“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
İş ve Özel Hayatınız Birbirine Karışmasın

Gayrimenkul sektöründeki kariyerinizi açık büfede doldurmaya çalıştığınız bir tabağa benzetebilirsiniz. Cem Yılmaz’ın dediği gibi patlıcanın üzerine ekler de koysanız, tüm yemekleriniz devrilip dağılmadan önce tabağa ancak belirli sayıda çeşit ekleyebilirsiniz.

Eğer her şeyi tek başınıza yardım almadan yapmaya çalışırsanız, gayrimenkul danışmanlığı çok yorucu bir hal alabilir. Ama disiplinli olarak iş ve özel hayatınız arasında bir denge tutturmanız mümkün. Bugün size bu dengeyi sağlayabilmenizi sağlayacak derslerden bahsedeceğiz. Bu bahsettiğimiz dersleri arada kaçakta olsa uygulamaya gayret ediyoruz. 

Dengeyi Sağlamak

İş ve özel hayatınız arasındaki dengeyi sağlamanızı sağlayacak bakış açısının temeli müşterilerinize hiçbir zaman umutsuz ya da muhtaç görünmemenize dayanıyor. Bu şekilde günlük planınızın dışına çıkmanıza gerek kalmadan müşterinizi özel hissettirebileceksiniz. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Ders 1: Aynı anda kaç müşteri ile ilgilenebileceğinizi belirleyin. Bu kapasiteyi dolu tutun ve diğer müşterilerinizi sıraya koyun. Tabi ki onları çalışma prensibiniz hakkında bilgilendireceksiniz. Böylece müşterileriniz sizin beklemeye değer bir danışman olduğunuzu düşünecek ve onlara da gerekli özeni göstereceğinize emin olacak. Bir müşterinizin yanındayken başka bir müşteriyle asla ilgilenmeyin. Bize göre aynı anda ilgilenilecek ideal müşteri sayısı 4 civarıdır. Bu sayıdan fazla müşteri ile ilgilenmeniz gerektiğinde bir asistan tutmalı ve sıra onlara gelene kadar odaklarını kaybetmemelerini sağlamalısınız.

Ders 2: Bir gayrimenkul danışmanı olarak uzun süreler çalışmanız gerektiği doğru. Fakat zaman konusunda disiplinli olmalısınız. Diyelim ki her sabah 10’a kadar evde çalışıyor sonra ofise geçiyorsunuz. Bu durumda telefon görüşmelerinizi 10’a kadar yapabilirsiniz. Ofise gittiğiniz süreç ise sadece yolculukla dolu olmalı. Yolda telefon görüşmesi yapmaya çalışırsanız hem zihniniz dinlenmez, hem de detayları kaçırabilirsiniz. Tamam bazı idari işlerle ilgili görüşmeler trafikte geçirilen süre içerisinde gerçekleştiği doğru. Fakat önemli bir satış görüşmesini asla trafikte ve araç kullanırken yapmayın.

Ders 3: Müşteri görüşmelerinizi ve planlamalarınızı yarım saatlik dilimler üzerinden yapın. Bu sizin dakik olmanızı sağlayacak. Diyelim ki öğle yemeğine gidiyorsunuz, sonraki ilk görüşmenizi 12.30’a planlayabilirsiniz.

Ders 4: Eve varış saatinizi işin yoğun olduğu saat dilimlerinin öncesi ya da sonrasına ayarlayın. Böylelikle ajandanız müşterileriniz ile uyumlu hale gelecek ve daha rahat edeceksiniz. Ayrıca müşterilerinizin kriterlerine uygun olmayan gereksiz konutlar göstererek zaman kaybetmeyin. Müşterinizi iyice dinleyin ve isteklerine uygun önerilerde bulunun. Bölünmemiş odağınızı müşterinizin üzerinde tutmanız iş sürelerinizi kısaltacaktır.

Ders 5: Eğer müşterinize 5 konut gösterdiniz ve sonuca ulaşamadıysanız ya müşterinizi iyice dinlemiyorsunuzdur, ya da karşınızdaki insan satın alım yapmak istemiyordur. Yeterince deneyimliyseniz, size zaman kaybettirecek bir müşteriyi ayırt edebilirsiniz. Böyle bir durumda müşterinizle sürekli ama yorucu olmayan bir iletişim kurun ya da onu başka bir danışmana yönlendirin.

Ders 6: İşinizin bitiş saatine karar verin. İşiniz 5.30’da bitiyorsa cidden o saatte bitmeli. Gecenizin bir bölümünü e-mail cevaplamak gibi daha az yorucu olan görevleri yerine getirmek için kullanabilirsiniz, fakat bu aralığın da sınırları belirlenmeli.

Ders 7: Her müşteri size uygun olacak diye bir şey yok. Mesela sizin uzman olduğunuz bir bölge ve piyasa var ve bu bölgenin dışarısına çıkmak özel hayatınıza ayıracağınız zamandan çalıyor. Uzmanlığınız dışında kalan müşterileri başka danışmanlara yönlendirebilir ya da farklı piyasalarla ilgilenmeyi amaçlayan bir takım kurabilirsiniz.

Ders 8: Kesinlikle ama kesinlikle iş ve özel hayatınız farklı olmalı. Ama tabi ki özel hayatınıza işinizi de ilgilendirecek hobiler ekleyebilirsiniz. Mesela pazarlama konusunu seviyorsanız, pazarlama hakkında emlakbroker.com'da yazmak :) sizin boşa geçireceğiniz bir zaman dilimini verimli bir  aktivite haline getirebilir.

Aynı anda ilgilendiğiniz müşteri sayısı limitine sadık kalmak, işinizin kölesi olmamanız için çok önemli. Tabi ki deneyim miktarınız arttıkça aynı anda daha çok insanla ilgilenme yetisi kazanabilirsiniz. Ama her durumda, bu sayı sabit olmalı. Teknolojinin gelişmesi ile insanlar daha çok işi tabağına almaya başladı. Uzun vadede problem çekmemek için bu hataya düşmeyin.

İş ve özel hayatınız arasında dengeyi kurmak için disiplinli olmalı ve etik çerçevesinde dışına çıkmayacağınız iş kuralları oluşturmalısınız. Kendinize karşı dürüst olun ve asla hiçbir şeye bir dakika dâhi bekleyemeyecek gibi önem vermeyin.

DİĞER HABER
12 Şubat 2021