"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Hedefine Ulaşan Emlak Profesyonelleri İçin Bir Sonraki Aşama Nedir?!

Kendilerini gayrimenkul sektörüne atılmış bulan ve bu alanda başarılı olan kişiler, genellikler hırslı kişilerdir. Yani kendini yönlendirebilen, kendi kendine motive olmasını başarabilen, mesleğin getirdiği esnekliği ve özgürlüğü seven kişilerdir.

Ancak deneyimli emlak profesyonelleri, sektörde belli bir aşamaya geldikten sonra kendilerini şu soruyu sorarken bulabilirler: “Şimdi ne olacak?” Başarı kriterlerini elde ettiğiniz noktada bundan sonra ne yapmanız gerektiğini düşünmeye başlarsınız.

Bu aşamada kariyerinizi doğru yönde ilerletmek için çabalamaya devam etmeniz ve başarının getirdiği rahatlık ile gevşememeniz çok önemlidir. Çünkü rekabet hissi işinizi getirdiğiniz noktayı korumak için anahtar noktadır.

Eğer yavaş da olsa ileriye gitme durumunuz kesilmişse geriye gidiyorsunuz demektir. Neyse ki emlak sektörü değişken bir iş alanı olduğu için bu meslekte sıkılmak pek mümkün değil.

Sonraki Aşama Nedir?

Bir emlak profesyoneli olarak çalışmaya başladıktan sonra bir yılda kaç tane satış yapmak istediğinizi belirlediniz ve bu sayıya ulaşmak için gerekenleri yaptınız. Hedefinize ulaşmak için bölgenizde bilinen bir marka haline geldiniz.

Şimdi hedeflediğiniz noktaya ulaştınız ve bir sonraki aşamanın ne olduğunu arıyorsunuz?

Öncelikle amacınızın ne olduğunu anlayın. Büyüme potansiyelinizi ölçmek için hangi yeni metrikleri kullanmaya başlayabilirsiniz? Daha fazla ev satmak mı istiyorsunuz yoksa emlak ekibinizi büyüterek daha fazla kaliteli profesyonelin sizinle çalışmasını mı istiyorsunuz? İş-yaşam dengenizi düşündüğünüz zaman büyüme kapasiteniz nedir?

Bunların hepsi aynı yörüngeden çıkıp bir sonraki başarı aşamasına geçmeyi planlarken anlamanız gereken önemli ayrıntılardır.

1. Fikir: Emlak Ekibi Kurmak veya Büyütmek

Bir emlak profesyoneli olarak alanınızda genişlemek ve bir emlak ekibi kurmak istiyorsanız kişisel olarak üzerinde durmanız gereken bir takım yeni beceriler vardır. Bireysel emlak profesyoneli olarak şimdiye kadar bireysel hedefleriniz üzerinde çalıştınız ve başarılı oldunuz. Peki, bir emlak ekibine liderlik etmek için gereken özelliklere sahip misiniz?

Eğer kendinize emlak ekibi kurup işinizi bir sonraki aşamaya taşıma hedefi koyuyorsanız, emlak ekibinize nasıl liderlik edeceğiniz konusunda kendinizi eğitmeniz gerekir. Mevcut ekip üyeleriniz varsa onların ihtiyaçlarını karşılamak için yatırım yapmanız gereken bir sonraki alanı ortaya çıkarmalısınız.

Emlak ekibi olarak nasıl bir çalışma kültürü oluşturacaksınız, ekibinizle birlikte yürüteceğiniz çalışma sistemi nasıl olacak, onlara hangi alanlarda ne tür araçlar sunacaksınız ve onlardan beklentileriniz neler olacak? Tüm bunları netleştirmek artık sizin yeni görevleriniz.

2. Fikir: Pazarlama Anlayışını Geliştirmek

Büyümeyi düşünürken bir sonraki aşamanız pazarlama alanında kendinizi geliştirmek olabilir. Bununla birlikte kendinizi bakım moduna alınmış veya sürekli kendini tekrar eden pazarlama yöntemlerini uygularken bulabilirsiniz. Bu durumdan kurtulup emlak firmanıza yepyeni bir pazarlama anlayışı getirmek için kolları sıvayabilirsiniz.

Eğer aynı taktikler her zamankinden daha az sonuç üretmeye başladıysa markanızı biraz sarsmayı deneyin. İlişkilerinizi bir üst düzeye taşıyın. Hedef kitlenizle iletişim kurarken ne hakkında iş yaptığınıza dair net bir sunum yapabiliyor musunuz? Değerlerinizi ve işinizi, markanıza aşina olanlar için benzersiz kılan şeyi ortaya koymaya çalışın.

Eğer bugüne kadar mevcut müşterilerinizden sağlam bir referans almayı başardıysanız, onları bir araya getirerek bir takdir ve teşekkür etkinliği düzenleyin. Daha geniş bir ağ ile balık tutmaya çalışmak yerine kariyerinizde bu noktaya gelmenize yardımcı olan müşteriler ile etkileşim alanınızı genişletin.

Kitlenizi anlamak da pazarlamanız için önemli bir oyun değiştiricidir. Online anketler, stratejinizi doğru yönde yönlendiren sorular sormanın harika bir yoludur. Ayrıca insanların düşüncelerine değer verdiğinizi gösteren bir hamledir.

3. Fikir: Teknolojik Büyüme

İşinizi büyüttükçe kullandığınız teknolojinin de sizinle birlikte büyümesi gerekir. Mevcut sisteminiz üzerinde bir denetim yapmayın düşünün. Araçlarınızın vizyonunuzu yerine getirmenize yardımcı olacak kapasiteye sahip olduğundan emin olun.

Önceden kendi başınıza yaptığınız işleri ölçeklendirmek için küçük araçlar kullanıyordunuz. Şimdi ise büyütmek üzere olduğunuz emlak ekibiniz için çok daha fazlasına ihtiyacınız var. Eğer bir emlak ekibi yerine kendi başınıza devam edeceksiniz yine de fark etmez. Sürekli gelişen ve değişen teknolojiyi takip etmek sizin görevinizdir. Çünkü müşterileriniz bu teknolojileri takip ediyor ve sizden de bunu bekliyor.

Bu, pazarlama teknolojilerinin ötesinde CRM sistemleri ve web siteniz için de geçerlidir. Potansiyel müşterilere ulaştığınız her malzeme, sunduğunuz profesyonellik düzeyini yansıtacaktır. Kalite artık işiniz için daha önemli.

DİĞER HABER
10 Haziran 2019