yemeklerini yemekten alıkoyan nedir?

Davalar. AB hiçbir zaman Google'ın büyük bir hayranı olmadı ve bunu kanıtlamak için bir Wikipedia sayfası bile var. Geçen yılın sonlarında AB'nin Facebook'u kendi pazar platformundaki diğer ilanlara göre haksız avantajlar sağladığı iddiasıyla mahkemeye verdi. Bugüne kadar Google'ın AB tarafından 8 milyar dolarlık para cezasına çarptırıldığı göz önüne alındığında, AB şirketlerine sıkı sıkıya bağlı kalma endişesi muhtemelen Facebook, Google ve diğerlerinin emlak ilan evreninde büyük bir oyun oynamamasının başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

Kullanıcı deneyimi 

Facebook Marketplace'teki emlak ilanlarına gerçekten baktınız mı? Bazı büyük portallar tarafından sağlanan içeriğe rağmen deneyim şaşırtıcı derecede zayıf. İstanbul'da satılık mülkler için temel bir arama yaparken, 1 TL'ye evlerin listelendiğini görebilirsiniz, üstelik yanıltıcı fotoğraflar ve konum bazlı adres sorunları o kadar fazla ki. Günlük kiralık dolandırıcılarından bahsetmiyoruz bile...

Bunların tümü, genellikle daha düşük kaliteli, çok sektörlü seri ilan siteleriyle ilişkilendirilen sorunlar. Bu teknoloji devlerinin emlak ilanlarının peşinden gidecek kaynakları olduğu açık, ancak bunu yapmak için ihtiyaca cevap verecek bir platform oluşturmak, şimdiye kadar ortaya koydukları servislerden daha fazla iş ve çaba gerektiriyor.

Çok ülkeli global portallar nadiren başarılı oluyor ve dikey pazar yerleri satış pazarında iyi performans göstermiyor. 3 Avrupa pazarında başarılı bir şekilde faaliyet gösteren Idealista istisnası dışında, global pazarlarda çok ülkeli portal markaları nadirdir. Craigslist gibi çok sektörlü sitelere gelince, bunlar da global pazarlardaki emlak satışları açısından büyük isimler değil.

Aslında son kullanıcılar, Facebook ve Google'dan daha akıllı olduğunu gösteren bir davranışta bulunuyor. Gayrimenkul söz konusu olduğunda yerel pazar bilgisi ve uzmanlık büyük faktörler gibi görünüyor ve kullanıcılar barbekülerini sattıkları sitede evlerini satmak istemiyorlar. 

Bizim gibi meraklı girişimcilerden biriyseniz siz de mutlaka biliyorsunuzdur: Google uzun süredir gayrimenkul girişimlerine yatırım yapmıyor. 2015'teki emlak ilan siteleri için en büyük haber, Google'ın girişim fonunun Hintli portal şirketi CommonFloor'a yatırım yapmasıydı. Yatırıma rağmen, CommonFloor Hindistan'da 99acres ve MagicBricks'in arkasında kalıyor. Üstelik diğer servisleri ve satın aldığı girişimlere oranla hızlı hareket edemiyor gerçeği, Google'ın emlak piyasasını kırma fikrinden soğuduğunu gösteriyor.

Gökyüzü yarın başımıza düşebilir 

Devasa bütçeleri, evrensel kullanıcı sayıları ve oyunu istedikleri gibi değiştirebilme yetenekleriyle internet devlerinin emlak sektörüne adım atacağı yıllardır müjdeleniyor. 

Pekala bu internet devleri emlakta neden başarısız oluyor? Bunun sayısız nedeni olabilir - taşınmaz ticaretinin derinliğini anlamayan, sadece analitik raporlar ve rakip şirketlerin neler yaptığıyla ilgili mesai harcayan kötü bir ekibe sahip olabilirler mi acaba? 

Ancak emlak girişimlerinin başarısız olmasının bir numaralı nedeni, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını anlamadaki başarısızlık ve müşteriler için doğru sorunu çözememeleridir. 

Emlak, kırılması zor bir cevizdir ve son kullanıcılar henüz tanıdık olmayan platformlarda mülk alıp satmaya hazır değiller.

Büyük internet şirketleri kendi başlarına bir çözüm geliştirmektense, emlak piyasası çevresinde ipotek, emlak dekorasyonu ve danışmanlar için olası satış yaratma gibi işlere girerek, koşullar büyük bir oyunu daha çekici hale getirene kadar ortaklıklar kurabilir ve kullanıcı aşinalığını geliştirebilir.

DİĞER HABER
26 Ağustos 2022