“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
İlk Kez Ev Alıcıları Gerçekten Ne İstiyor?

İlk kez ev satın alanlar arasında yapılan bir araştırmaya göre, satış için listelenen 200'den fazla ev özelliğinin en popüleri olarak bir çamaşır odası birinci geldi. Çalışma, ilk evlerini satın alan veya almak üzere olan 541'i de dahil olmak üzere 3.247 yeni ve olası ev alıcısıyla yapılan bir ankete dayanıyor.

Anket, diğer şeylerin yanı sıra, bu ilk kez alıcılardan aşağıdaki dört aşamalı ölçeği (bir özelliğin alıcının satın alma kararını nasıl etkilediğini vurgulayan) kullanarak 200'den fazla ev ve topluluk özelliğini derecelendirmelerini istedi:

Aşağıdaki çizelge, ilk kez ev satın alacak kişiler tarafından "en çok aranan" on özelliği, alıcıların bir özelliği istenen veya gerekli olarak değerlendiren yüzdesine dayalı olarak gösteriyor. Bu metriğe göre listenin başında, ilk kez alışveriş yapanların yüzde 83'ü tarafından gerekli veya arzu edilir olarak değerlendirilen bir çamaşır odası, ardından her biri yüzde 81 oranında gerekli veya arzu edilir olarak derecelendirilen bir tavan vantilatörü ve dış aydınlatma yer alıyor. 

İlk kez ev alacakların gerçekten istediği özelliklere ek olarak, birçok okuyucu muhtemelen gerçekten istemedikleri özelliklerle ilgilenebilir. Aşağıdaki çizelge, ilk kez satın alanların bir özelliği “istemiyorum” olarak derecelendirenlerin en istenmeyen 10 özelliği göstermektedir (yani, ilk kez satın alan bir kişinin, söz konusu özelliğe sahipse bir ev satın alması olası değildir).

Bu kritere göre, asansör ilk kez satın alanların yüzde 46'sı tarafından açıkça reddedilen en istenmeyen tek özellik olarak sıralanıyor ve bunu yüzde 42 ile toplum içinde istenmeyen bir golf sahası izliyor. İlk kez alıcıların en az yüzde 40'ı, ana kattaki yaşam alanlarında cam duvarlı veya mantar zeminli bir ev satın alma olasılığı da düşük.

 İlk kez satın alanlar tarafından en çok istenmeyen on özellik, genel olarak ev satın alanlar için en istenmeyen on özellikle hemen hemen aynı. Tek fark, "birincil banyodaki çift tuvalet" genel olarak ev alıcıları için en istenmeyen listeyi oluşturması ve bambu döşemenin olmaması olarak öne çıkıyor. Anket sonuçları bir emlakçının müşterilerini iyi anlayabilme noktasında takip edecekleri pusula görevi görüyor.

DİĞER HABER
01 Nisan 2022