"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Hain İBuying Tiktok Videosu Zillow ve Redfin'i Cevap Veremez Hale Getirdi

Emlak devleri Zillow ve Redfin, bir emlakçının "Hain iBuying" uygulamaları hakkında spekülasyon yaptığı viral bir sosyal medya videosuna yanıt verdi.

Las Vegas emlakçısı Sean Gotcher, sosyal medyayı kullanarak, "herkesin kullandığı" bir şirketin (Zillow ve Redfin), fiyatları yapay olarak şişirmek ve konut krizini şiddetlendirmek için belirli bir bölgedeki tüm konut stoklarını satın aldığı bir "varsayım" senaryosu ortaya koydu.

Gotcher'in TikTok videosu geçen hafta yayınlandığından bu yana Twitter'da 2,3 milyon görüntülenme, 12.000 yorum ve 8.000'den fazla retweet aldı. 

Videoda hiçbir şirketin adı geçmese de, bariz ima, Zillow ve Redfin'in varsayımsal suçlular olarak görüldüğü ortaya çıkıyor.

Spesifik olarak, Gotcher'ın ortaya koyduğu senaryo, bir iBuyer'ın insanların tam olarak nereden satın almak istediğini öğrenmek için portal operasyonlarından çok sayıda tüketici verisi topladığını görüyor. Adı açıklanmayan şirket daha sonra, "bölgede yeni bir veri yaratmaya" başlamadan önce yavaş yavaş bölgedeki birçok evi satın alır, böylece zaten sahip olduğu hisse senedinin fiyatlarını şişirir.

Redfin CEO'su Glenn Kelman, bu sansasyonel iddialara birkaç gün içinde Twitter'da "Redfin söz konusu olduğunda bu doğru değil" diyerek yanıt verdi ve şöyle devam etti:

"Bir ev için asla kasıtlı olarak eksik veya fazla ödeme yapmayız. Diğer satışlar için yüksek bir değer belirlemek ve tek bir ev için fazla ödeme yapmak delilik."

"iBuyers arasında bir komplo var, ancak sattığımız evlerin alıcılarını temsil eden komisyonculara şu ana kadar yaklaşık 60 baz puan daha düşük komisyon ödemesi yaptık. Bu, bazı brokerlerin iBuyers'ı sevmemesinin bir nedeni olabilir."

Zillow CEO'su Rich Barton Emlakçılık mesleğinin bir katili olabilir mi?

Zillow, kendi adına, videoya halka açık bir şekilde yanıt vermedi, bunun yerine Çarşamba günü emlak haber sitesi İnman.com'a videoyu "yanlış bilgi ve yanlışlık" örneği olarak etiketlediği bir açıklama gönderdi.

Açıklama, Zillow'un satın aldığı tüm evler için piyasa değeri ödediğini iddia ederek şöyle devam etti:

"Bir Zillow Teklifi reddediltikten sonra geleneksel olarak satılan evlere baktığımızda, geleneksel olarak satanların ortalama olarak Zillow Teklifinden yalnızca yüzde 0,09 daha fazla sattığını öğrendik. Zillow'un alıp sattığı her evde şeffafız: Satın alma ve yeniden satış fiyatları, Zillow.com'daki mülk sayfasında herkese açık olarak gösterilir.”

Inman ve diğerlerinin belirttiği gibi, Gotcher'ın 'varsayımsal' senaryosunun gerçek hayatta oynama olasılığı şu anda çok zayıf. iBuying sektörü, aracı kurumlar ve diğerlerinin şanslarını denemek için piyasaya girmesiyle tekelci olmaktan çok daha rekabetçi hale geliyor.

Bununla birlikte, kamuoyu mahkemesinin nüansları dikkate alması olası gözükmüyor. ABD'de, soğuk pazarın bir işareti olarak gördükleri iBuying gibi yeni modellerin çoğalmasıyla kendilerini tehdit altında hisseden yaklaşık 1,5 milyon danışman var. Danışmanların rekabette ayakta kalabilmesi için önümüzdeki aylarda ve yıllarda arkadaşlarını ve takipçilerini daha sık seferber etmeleri gerekecek.

DİĞER HABER
24 Eylül 2021