"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İnternet İlanlarında Yapay Zeka Dokunuşu

İlan listeleme ve aramalarda yapay zekanın devreye girmesi mümkün mü? Danışmanların yapabildiği ilanları sisteme girmekle, doğru bir başlık atmak, bilgileri olabildiğince dolu biçimde girmekle sınırlı iken yapay zeka doğru ve uygun olanı müşteri için bulabilecek yollar keşfedebilir mi? 

Hangi devrimin yaşandığına bakılmaksızın, hızlı teknolojik değişimin insan yaşamının her yönünü - kültürel, sosyal ve ekonomik olarak değiştirdiği yadsınamaz.

Bu sadece bir başlangıç.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, herhangi bir canlı organizmadan faydalanılmaksızın, tamamen yapay araçlar ile oluşturulan, insan gibi davranışlar ve hareketler sergileyebilen makinelerin geliştirilmesi teknolojisinin genel adıdır. İdealist olarak yaklaşıldığında tamamen insana özgü, hissetme, davranışları öngörme, karar verme gibi şeyleri gerçekleştirebilen yapay zeka ürünleri, genel olarak robot adı ile adlandırılır. Yapay zekadan beklenti; makinelerin daha yaratıcı davranması ve gerçek bir insan gibi reaksiyonlar vermesidir.

İnsan zihninin sınırlarına ulaştıktan sonra sorunlarımızı çözmek için güçlü işlemcilere sahip bilgisayar sistemlerinden destek almak zorundayız. Peki yapay zeka emlak sektöründe bize ne gibi yenilikler vaad edebilecek?

Yapay Zeka Destekli Arama

Bir gayrimenkul danışmanı pazarlamaya çalıştığı evin online ilanına en fazla m2, muhit, konum, resim gibi standart bilgiler girebilmektedir. Genellikle ev arayan kişiler ise oda sayısı, m2 ve konum üzerinden filtreleme yaparak listedeki yüzlerce kimi zamansa binlerce ev arasında sıkışıp kalmaktadırlar. Çoğu alıcı bu sebeple kendisi için doğru evi hiç göremeden daha azı ile yetinip görece kötü kararlar almak zorunda kalabiliyor.

Yapay zeka ise kullanıcının geçmiş aramaları, güncel beklentileri ve sisteme girdiği arama verileri baz alındığında şu anki gelişmeler doğrultusunda tam 10.000 farklı kriter üzerinden değerlendirme yapabiliyor ve sistem kendisine en uygun ev konusunda son derece tutarlı önerilerde bulunuyor. Bu sayede müşterinin taleplerini anlayan yapay zeka ona talep ettiği evin hangisi olduğunu bulup çıkartıyor ve satın alım sürecini olabilecek en kısa süreye indirebiliyor.

Yapay Zeka Destekli Chat Robotu

O an meşgul müsünüz? Ya da alıcı direk aramaktan çekiniyor da olabilir ki bu sıkça rastladığımız bir durum. Bunun yerine çevrimiçi ilan sisteminde sizin sisteme aktardığınız bilgileri algılayarak müşterinin sorularını yanıtlayabilen, gerçekçi ve profesyonel bir chat robotu müşterilerinize hizmet verebilir. Üstelik alıcı sohbet ettiği kişinin bir robot olduğunu dahi anlayamayacaktır. Bu sayede 7/24 müşterierinizin sorularını cevaplayabilen bir sekreteriniz sizin için hizmet verecektir.

Robot Danışmanlar

Yapay zeka, danışmanların günümüzde sunduğu hizmeti onlardan çok daha iyi sunabilir mi? Pek çok araştırma danışmanların sunmakta olduğu hizmetlerin çok daha efektif ve profesyonel biçimde robotlar tarafından sunulabileceğini, bir süre sonra danışmanlara ihtiyaç kalmayacağını düşünüyor. İnternet üzerinde beğenilen evin danışmanının aslında bir insan olmama ihtimali ilerleyen yıllarda mümkün olabilir.

Elbette ev satın almanın nadiren yapılan, tecrübe gerektiren duygusal bir süreç olması danışmanların elini güçlendirse de değişime ayak uyduramayan danışmanların pabucunu dama atacak robotlar iş başına geçecek ve onların yapmaktan imtina ettiği şeyleri onların yerine yapacaklardır.

Peki Ne Olacak?

Emlak sektörü, bireysel tüketici tercihleriyle alakalı, bağlamsal ve kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için hiç olmadığı kadar baskı altında. Radikal ölçüde değişimler sektörü beklemektedir ve sektör temsilcilerinin bu değişim rüzgarlarına karşı direnebilmeleri imkansız.

Teknolojik gelişmelerin giderek mükemmelleşmesi ve alıcıların çoğu zaman öneri hatta gönderilmiş cevapların dahi robottan çıktığını anlayamayacak kadar insansı robotlar ile muhattap olmaları, yapay zekanın veri tabanlı hareket ederek kişiselleştirilmiş, alıcıya özel çıkarımlar ile teklifler sunabilmesi, alıcıların aradıkları konutlar ile ilgili pek çok bilgiye online uygulamalar ve listeleme siteleri ile ulaşabilmeleri hatta kendi evlerini orada satabilmeleri gibi hepinizin bildiği pek çok problem ile karşı karşıya kalınmakta, danışmanlara duyulan ihtiyacın şiddetinde bariz bir azalma gözlemlenmektedir.

Ancak ev almak gibi son derece duygusal, nadir ve riskli bir iş için tek başına hareket etmek nadiren tercih edilecektir. Hiçbir zaman bir profesyonelin bilgi ve görüşü aranmadan bu tarz bir konut alımı yapılamaz. İnsanların çoğu zaman hayallerindeki evi bulmuş olduklarında dahi tereddütlerini yenemediklerini, ya da yalnızca komisyon ödememek için bir evi muadillerinden çok daha yüksek fiyata alabildiğini görmekteyiz.

Teknolojinin tüketicilerin bilgilere erişme biçimini tamamen değiştirdiğini artık biliyoruz. Peki ya dünya üzerinde online listeleme servislerinin yapay zeka ile uyumu nasıl olacak sorusu aklımıza geliyor. Bu duruma biraz fütürist bir yaklaşımla bakmamız gerekiyor. Dünya üzerindeki tüm listeleme servislerinin yapay zeka algoritması ile birbirine bağlanması artık kaçınılmaz olacaktır. Bu sayede herhangi bir ülkeden girilen müşteri arz ve talepleri saniyeler içerisinde birbirleriyle eşleşecek ve zamana karşı yarışın tüm hızıyla sürdüğü gayrimenkul dünyasında saniyelerle yarışan bir gayrimenkul piyasası bizleri bekliyor olacak. Üstelik yapay zekanın müşteriler için oluşturacağı anlık detaylı piyasa ve mülk raporlamalarını düşünecek olursak danışmanların yapay zeka ile şimdiden dostluk kurmaları kendi çıkarlarına olacaktır.

Sonuç olarak, alıcının elini güçlendiren tüm teknolojik yeniliklere rağmen ev alım satım sürecinde çok fazla değişken var ve güvenilir bir danışmanın müşteriden para talep etmediği bilakis para kaybetmesini engellemeye çalıştığı gerçeği sektörde işini doğru yapan profesyonel danışmanları ayakta tutmaya yetecektir.

DİĞER HABER
30 Ağustos 2019