“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Her Gün Sayısız Görevi Olan Emlak Profesyonelleri İrade Bilimi ile Verimliliklerini Arttırabilirler

Beyninizin vücudunuzda yüzde 2 ağırlığı olduğunu ama enerjinizin yüzde 20’sini kullandığını biliyor musunuz? Neden mi? Çünkü insandaki irade dediğimiz şey beyni kullanır ve bu da beynin enerji tüketmesi anlamına gelir.

Emlak profesyonelleri olarak gün boyunca çok sayıda görevi yerine getirmekle sorumluyuz. Bir yandan yeni müşteriler kazanmak için çok çeşitli yöntemleri denerken diğer yandan kazandığımız müşteriler ile yapacağımız görüşmelere hazırlanırız. Ev gösterimi, pazarlama stratejisinin geliştirilmesi, dijital varlığın takip edilmesi, müşterilerle görüşülmesi ve daha sayılabilecek pek çok şey vardır.

Gün boyu beynimizi ve enerjimizi tüketecek bu kadar işi yapmak gerçekten zordur. Buna aynı zamanda benlik kaynaklarının tükenmesi de denir. Benlik kaynaklarının tükenmesi üzerine yapılan bir araştırmada, katılımcıların yarısından önlerindeki turpu yemeye karşı direnmeleri istenirken diğer yarısından ise önlerindeki kurabiyeleri yemeye karşı direnmeleri istendi. Tabii ki turpa karşı direnmek, kurabiyeye karşı direnmekten daha kolaydı. Ardından bu direnme süresi boyunca her iki gruba da çözümlenemeyen bir problem verildi. Kurabiyeye karşı direnenler, turpa karşı direnenlere göre iki kat daha hızlı enerji tükettiler ve daha çabuk vazgeçtiler.

Bu çalışma ve çok sayıda insan üzerinde yapılan deneyler, irade gücünün tükenebileceğini gösteriyor. Eğer odaklanabilsek ve irademizi kullanabilsek yapmak istediğimiz işleri kısa sürede yapabileceğimizi çok iyi biliyoruz. Ancak irade dediğimiz zihinsel süreç öylesine enerji tüketmemize sebep oluyor ki bunu bir türlü başaramıyoruz.

Peki, bu durumdan nasıl sıyrılabiliriz? Bu durumdan kurtulmak için uygulayabileceğiniz birkaç pratik bilgi ile sizi baş başa bırakıyoruz.

Önemli Görevleri Öncelik Sırasına Dizin

Hayatınızda yapacağınız en önemli görüşmeler, başkalarıyla değil kendinizle yapacağınız görüşmedir. Bunlar, çoğu insanın önemsemediği ama en iyi sonucu almanıza neden olan görüşmelerdir. İşin sırrı tam da buradadır. Örneğin her sabah kendinizle randevulaşın. Öğleden sonrayı ise başkalarıyla yapacağınız randevulara ayırın.

Emlak profesyonellerinin en çok zaman harcaması gereken beş temel görev vardır:

  • Satılık liste sunumları (mülk sahipleri ile görüşme)
  • Teklif müzakereleri (alıcılar ile görüşme)
  • Ev gösterimleri
  • Araştırma (potansiyel müşteri veya satılık mülk araştırması)
  • Müşteri Takibi

Bu önemli beş görevin ilk üçü başkalarıyla yapacağınız görüşmeleri temsil eder. Bu görüşmeler, çok fazla disiplin gerektirmeyen görüşmelerdir. Bu nedenle iradenin daha düşük olduğu öğleden sonraki saatlere bırakılabilir. Fakat son iki görüşme, kendinizle baş başa kalacağınız görüşmelerdir. Kendi kendinizle randevulaşmanız ise yüksek bir irade gerektirir. Bu nedenle sabahları ilk iş olarak en az dikkat dağınıklığının olduğu saatlerde bu görevleri yapmanız daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.

Stresle Başa Çıkmayı Öğrenin

Gün boyu çok fazla iş yapmak ve her birini belli zaman dilimlerinde yetiştirmeye çalışmak sizi strese sokan eylemlerdir. Ancak stres oranı arttıkça beynin karar sistemi de zarar görmeye başlar. Beyin, uzun süreli stres altında kalırsa iyi çalışamamaya başlar. Ancak stres bazı durumlarda kaçınılacak bir şey değildir. Bu nedenle en iyi yöntem stresle başa çıkmayı öğrenebilmektir.

Eğer stres seviyenizin arttığını hissederseniz kendinizi bu stresten uzaklaştıracak etkinliklere yöneltin. Zamanınız varsa yürüyüş yapın, sevdiklerinizle zaman geçirin. Zamanınız yoksa kısa aralar vererek derin nefes alın, rahat kıyafetler giyin, bulunduğunuz yerde küçük egzersizler yapın. Kısa süreli oyunlar, hobiler, sporlar veya müzik dinlemek gibi sizi dinlendirecek ve kafanızda yoğunluğu seyreltecek şeyler yapın.

DİĞER HABER
02 Aralık 2020