"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İşe Dönüş Konusundaki Belirsizlik Ortak Çalışma Alanlarına Talebi Artırıyor

Esnek ve kısa vadeli ofis çözümleri arayan şirketler, hızla yayılan COVID-19 Delta varyantının işe dönüş planlarında belirsizliğe neden olduğu için ortak çalışma alanlarına daha fazla ilgi gösteriyor.

Ortak çalışma alanlarını geçiş yapan büyük şirketlerden bazıları teknoloji sektöründe faaliyet gösteriyor. Wall Street Journal, teknoloji firmalarının çalışan verimliliğini artırmaya yönelik "sıcak masalar" veya genellikle bir aydan az süren 50.000 metrekareden daha büyük alanlar için sözleşmeler imzaladığını bildirdi .

Şirketler, uzun vadeli işe dönüş politikalarını gözden geçirirken, ortak çalışma alanlarını mükemmel kısa vadeli çözüm olarak görüyor. Şirketlerin birçoğu bu sonbaharda ofise dönmeyi planlamıştı, ancak Delta varyant vakalarındaki artış birçokları için bu zaman çizelgesini rayından çıkardı.

WeWork'ün ABD ve Kanada satış müdürü Melinda Holland Journal'a “Belirsizlik döneminde, çalışanlarının ne istediğini anlamaya çalışan şirketlere ve küçük işletmelere esneklik sağlıyoruz” dedi.

WeWork, en iyi bilinen ortak çalışma alanı sağlayıcılarından en bilineni. Pandemi vurgununu en diplerde hisseden emlak girişimi, Temmuz ayında 215 milyon dolardan fazla gelir elde ettiğini açıkladı. Temmuz ayı, kayıtlara geçen en güçlü masa satışlarından biriydi, diye ekledi. Bir başka ortak çalışma alanı firması olan Industrious da yaz aylarında inanılmaz bir talep patlaması yaşadıklarını ve dokuz yıllık geçmişinde en güçlü satışların bu aylarda geldiğini bildirdi.

New York'ta bir başka emlak girişimi ve çalışma alanları kiralama şirketi WorkHouse'un CEO'su ve kurucusu Debra Larsen, "Kiralamalar uzun tarihli taleplerden oluşuyor. Şirketler Eylül ayı için geri dönüş konusunda farklı çözümler üretiyor." açıklamasında bulundu.

Şirketler, evden çalışanların verimini ve motivasyonunu artırmaya yönelik aldıkları bu kararların olumlu yönlerine odaklanıyorlar. Bazı şirketler bu alanları, daha fazla sayıda insanı bir araya getirebilecek pandemi öncesi şirket merkezlerinin yerine kullanıyor. Veya ülke çapında çalışma alanları sunarak, onları yeniden şirket ana merkezlerine yerleştirmeden daha fazla çalışanı işe almanın bir yolu olarak kullanıyorlar.

Ortak çalışma alanları şirketlerin pandemi belirsizliğinde yaşanan geri dönüş kaosunda yükselişe geçerken, ofis piyasasındaki kiralama faaliyeti çok daha yavaş toparlanıyor. Moody's Analytics'e göre, ofis boşluğu ikinci çeyrekte %18,5'e yükseldi ve bu, 1991'de ulaşılan %19,7'lik bir rekora yaklaşıyor.

CBRE Group'un küresel kullanıcı araştırması başkanı Julie Whelan, The Wall Street Journal'a verdiği demeçte, "Şirketler hala işin farklı şekilde yapılacağını keşfetme aşamasındalar" dedi. "Şirketlerin ortak çalışma alanı kiralamasının avantajı, eğer bir işe yaramazsa, bu yöntemden hızlı ayrılıp yeni bir şey deneyebilmeleri olcaktır."

DİĞER HABER
23 Eylül 2021