"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Homekit: Apple’dan Akıllı Teknoloji Harikası

Homekit, Apple tarafından ilk olarak 2014 yılında düzenlenen WWDC konferansında duyurulmuştu. O zamandan beri geliştirilmeye devam edilen Homekit’in artık kullanıcılar ile buluşturulması bekleniyor. Öyle ki gelişen akıllı ev teknolojisiyle birlikte bu yeniliğe ayak uydurmak için çalışmalarını sürdüren Apple, çoğu emlak danışmanının ve ev sahibinin hayatını değiştirecek olan Homekit hakkında detaylı bilgiler verdi.

Homekit nedir ve ne yapar?

Homekit, iPhone, iPod ve iPad cihazları üzerinden kullanılabilen yardımcı bir sistem olacak. Bizler, Homekit ile uyumlu olarak geliştirilen sistemleri kullanarak, ev içerisindeki ısıtma, aydınlatma, güvenlik gibi konularda çeşitli kontroller sağlayabileceğiz. Hiçbir harekette bulunmadan, oturduğumuz yerden hangi kontrolleri yapabileceğimize birkaç örnek vermek gerekirse:

  • Tek bir komut ile oturma odasındaki televizyonu kapatabilirsiniz.
  • Her gün istediğiniz bir saatte ışıkların kapanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Tek bir komut ile ses, müzik ve ışıklandırma sistemini değiştirerek evin ruh halini istediğiniz şekle çevirebilirsiniz.
  • Ortamın çok soğuduğunu hissettiğinizde ısıtma sistemine komut vererek ısıyı arttırabilirsiniz.

Ayrıca bu özellikleri sesli uygulama olan Siri üzerinden yönetmemiz de mümkün olacak. Bu demek oluyor ki Siri’ye “oturma odasındaki ışıkları aç” komutu verdiğinizde, sistem çalışarak ışıkların otomatik olarak açılmasını sağlayacak.

Hangi cihazlar için uygundur?

iPhone, iPad ve iPod cihazları üzerinden ve iOS 8.1 üstü işletim sistemlerinde kullanımı uygun olan Homekit, ilerleyen zamanlarda Apple Watch ve Apple TV gibi sistemler üzerinden de kullanılabilecek.

Nasıl kullanılıyor?

Elbette ki bu sistemi kullanabilmek için ihtiyacınız olan birkaç şey bulunuyor. Öncelikle bir iPhone, iPad ya da iPod’a sahip olmanız lazım.

Sonrasında ise eviniz için satın almanız gereken akıllı ev sistemlerine göz atmalısınız. Unutmayın ki bu sistem, evinizdeki akıllı cihazlarla iletişim halinde olarak çalışacak. Ses, ışık, ısıtma ve güvenlik gibi alanlarda üretilmiş olan bu sistemlerin listesine buradan göz atabilirsiniz. (https://support.apple.com/en-us/HT204903)

Sonraki adımınız ise App Store’a girerek satın aldığınız akıllı cihazınızla uyumlu olan Homekit uygulamasını indirmek olmalı. Uygulamanın size verdiği kodu kameranızla doğrulayarak son adımı da tamamlamış oluyorsunuz.

Siri, Apple Watch ve Apple TV kullanımı

Daha önce de belirttiğimiz üzere Siri sayesinde komutlarınızı sesli olarak verebileceksiniz. Ancak bunun için telefonunuzu sürekli olarak yanınızda tutmanız gerekiyor.

Peki, telefonunuzu evinizde unuttuğunuzu ve sizin de dışarıda olduğunuzu varsayalım. Bu durumda imdadınıza giyilebilir teknolojilerden Apple Watch yetişiyor. Eğer Apple Watch dışardayken kolunuzdaysa, istediğiniz komutu Apple Watch’ın Siri’ye yönlendirmesini sağlayabilirsiniz. Böylece Siri evde siz olmasanız bile isteklerinizi yerine getirir.

Apple TV de yine aynı şekilde evde olmadığınız zamanlarda bile komut verebilmenizi sağlıyor. Nasıl mı? Apple TV ile aynı giriş bilgilerine sahip olan iCloud hesabınıza girerek, buradan Apple TV’ye komutunuzu bildirebilir ve isteklerinizin yerine getirilmesini sağlayabilirsiniz.

DİĞER HABER
01 Haziran 2016