"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Hürriyet Emlak, Google Türkiye İle İş Ortağı Oluyor

Hürriyet Emlak, kurumsal üye emlak ofislerinin ilanlarını Google'ın Remarketing (yeniden pazarlama) reklam modeli olarak kullanmaya başlıyor. Özellikle e ticaret sitelerinin yoğun olarak kullandığı bu dijital pazarlama stratejisi hakkında Hürriyet Emlak Genel Müdürü Cenk Angın, konuyla ilgili açıklamaları şöyle; emlak ofislerinin portföylerini Google reklamları ile hedef kitlelerine göstererek gerçek alıcıya ulaştırmayı amaçladıklarını vurguladı. İlan bakanların yanı sıra; ilanlarını satışa ve kiralamaya çevirmek isteyen üyelerin de işlerini daha verimli hale getirmek için pek çok yenilik sunduklarını anlatan Angın, "Kendimizi emlak ofislerimizin bir iş ortağı olarak görüyoruz. Onların portföylerinin daha hızlı satışa ya da kiralamaya çevrilmesi onlar kadar bizi de mutlu ediyor. Üstelik bunu en verimli şekilde yapmalarını hedefliyoruz ve bu hedef doğrultusunda onlar için her geçen gün yeni projeler üretiyoruz" dedi.

Google üzerinden dijital pazarlama hizmetinin ayrıntılarını anlatan Hürriyet Emlak Dijital Pazarlama Koordinatörü Mustafa Kemal Temel ise; "Emlak ofisinin Hürriyet Emlak üzerinden satın alacağı paket sonucunda, bölgesinde daha önce gayrimenkul aramış ziyaretçilerimize, bizim sitemiz dışında, Google Görüntülü Reklam Ağı içerisinde bulunan sitelerde banner (görsel reklam) gösterimi yapılmasını sağlayacağız. Bunun sonucunda, ziyaretçiler o emlak ofisinin Hürriyet Emlak'taki kendi sayfasına yönelecekler.

"Remarketing kampanyaları, bir internet sitesini daha önce ziyaret etmiş kişilere reklamınızın gösterilmesini sağlar. Yani herhangi bir yeni kullanıcı yerine daha önce sizin ürününüzle ilgilenmiş kişileri hedeflemiş olursunuz. Örneğin, bir kullanıcı Hürriyet Emlak'ta, Şişli'de kiralık ev baktı ve sayfayı kapattı. Sonrasında, Google’ın görüntülü reklam ağı içinde bulunan herhangi başka bir internet sayfasında gezerken, karşısına, üyemiz olup bu programa dahil olan emlak ofisinin Şişli'de kiralık bir dairesinin bannerını çıkartıyor olacağız. Kullanıcı bannera tıkladığında, o emlak ofisinin Hürriyet Emlak'taki sayfasına yönelecek.” şeklinde konuştu. Uygulama kapsamında emlak ofisinin portföyünün bulunduğu lokasyona göre kullanıcıların hedefleneceğini ve banner’lar ile bu kullanıcılara reklam gösterimi yapılacağını belirten Temel, “Emlak ofisleri her reklam için kaç tıklama aldıklarını ölçebilecekler." diye konuştu.

Emlakbroker.com'un yorumu:

İşletmeler için faydalı bir dijital pazarlama aracı olarak görülen "yeniden pazarlama" reklam modeli aslında tüketiciler tarafından pekte hoş karşılandığı söylenemez. Konuya bir örnekle açıklık getirmemiz gerekirse; herhangi bir haber sitesinde yeni proje lansmanı ile ilgili bir reklama(banner) sadece merak edip tıkladığınızda sizi izlemeye alacak bir cookie yemiş oluyorsunuz. Artık bu izleme; kitap, spor, yemek veya teknoloji sitesine girdiğinizde bile sizi takip ediyor. Sadece merak edip tıkladığınız ve uzaktan yakından ilişkili olmadığınız bir alışverişin gerçekleşmesi için çalışan bir reklam modeli ziyaretçilerde o markaya karşı çok olumsuz bir algı oluşturuyor. Bize göre tüketicinin zihninde oluşacak olumsuz bir algının önüne geçilecek tek bir yöntem var; cookie (izleme) süresi, işin kırılma noktası.

Bu reklam modelini en iyi anlatan bir karikatürü sizlerle paylaşıyoruz.

 

DİĞER HABER
28 Ekim 2016