“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
İlan Sitelerinde Başarısız Olanlara Geleneksel Pazarlama Tavsiyesi

Open House hazırlıklarını mükemmel şekilde yaptınız. Evde arka planda dingin bir müzik, ordövr tepsilerde hazırlanmış atıştırmalıklar ve dondurulmuş meyve kokteylleri… Ardından tüm pazarlama tekniklerine dikkat ederek online mecralarda tanıtımını yaptığınız ve ilan sitelerinde eklediğiniz ev için potansiyel alıcıları beklemeye koyuldunuz.

Ama günün sonunda hiç kimse gelmedi ve hiçbir işlem gerçekleşmedi. Sadece buzdolabındaki birkaç atıştırmalık ile baş başa kaldınız.

O anda kendinize şu soruyu soracak durumdasınız: Burada ne oldu böyle?

Eğer bu sektöre yeni girmediyseniz, daha önce böyle bir manzara ile en az bir kere karşılaşmış olmanız çok yüksek ihtimaldir. Ne kadar teknolojik girişimleri destekliyor olsak da, bazen sosyal medya ve ilan siteleri gayrimenkul profesyonellerini bu hallere düşürebiliyor.

Çünkü bu işin dezavantajı, çok sayıda listenin bu ilan sitelerinde yığılması ve bu kadar çok seçeneğin arasından sizinkinin tercih edilemiyor yada fark edilemiyor olmasıdır.

Bu gibi durumlarda gayrimenkul profesyonellerinin geleneksel pazarlama yöntemlerini unutmaması gerekir. Eskilerden günümüze bir pazarlama geleneği olan ama aynı zamanda son derece etkili olan evlere postalama yöntemi, gerçekten hala olumlu sonuçlar vermeye devam ediyor.

Postalama yöntemi ile kart veya broşür gönderdiğiniz mahallelerde yaşayan kişiler, sizin bir ev sattığınızdan haberdar olur ve ister kendi için ister çevresinde ev almayı düşünenler için aklının bir köşesinde sizin isminiz kazınmış olur. Bu aynı zamanda firma markanızın da bilinirliği açısından son derece önemlidir.

Nereden Başlamalıyım?

Basılı pazarlama yöntemleri için çok sayıda strateji ve teknik vardır, ancak biz geleneksel en bilindik yöntemlerinden biri olan postalama üzerine birkaç tavsiyede bulunacağız. Hedef kitlenizi oluşturan mahallelere göndereceğiniz postalar için öncelikle bir kart, broşür veya benzeri reklama ihtiyacınız vardır. Bunu hazırlamak için ilk adımınızı atabilir ve eski geleneksel pazarlama dünyasına girebilirsiniz.

Satmak istediğiniz evi tanımlayıcı metinleri çok net ve anlaşılır bir şekilde reklamınızda belirtmeniz gerekir. Ödeme seçenekleri, evin özellikleri, evin yüksek çözünürlüklü resimleri, sizin gülen bir fotoğrafınız veya firmanızın logosu gibi içerikleri reklamda mutlaka kullanmalısınız. Son olarak eklemeniz gereken şey ise elbette ki iletişim bilgileriniz ve QR kodu olacaktır.

İçeriğin Önemi

Posta ile gönderdiğiniz satıştaki ev reklamı için isteyeceğiniz en son şey, alınan reklamların direkt olarak çöpe atılmasıdır. Gözleri kamaştıran harika tasarımda bir reklam hazırlamış olabilirsiniz, ama görenin dikkatini ve algısını çekecek özelliğe sahip değilse, ele geçen bir fırsat kaybedilmiş olur.  Sıkça yaşanan bu olumsuz durum karşısında tasarım konusuna çok iyi hazırlanmalısınız.

Hedef Kitlenin Alışkanlıkları

Bu nedenle en iyi fotoğrafları kullanmaya ve onları içerik açısından da etkileyecek noktalara dikkat etmelisiniz. Örneğin hedef kitlenizin alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını araştırarak işe başlayabilirsiniz.

İstedikleri evlerin ne tür evler olabileceğini, beğenilerinin ne yönde olacağı ve buna benzer tahminleri yürüterek onlara en yakın gelen içerikleri reklamınızda bulundurmanız gerekir.

Ödeme Seçenekleri

Aynı şekilde ödeme seçeneklerini belirtirken de hedef kitlenizin ödeme imkânlarını göz önünde bulundurarak seçimler yapmalısınız. Örneğin kredi ile ev alacak olanları da hesaba katarak onlara özel hesaplamalar yapabilirsiniz.

Bir kredi hesaplama motorunda tüm gerekli hesaplamaları yaptıktan sonra hedef kitlenizin bütçesini yaklaşık olarak aşmayacak değerleri reklamınızda kullanabilirsiniz.

Tasarım ve Basım Aşaması

Posta reklamınızın tasarım aşaması ise onu nasıl bir görünüme kavuşturabileceğiniz ile ilgilidir. Bunun için profesyonel bir şirket ile anlaşabilirsiniz. Ancak bu tek bir evin reklamı için size pahalıya mal olabilir. Bunun yerine doğru araçları kullanarak kendi reklamınızı hızlı bir biçimde kolayca tasarlayabilir ve yazıcıdan çıktılarını alabilirsiniz.

Bu aşamada doğru sayfa malzemesi kullanmanız çok önemlidir. Bunun için profesyonel kaliteli fotoğraf kağıtlarını kullanabilirsiniz. Diğer bir önemli nokta da mürekkeplerdir. Kullanacağınız mürekkebin kaliteli ve baskı seçeneğinizin de en üst düzeyde olması, reklamınızın en iyi kalitede çıkmasını sağlayacaktır.

DİĞER HABER
21 Eylül 2022