"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İlan Açıklamalarını Çok Daha İyi Hale Getirmenizi Sağlayacak İpuçları

İlan açıklamaları, özellikle emlak ilan siteleri üzerinden listelenen mülkler için büyük önem arz ediyor. Bir mülkün değerini hızlıca iletebilen ilan açıklaması, aynı zamanda potansiyel müşterilerden telefon almayı ve sizinle görüşmelerini sağlamayı kolaylaştırır. 

Satışa sunulan ya da kiraya verilen bir mülkün açıklama kısmı, aslında müşteri açısından sanıldığından daha önemlidir. Bu durumun farkına varan emlak danışmanları, buna rağmen gayrimenkul ilanına açıklama bölümü girerken gereksiz bilgilerden bahsedebiliyor. Ayrıca gereksiz bilgilerin yanı sıra gereken bilgilerin sunulmadığı ilanlar dahi mevcut. 

Peki, gayrimenkul ilanındaki açıklama kısmı nasıl mükemmel hale getirilir? 

Yapmamanız gerekenler;

  • Genel bir metin oluşturmak
  • Çok kısa tutmak
  • Az ayrıntılara değinmek

Yapmanız gerekenler;

Potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilecek, mülk hakkında dikkatlice yazılmış bir metin oluşturmak. Bunun için 10 – 15 dakikanızı yaratıcı metin içeriği üretmek için ayırabilirsiniz.

1. Sade anlatım şeklini benimseyin

Temiz bir dil kullanmaya ve bu doğrultuda sade anlatımı tercih etmeye dikkat edin. Kimse soğuk bir yazıyı okumak istemez. Bu nedenle açıklama oluştururken müşteriler ile ilişkili bilgilere yer vermeniz önemli.

Unutmayın; insanlar çoğunlukla okumak yerine ilanınızı genel olarak tarar. Bu nedenle açıklama kısmının 80 – 150 kelime arasında olmasına dikkat edin. 80 kelimeden az bir açıklama, çok cılız kalabileceği gibi 150 kelimeyi aşmanız da gereksiz bir yoğunluk sergilemenize yol açabilir.

2. Anahtar özellikleri vurgulama

İlandaki mülkün öne çıkan anahtar özelliklerini vurgulamayı ihmal etmeyin. Eğer binada ya da evde öne çıkan önemli bir özellik bulunmuyorsa bir alt aşama olan ulaşım araçları ve çevredeki ilgi noktaları gibi durumları öne çıkarabilirsiniz. Kısa ve keskin olmayı da ihmal etmeyin.

3. Benzersiz satış noktalarını kullanın

Gayrimenkul pazarlamasında öne çıkarabileceğiniz benzersiz satış hususları bulunur. Mülkün teknik özelliklerinin yanı sıra müşteriniz ile alakalı olabilecek diğer önemli konulara da yer verebilirsiniz. Örneğin; imar, ulaşım, konum ve buna benzer noktalar.

4. Kitlenizin kim olduğunu tanımlayın

Öncelikle ilanınızda sormanız gereken soru, “Bu mülk kimin için?” olmalı. Bu yalnızca size zaman kazandırmakla kalmaz aynı zamanda alakasız bir şekilde gelen sorulardan kurtulmanıza da yardımcı olur. Bu nedenle açıklama kısmını oluştururken karşı tarafın beklentilerini ve isteklerini de düşünebilirsiniz.

5. Sosyal kanıt kullanın

Açıklama kısmına sadece bina ya da mülk hakkında teknik detay belirtmekle kalmayın, ayrıca sosyal kanıt avantajını da kullanın. Eğer kiraya vermek istediğiniz dairenin bulunduğu apartmanda kayda değer müşteriler bulunuyor ise bu durumu açıklama kısmında paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, yakınlarda bulunan çevresel nüfusa da değinebileceğinizi unutmayın. Örneğin “İstanbul Üniversitesi, 60 binden fazla öğrenci nufüsuna sahip”. Müşterilerinizi etkilemeniz için iki farklı yol var; bunlardan ilki kiracıların kalitesi, ikincisi ise kiracı miktarı.

6. SEO dostu olun

Mülk açıklaması, Google’ın ilan adına sayfada ilk göreceği temel noktalar arasındadır. Bu nedenle açıklama oluştururken SEO dostu bir tutum takınmanız önemlidir. Bunu yaparken her zaman hatırlamanız gereken iki önemli nokta var. Birincisi mülk türü, ikincisi ise konumdur. Müşterilerin Google’da arama yaparken bu tarz kelimeleri kullanmalarından ötürü SEO’ya önem vermeniz gerekiyor.

7. Yazı ve dilbilgisi denetimi

Yazım yanlışları ve dilbilgisi, ilan açıklamasının özensiz olmasına yol açan temel noktalardandır. Dilbilgisi hatası yüzünden herhangi bir müşterinin güvenini kaybetmeyi göze almayın. Bunun için yazdığınız yazıyı ilana vermeden önce son defa kontrol edin.

8. Metni parçalara ayırın

Kitlenizi okumaya ve ilan metnini sindirmeye teşvik etmek istiyorsanız kolay okunabilir bir açıklama oluşturmanız gerekir. Bu doğrultuda metninizi paragraflara ayırabilirsiniz. Üstelik böyle bir açıklama, sadece okunabilirliği arttırmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel müşterilerinize daha çekici gelir.

DİĞER HABER
03 Nisan 2024