"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İş Dünyasının Sıradışı Düşünürü Peter Drucker’ın “Etkin Yöneticilik” Kitabı

Pazar günleri yayımladığımız kitap makaleleri serimizde bu hafta sizlere efsane haline gelmiş bir adamın kitabından bahsedeceğiz. Ancak öncelikle bu efsane ismin kim olduğunu sizlere biraz aktarmamız gerekiyor.

Yazar “Peter Drucker” Hakkında

96 yıllık ömründeki tüm bilgi birikimine ve deneyimine rağmen, yaşadığı son ana kadar mükemmelolmanın yollarını arayan Peter Drucker, iş dünyasında feyz alınan aykırı düşünürlerden birisi olarak biliniyor. Öyle ki Drucker, Amerikan iş dünyasını avucu içine almış olan acımasız kapitalizme karşı çıkan ve tüm iş sektörlerindeki çalışanların bireysel kazanımlarını ön plana çıkaran biriydi.

İş dünyasına dair yönetim ve yöneticilik konularında dünya çapında seminerler vermiş ve çok yüksek paralar karşılığında danışmanlık yapmış olan Drucker, aslında ne bir iş adamıdır ne de bir firmanın yöneticisi. Peki, nasıl oluyor da yöneticilik üzerine ürettiği fikir ve eylem planları bu kadar ilgi ile karşılanıyor ve uygulanıyor?

Bunun tek bir sebebi var: Peter Drucker, dünyadaki düzenin tersine, etkili bir yönetici olmanın her daim müşteriyi ve personeli önemsemekten geçtiğini söylemiştir. Şimdi size basit ve sıradan gelen bu fikir, geçmişte Peter Drucker tarafından iş dünyasına kazandırılmış yeni bir bakış açısıydı. Onun söylediği pek çok söz ve kitaplarında bahsettiği ana akımın dışında kalan fikirler, günümüzün iş dünyasındaki felsefi bakış açısının değişmesinin temelini oluşturuyor.

Kitap “Etkin Yöneticinin Seyir Defteri” Hakkında

Hal böyle olunca, iş dünyasındaki bakış açısını bu derece etkileyen bir ismin yöneticilik üzerine yazdığı kitabı okumadan olmaz diye düşündük. Bildiğiniz üzere iş dünyasının her alanında olduğu gibi, gayrimenkul sektöründe de yöneticilik çok önemli bir kavram.

Özellikle günümüzün sürekli gelişme gösteren gayrimenkul sektöründe, büyük bir hevesle açılan firmaların etkin biçimde yönetilememesi nedeniyle yok olup gittiğine ve geriye sektörün istatistiğini olumsuz etkileyen rakamların kaldığına tanık oluyoruz.

Peter Drucker’ın “Etkin Yöneticinin Seyir Defteri” adlı kitabı bu anlamda bir yöneticinin rehberi olabilir. Çünkü bu kitapta sadece öneriler, planlar ve fikirler sunulmuyor. Aynı zamanda bu planların altında, kendi işinize uyarlamanızı sağlayacak boşluklar bulunuyor. Siz bu boşlukları verilen plan dahilinde kendinize uyarlayarak dolduruyor ve bir yol planı elde etmiş oluyorsunuz.

Drucker, “Etkinlik öğrenilebilir. Etkinlik öğrenilmelidir.” sloganı ile piyasaya sunduğu bu kitabında, etkin olmanın öğrenilebileceğini ve etkin olmanın kesinlikle doğru şeyleri yapmakla ilgili olduğunu söylüyor. Kitabın önsözündeki şu satırlar, kitabın size kazandıracağı farkındalığı çok net açıklıyor:

Bilgili yöneticiler çoktur, etkin yöneticiler ise çok enderdir. Ne var ki yöneticilere bilgili oldukları için para ödenmez. Onlara doğru işlerin yapılmasını sağladıkları için para ödenir. Doğru şeylerin neler olduğuna nasıl karar verileceği ve onların yapılmasının nasıl sağlanacağı, işte bu kitabın konusu budur.

Kitapta Geçen Beş Pratik

Her düzeydeki yöneticilere ve yönetici adaylarına izlemeleri gereken temel eylem planlarını sunan Drucker, şu aşamaların pratik ile öğrenilebileceğini ifade ediyor:

- Zamanınızı yönetmek: Zaman en kısıtlı kaynaktır. Dolayısıyla zamanı yönetmek doğru işlerin yapılması için en önemli temeldir. Kendi zamanınızı ve iş çevrenizdeki diğer kişilerin zamanını boşa harcamamalısınız.

- En önemli görevlere yoğunlaşmak: Zamanı iyi değerlendirmenin yollarından birisi, işinizle ilgili en önemli görevlere yoğunlaşmanızdır. Öncelikler oluşturmalı ve bu önceliklerin üzerinde durmalısınız.

- Çabalarınızı bir katkıya dönüştürmek: İşinizde gösterdiğiniz çabayı, son aşamada sizin için bir katkıya dönüştürmeniz gerekir. İzlediğiniz yol size nasıl bir katkı sağlayacak sorusunun cevabını bularak, bu katkıyı getirecek yardımcılara yönelmelisiniz.

- Güçlü yanlarınızı üretken kılmak: Yeteneklerinizi ve çevrenizdekilerin yeteneklerini geliştirmeye yönelik adımlar atmalısınız. En önemlisi de, bunu neler yapamayacağınıza değil, neler yapabileceğinize odaklanarak yapmanız gerekiyor.

- Etkin kararlar almak: Sizi etkin bir yönetici kılacak pratiklerin son aşaması ise etkin kararlar alabilmektir. Unutmayın ki aldığınız kararlar, uygulamaya dökülmedikçe asla etkin karar olamaz.

Peter Drucker’dan Etkin Yöneticiliğe Dair Birkaç Söz

“Yöneticiler işleri doğru yapar. Liderler doğru işleri yapar.” Peter Drucker

“İyi bir yönetici, sıradan insanları sıra dışı işler yapar hale getirir.” Peter Drucker

“Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin önemi yoktur.” Peter Drucker

“Gelişme, hiçbir zaman sona ermeyecek bir süreçtir.” Peter Drucker

“Ticaretin sadece iki basit işIevi vardır: pazarIama ve yeniIik.” Peter Drucker

“Dünya artık emek yoğun, maIzeme yoğun, enerji yoğun değiIdir; biIgi yoğun oImaktadır.” Peter Drucker

Bonus: Bizim için gerçek olan şu ki Drucker'in yerini kimse tutamaz. Eğer, Peter Drucker kitaplığınızda yoksa o kitaplık güneşsiz bir dünyadan daha karanlıktır. Drucker'in bu çok özel videosunu Türkçe alt yazılı olarak paylaşıyoruz. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

DİĞER HABER
25 Ağustos 2021