"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gününüze Daha Fazla Saat Eklemenin Sırrı

Çoğu emlakçı daha fazla zamanlarının olmasını ister. Oysa ki günün sonunda listelerindeki her şeyi kontrol edebilen çok az başarılı emlakçı var. Aslında, pek çok emlakçı asla olması gereken başarı düzeyine ulaşamayabilir. Çünkü sonu gelmeyen bir görev denizinin içindeler ve bir sonraki başarı düzeyine ulaşmalarına yardımcı olacak işlere odaklanmıyorlar.

Önemli olduğu için tekrar söylüyoruz. Daha başarılı olması gereken emlakçılar, bir sonraki başarı seviyesine ulaşmalarına yardımcı olacak görevlere odaklananlardır.

Çoğu emlakçı mükemmel itfaiyecilerdir. Anında Harekete Geçirici Mesaj'ları bir araya getiriyorlar, el ilanı kutularını dolduruyorlar, alıcılara yakın ve uzaktaki (ve talep üzerine) evleri gösteriyorlar, faturalarını düzenliyorlar, dosyalamalarını yapıyorlar, müşteri hediyeleri satın alıyorlar ve daha fazlasını - işlemin gerektirdiğini yapıyorlar. Ancak tüm bunları geçinmek için yaparken yarının işine odaklanmak için çok az zamanız (veya enerji) vardır.

Tüm bu anlattıklarımız size benziyorsa, işinizin olması gereken yerde olmamasının üç nedenini size anlatmak istiyoruz:

  • Yapmayı sevmediğin şeyleri yapıyorsun.
  • Yapmakta iyi olmadığınız şeyleri yapıyorsunuz.
  • Yapmanız yararınıza olmayan şeyleri yapıyorsunuz.

Bu üç ifadeyi gerçekten düşünün, ancak bunu yapmadan önce şu soruyu düşünmenizi istiyoruz:

İşinizde yapmanız gereken tek şey nedir ?

Bir an için Cher olduğunuzu varsayalım. Bir keresinde Cher'i birkaç yıl önce inanılmaz kostüm değişiklikleri yaptığı ve performans sergilerken birkaç saat boyunca seyirciyi kendinden geçtiği bir gösteride görmüştüm. Gösterinin sonunda Cher ekibini dışarı çağırdı ve onları tanıttı. Peruklarından bir ekip üyesi sorumluydu. Ayakkabılarından başka biri sorumluydu. Bütün bunlar perde arkasında gerçekleşti, ancak Cher yalnızca yapması gereken şeye odaklanabildi ve bu, sahneye çıkıp performans sergilemek (çünkü satılan biletler buydu). Cher kendi peruklarını, kostümlerini, makyajını kendi halletmek zorunda olsaydı, müziğin doğru şekilde ayarlandığından, aydınlatmayı koordine ettiğinden ve susuz kaldığından emin olsaydı, performans zamanı geldiğinde yıpranmış bir karmaşa olurdu ve bir sanatçı kadar zorlayıcı değildi.

Peki, işinizde yapmanız gereken tek şey nedir? Bazı emlakçılar için bu, etkinliklerde, toplantılarda ve bir toplulukta canlı olarak ortaya çıkıyor. Daha analitik olan emlakçılar için bu, potansiyel müşterilerin onları araması için emlak istatistiklerini ve bilgilerini almak olabilir. Aracı kurum sahipleri ve yöneticileri için bu, potansiyel işe alım yapan diğer aracılarla ilişkiler kurmak olabilir. Şu anda yaptığınız işin tüm ayrıntılarını ve yapılacaklar listesini çıkarabilseydiniz ve size gerçekten neyin iş getirdiğine odaklanabilseydiniz, bu ne olurdu?

Cevabınız var mı? O zaman daha önce söylediğimiz üç ifadeye geri dönelim ve yapmaktan hoşlanmadığınız şeyleri, yapmakta iyi olmadığınız şeyleri ve yapmakta sizin yararınıza olmayan şeyleri belirleyelim.

Yapmaktan hoşlanmadığınız şeyler nelerdir? Dosyalamayı sever misiniz? Harcamalarınızı kayıt altına almayı sever misiniz? Ev el ilanları oluşturmayı ve pazarlamayı sever misiniz? Kendi sosyal medya paylaşımlarınızı yapmayı sever misiniz? İlan sitelerini takip etmeyi sever misiniz? Ofis yazıcınızla uğraşmak ister misiniz? Nefret ettiğiniz her şey, başka şeyler için gerekli olan enerjinizi tüketecektir. Uygun bir zamanda yapmayı sevmediğiniz şeylerin bir listesini yapın.

Yapmakta iyi olmadığınız şeyler nelerdir? Bir ev ilanı hazırlamanız dört saatinizi alıyorsa, bu, zamanınızın en iyi kullanma yöntemi değildir. Geçmişteki bir müşteri veya mahalle kampanyası için postalar oluşturmakla uğraştığınız şey - grafikler, içerik, ilgi çekici bir harekete geçirici mesaj oluşturmakla uğraşıyorsanız, her iş üzerinde iyi çalışmalısınız!

Yapmanız en çok yararınıza olmayan şeyler nelerdir? Enerjinizi tüketen veya olumsuzluklarla dolu bir sosyal mecradaysanız, devam etmek sizin yararınıza olmayabilir. Sosyal medya sayfanızda emlak hakkında paylaşımda bulunmaktan hoşlanıyorsanız, ancak bunu yaptığınız her seferde, haber akışınızda saatlerce geziniyor olduğunuzu görüyorsanız, bunu yapmak sizin yararınıza olmayabilir. Unutmayın, üstlendiğiniz her görev için bir fırsat maliyeti vardır - harcanan bu dakikalar size en yüksek yatırım getirisini getirecek faaliyetlere harcanmazsa, o zaman bunu nasıl harcadığınızı yeniden düşünmeniz gerekir, çünkü zaman sınırlı bir varlıktır. 

Artık yeni listelerinize sahip olduğunuza göre, zaman avantajı sağlayacak yöntemlerinizde olmalı. Yapmayı sevmediğiniz, yapmakta iyi olmadığınız ve sizin yararınıza olmayan şeyleri yapmaktan kaçınmak için alternatifler bulmanız gerekir. Bu, bir asistan tutmanız gerektiği anlamına mı geliyor? Belki. Veya listenizde sadece yapılması gereken tasarımsal birkaç şey mi var? Bu, bir grafiker kiralamanız gerektiği anlamına mı geliyor? Muhtemelen! İş yoğunluğunuz, geçmiş müşterilerinizi, veritabanınızı ve olası satış yaratma kampanyalarınızı idare edecek başka birini bulmanız gerektiği anlamına mı geliyor? Görev listenizdeki bu işleri tutarlı bir şekilde yapmıyorsanız, bu işleri yoğun tempoda yapmanız çok zaman alır. Özensiz yaptığınız işler hiç bir zaman profesyonel olduğunuzu yansıtmaz, o zaman kesinlikle bir yardımcıya ihtiyacınız olacaktır.

Zamanınızı nasıl harcadığınızı analiz ederek kendinizi bir sonraki başarı düzeyine hazırlayın. Yaptığınız değişiklikler ve alacağınız yardım, sizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde, sahip olduğunuz zamandan ve başkalarının yardımından yararlanarak gününüze daha fazla saat eklemiş olursunuz.

DİĞER HABER
17 Mayıs 2022