"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yatırım Ofisi
04-08-2022
İçerik Pazarlama Stratejinizin Hedefi Ne Kadar Doğru?

İçerik pazarlaması için bir strateji oluştururken en önemli önceliğiniz nedir? Eğer cevabınız talep yaratmak değilse, içeriğiniz esas noktayı kaçırıyor demektir. İçerik pazarlaması stratejileri, markaların üretimine öncülük etme özelliği taşır. Ayrıca içeriğinizin hangi kimliği taşıdığı, kim tarafından yazıldığı, nasıl pazarlanacağı ve buna benzer birçok adımı da daha mantıklı hale getirir.

Başarılı bir içerik pazarlaması stratejisi oluşturabilmek için kendinize bir yapılacaklar listesi hazırlamanız gerekir. Bu listedeki ilk öncelik vermeniz gereken şey ise karşı tarafa aşılamak istediğiniz içeriğe yönelik eylemlerdir. Günümüzün çok yönlü içerik pazarlamacıları, bir içerik pazarlamasından daha fazlasına ihtiyaçları olduğunun farkındalar ve öncelikli olarak markaları, ürünleri veya hizmetleri için talep oluşturmaya ihtiyaçları olduğunu biliyorlar. Bir sonraki adımda ise içerik pazarlamacıları artık hedefleri olan alıcıya doğru yöneliyorlar.

Eğer hedeflediğiniz amacın görüş açısı kaymışsa ve yanlış noktalar üzerine bir içerik pazarlama stratejisi kurmuşsanız, bu durumu acil olarak düzeltmeniz gerekir. Bunun için birkaç kolay adımdan bahsedebiliriz:

- Müşterilerle iletişime geçmeden önce onların yönelimlerini keşfetmek için radarlarınızı açık tutun. Bunun için onların nelere ihtiyaç duyduklarını takip edin ve sürekli aktif bulunun.

- Potansiyel müşterilere hizmetlerinizi telkin etmeye başlamadan evvel onlarla sıkı bir etkileşim ve iletişim kurun.

- İletişime geçtiğiniz potansiyel müşterilerin markanızın savunucusu olmaları için onlara ilham kaynağı olun. Onları hizmetlerinizden faydalanmaya ve onları benimsemelerine yardımcı olun.

- Markanız için misyonerler ve savunucular yetiştirmek istiyorsunuz. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi defalarca ve defaatle, onlara değer gösteren müşteriler ile paylaşmaya devam edin.

Üretim ve Tanıtım Aşamaları

Talep yaratmak için kendinize ayrıntılı bir yol haritası çizin. İçeriğin üretimi ve tanıtımı aşamasında başarılı olmanın ilk adımı budur. Hizmet verdiğiniz pazarın getirdiklerini, yaşanan değişimleri ve trendleri takip ederek bu konularda içerikler üretmeye başlayın. Değeri yüksek ve konuyla ilişkili multimedya içeriği bu sayede kolay bir şekilde üretilebilir.

Markanızın yayılmasını sağlayacak şekilde bu ürettiğiniz içeriklerin tanıtımı yapmaya ve onları paylaşmaya başlayın. Ve analiz etme alışkanlığınızı hiçbir zaman kaybetmeyin. Devamlı olarak analiz yapın ve sık sık içeriklerinizin size en iyi sonucu getirdiğinden emin olun. İçeriğiniz nasıl daha iyi sonuçlar doğurabilir veya kötü sonuç getiren içeriklerdeki yanlışlarınız nedir? Bunları takip etmek için üşenmeyin.

Bu süreç içerisinde içeriklerinize gelen tepkiler de çok önemlidir. Takipçilerin içeriklerinize verdiği tepkimeleri gözlemleyerek içerik pazarlama stratejinizi değiştirebilir veya markanızı layık olduğu yere getirme şansı yakalayabilirsiniz.

DİĞER HABER
18 Aralık 2019