"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İçerik ve Pazarlama Planlamasında Bir Dergi Editörü Gibi Düşünün

Bir dergide çalışmak, normal insanlara göre zaman kavramının tamamen farklı işlemesi anlamına gelir. Örneğin Ağustos ayının sıcağında önünüzdeki kış aylarında çekeceğiniz fotoğraf karelerini düşünüp bir haber olduğunda o haberin anlık etkileri yerine beş ay sonraki etkilerini öngörmeniz gerekir. Yani hiçbir zaman “şimdi” değilsinizdir. Çünkü haftalar ve hatta aylar öncesinden ilerlemeyi planlamanız gerekir.

Sağlık, beslenme, spor ve ilişkiler üzerine içerik hazırlayan yaşam tarzı dergilerinin çalışma prensiplerine baktığınızda, özel hikâyeler de dâhil olmak üzere editöryel takvimlerini bir yıl önceden planladıklarını görürsünüz. Bu, onların üretim maliyetlerini ödemelerine yardımcı olmak için reklam ve dağıtım hedeflerini belirlemelerine olanak tanır.

Siz de emlak profesyoneli olarak bir dergi editörü gibi düşünerek sadece içerik pazarlamanızı değil, promosyonlarınızı ve harcamalarınızı da planlayabilirsiniz. Bu fikre itirazınız büyük ihtimalle şöyle olacaktır: “Yıl içerisinde ne kadar iş yapacağımı bilmiyorum ki! Neye göre planlama yapacağım?”. Örneğin her ay belirli bir yerde reklam yayınlamak için sözleşme imzalarsanız, muhtemelen o reklamdan gelecek müşterilere yetişebilmek için harika bir satılık listeniz olduğundan emin olmanız ve dolayısıyla bunun için daha çok çalışmanız gerekir.

Yıllık planlamanız sırasında bir dergi editörü gibi düşünmenizi sağlamanıza yardımcı olacak ipuçları için okumaya devam edin.

Vogue dergisi aylık planlama toplantısından bir kare.

Bir editör takvimi oluşturun. Bu, bloglar, bültenler ve esas itibariyle tüm içerik pazarlaması için geçerlidir. Ancak etkinlik planlamasına da uygulanabilir ve önünüzdeki yılda işinizi nasıl yürütmeyi planladığınıza ilişkin genel bir yapı sağlar.

Her yıl aynı şeyi yapmayın.Yap ve unut” adı verilen kampanyalar, sandığınız gibi müşteriler tarafından unutulmaz. Aynı, eski ve geride kalmış kampanyalara güvenmeyin. İlkbahar, yaz, sonbahar ve hatta gelecek kış için neler yapacağınızı şimdiden düşünmeye başlayın. Aynı eski şablonlarınızı yeniden harekete geçirmek size fayda sağlamayacaktır.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir şey vardır. Sunduklarınızın her zaman farklı olması gerekirken altyapınızın her zaman aynı olması gerekir. Yani hazırladığınız her planda sizin markanızın etkisi hissedilmeli ve sizin siz olduğunuzu hatırlatan unsurlar bulunmalıdır. Bu temel üzerine şekillendireceğiniz her farklılık, hedef kitleniz tarafından benimsenecektir.

Büyük olayların arkasına büyük enerji verin. İşletmenizde her ay birbiri ile eşit değerde olmaz. Bazı aylar daha büyükken bazı aylar daha küçüktür. Örneğin Vogue dergisi Eylül ayında yaptığı çalışmalar ile ünlüdür. Her yayıncı belli konular üzerine eğildiğinde ekstra para kazanır. Piyasanızdaki mevsimsellik düzeyine bağlı olarak görünürlüğünüzü arttırmak için ekstra gayret sarf etmeli ve pazarlama ile reklamcılık masraflarınızı ne zaman harcamanız gerektiğini iyi seçmelisiniz.

Hangi ay ne kadar meşgul olacağınızı tahmin edemeyebilirsiniz, ancak geçmiş performanslarınıza bakarak bu konuda bir fikir edinebilirsiniz. Örneğin yılın hangi ayında daha fazla işlem yaptığınızı son iki yıla bakarak çıkarın ve o ayda gerçekleştirdiğiniz kampanyaları, duyuruları ve etkinlikleri daha süslemeli içerikler ile hedef kitlenize iletin.

Vogue: Sağ gösterip sol vurmak...

Esnekliği düşünerek plan yapın. Bir yıl önceden her şeyi planlamak size biraz garip gelebilir, ancak planlarınızı sonradan anlık gelişmelere bağlı olarak değiştirebileceğiniz şekilde hazırlamanız önemlidir. Bir dergi editörü gibi düşünmek, tam da bu noktada çok işe yarar. Dergiler, her zaman için reklam ile içeriği birbiri ile dengede tutar. Yani reklam ekibi daha fazla alan satarsa içerik için de daha fazla alan oluştururlar. Tersine satış hedefleri karşılanmadığında ise dergi içeriği buna göre küçülür.

Aynı şey sizin pazarlama ve reklam bütçeniz için de geçerlidir. Beklenmedik derecede güçlü bir ay geçiriyorsanız bunun avantajlarından yararlanın ve reklam ile pazarlama girişimlerine biraz daha fazla harcama yapın.

Bir yıl önceden taahhütte bulunmak cesur bir adımdır. Buna rağmen daha üst düzey bir başarı elde etmek için gerekenleri yapmaya kendinizi motive etmeniz açısından harika bir yöntemdir.

DİĞER HABER
06 Ekim 2022