"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Her Emlakçıya Sorulan Korkunç Soru

“Peki, mülkümü pazarlamak için tam olarak ne yapıyorsun?”

Bunun anlamı, ölümüne-squat yaptığınızdır. Ancak bu soru gerçekten pazarlama ile ilgili değil. Müşterinizin bu soruyu sorması, iletişim eksikliğinden kaynaklanıyor.

Korkunç sorunun tercümesi şöyle: “Her neyse, bütün gün tam olarak ne yapıyorsun?”

Bunu bir düşünün. Önemli bir işi yapması için birini tutuyorsunuz ve sonra onlardan hiç haber alamıyorsunuz. Ne düşünürdünüz?

Bununla birlikte, emlak ilan sitelerinde bir mülkü yayınlamanın ötesindeki bu pazarlama, çoğunlukla "sahte pazarlama" dediğimiz şeydir. Emlak ilan sitelerinde bir mülkü yayınlamak, satıcılarınızı yatıştırmak için tasarlandı, ancak aslında onlara yardım etmek için hiçbir şey yapmıyor.

Örneğin, Facebook'ta ilanlarınızı tanıtıyorsunuz. Önemli değil. Demek istediğimiz, kim yeni bir ev aramak için (emlak ilan sitesi yerine) Facebook'a gider? Listeyi pazarlamak ile kendinizi pazarlamak arasında büyük bir fark var. Açık olmak gerekirse, Facebook'ta kendinizi pazarlamanın yanlış bir tarafı yok. Bunu kesinlikle yapmalısınız! Bunu neden yaptığınız konusunda dürüst olalım.

Listelemeniz için potansiyel alıcıların neredeyse yüzde 100'ü, emlak ilan siteleri aracılığıyla bunu öğrenecektir. Listeleme sunumum sırasında satıcılarınıza tam olarak bunu söyleyin. Pazarlama odağınızın yüzde 100'ünü mümkün olan en güçlü, en çekici ilan sunumunu üretmeye odaklanın.

Müşterilerinize evlerini listeleme için nasıl hazırlayacakları konusunda harika bir iş çıkarırsanız, onları doğru liste fiyatına yönlendirmek için doğru bilgileri sağlarsanız ve güçlü ve çekici bir pazarlama sunumu hazırlarsanız, pazarlama çalışmanızın yüzde 99'u tamamlanmış olur. Başka ne yapmanız gerekiyor?

5 Surprising Questions to Ask a Real Estate Agent

Köşede burgulu bir işaretle mi duruyorsun?

Ancak, profesyonel bir emlakçı olarak işiniz “pazarlama mülkleri”nden çok daha fazlasını içerir. Örneğin, her zaman neler olup bittiğini tam olarak bilmeleri için müşterilerinizle düzenli olarak nasıl iletişim kuracağınız konusunda net bir stratejiniz var mı?

Bunu yaptığınızda, müşterileriniz önemsendiklerini hissederler ve bütün gün ne yaptığınızı merak etme olasılıkları çok daha düşüktür. “Mülkü pazarlamak” için ne yaptığınız hakkında hikayeler uydurmak zaman kaybıdır. Bunun yerine, müşterilerinizi daha fazla dahil olduklarını ve sürecin bir parçası olduklarını hissettirmek için nasıl bilgilendireceğinizi öğrenin.

Önemli ipucu: Odak noktanız, bir seferde bir işlemi tamamlamak olmamalıdır. Bunun yerine, hiç bitmeyen bir gelen yönlendirme akışı yaratmak olmalıdır. Bunu başarmanın ilk adımı, iletişim becerilerinizi önemli ölçüde geliştirmektir.

Unutmayın, pazarlama işinizin sadece bir parçası. Hiç bitmeyen bir referans akışıyla sürdürülebilir bir iş kurmak istiyorsanız, iletişim planınız pazarlama planınızdan bile daha önemlidir. İletişim stratejiniz nedir? Ve daha da önemlisi, stratejinizin uygulanmasını sağlamak için kullanacağınız sistem nedir? Bilmiyorsanız veya “Bunu daha sonra çözeceğim” diye düşünüyorsanız, belki de düşünmeyi bırakıp yapmaya başlamanın zamanı gelmiştir.

Gayrimenkulde büyük bir başarı elde etmek istiyorsanız, yeterince iyinin yeterince iyi olduğunu kabul etmeyi bırakın. 

“Yapabileceğiniz en iyi yatırım, kendinize yaptığınız yatırımdır… Ne kadar çok öğrenirseniz, o kadar çok kazanırsınız.” – Warren Buffet

DİĞER HABER
28 Mart 2022