"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İnsanlar Neden VR Gözlük Satın Almıyor?

VR gözlükler (sanal gerçeklik gözlükleri) yakın gelecekteki en önemli buluşlardan birisi ve kesinlikle şimdiye kadar piyasayı ele geçirmiş olmalıydı. Ancak, bu ürün istediği ilgiyi toplamakta sıkıntı yaşıyor. Gelin şimdi bu ürünün ne olduğunu, aslında ne ifade ettiğini ve başarısızlık sebeplerini inceleyelim.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik aslında 3 boyutlu olarak sanal bir dünya yaratılması anlamına geliyor. VR gözlükleri takan insanlar bu sanal dünya içerisinde görüş yetisi olan bir varlığa dönüşüyor ve bu sanal gerçeklik içerisinde aktivitelerde bulunabiliyor.

Ama bu gözlükler piyasada hedeflediği yaygınlığa sahip değil. Bu durumda gözlüklerin pahalı olmasının tabi ki etkisi var ama asıl sebep insanların bu teknolojiyi ilgi çekici bulmuyor oluşu. 

Thrive Analytics isimli bir şirket bu konu hakkında Amerika’da bir anket çalışması yapmış ve yaşları 18 ile 65 arasında değişen insanlara sorular sormuşlar. 

vr ile ilgili görsel sonucu

Ankete katılan 45 yaş üstü insanların %67’si, tüm katılımcıların ise %53’ü bu ürüne ilgi duymadığını ve bu yüzden satın almadığını söylemiş. 45 yaş üstü için teknolojik gelişmelerin ilgi çekici olmaması normal olarak değerlendirilebilir, fakat 25 yaş altı insanların %40’ı da bu teknolojiye ilgi duymadığını belirtmiş.

Thrive analytics anket sonuçlarını yayınlarken en büyük faktörü isteksizlik olarak vermiş. Bu sebebi ise ürünün pahalı olması takip etmiş.

vr real estate ile ilgili görsel sonucu

Sanal Gerçeklik ve Emlak Piyasası

Aslında VR gözlüklerin pazarlaması daha iyi yapılsa ve fiyatları biraz azaltılabilse birçok sektör için çok yararlı olabilir. Emlak piyasası VR gözlüklerin etkin olarak kullanılabileceği sektörlerin en başında yer alıyor. 

Gayrimenkul piyasasının ana noktası potansiyel müşterilerin gayrimenkulleri fiziksel olarak gezmelerine dayanıyor. Kimse görmediği ya da dokunmadığı bir şeye yüksek paralar vermek konusunda rahat değil.

vr ile ilgili görsel sonucu

Ne yazık ki herkes için bu gezintiyi yapmak ve zaman ayırmak mümkün olmuyor. Bir gayrimenkul danışmanına gitmek ve onunla beraber birçok yer dolaşmak için oldukça fazla zamanınız olmalı. Özellikle özel sektörde çalışan insanların ise böyle bir zamanı yok.

Şu an bazı web siteleri ilanlarına panaromik gezinti özelliği getirdi. Böylelikle gayrimenkulünüzün 360 derecelik görüntüsüne Mouse yardımı ile ulaşabiliyorsunuz. Bu bile oldukça önemli bir gelişme ama yine de yeterli gerçeklik duygusunu insanlara sunamıyor.

VR gözlüklerin ise bu devrimi yaratma gücü var. Müşterinizle bir kafede buluştuğunuzu hayal edin. Ona bir adet gözlük uzatıyorsunuz ve kahvesini yudumlarken ilgisini çeken tüm evleri tek tek gezebiliyor. İnanılmaz değil mi?

 

vr real estate ile ilgili görsel sonucu

Hatta daha ileri gidelim: Bir web sitesindeki her ilanda VR görüntülerin ekli olduğunu ve dünyanın başka bir ucunda bulunan bir müşterinizin bireysel gözlüğünü bilgisayara bağlayarak bu gezintiyi evden de yapabildiğini hayal edin. Karar verme sürecinde evi tekrar tekrar inceleyebilir, hatta başkalarına da gösterebilir.

VR gözlüklerin gayrimenkul piyasasına inanılmaz kolaylıklar sağlayabileceği bir gerçek. Umalım da yakın zamanda bu teknolojinin kullanılırlığı artsın.

DİĞER HABER
19 Aralık 2019