“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
İşinizde Daha Hızlı İlerlemenin Yolu: Kişisel Farkındalık Sahibi Olmak

Eğer zamanınızı ve çabanızı iyi olduğunuz noktalara harcarsanız, bu size olumlu sonuçlar getirir. Tam tersine iyi olmadığınız konular üzerine yoğunlaşmakta ısrar ederseniz, hiçbir sonuca ulaşamayacağınız gibi verimliliğinizi ve motivasyonunuzu da kaybedersiniz.

Büyük bir gayrimenkul profesyoneli olmanın evleri birer satışa çevirmekten ve mükemmel bir portföye sahip olmaktan geçtiğini düşünebilirsiniz, ama bu yetmez. Hepsinden önce sahip olduğunuz yetenekleri ve kişilik tipinizi bilmeniz ve kendiniz hakkında bilinçli olmanız gerekir.

Belki de kapıdan kapıya dolaşarak satıcı bulmak size göre değildir. Öte yandan yatırımcı müşterileri ikna etme anlamında büyük bir kabiliyetiniz olabilir. Bina inşaları hakkında pek bir şey anlamayabilirsiniz, ama piyasa koşullarını değerlendirmek tam size göre olabilir.

Bu endüstri içerisinde yapılması gereken çok şey vardır ve siz tek başınıza her şeyi yapamazsınız. Mutlaka iyi olduğunuz ve kötü olduğunuz noktalar bulunur. Kendinizin farkında olmanız ve neyi yapıp yapamayacağınızı bilmeniz, işinizde daha hızlı bir şekilde ilerlemenize olanak sağlar.

Ne Konuda İyi Olduğunuzun ve Neyi Sevdiğinizin Farkında Olun

Gayrimenkul profesyonelleri, genellikle işe ilk başladıklarında büyük bir firma sahibi olma isteği içerisinde olurlar. Bunun için listelerine farklı tipte mülkler ekleme çabasına girerler. Müşterilerine yönelirken farklı tipte müşteri profillerine aynı anda yönelmeye çalışırlar. Ancak belli bir süre sonra bu kişilerin sürekli benzer özellikli mülklere ve benzer profildeki müşterilere yöneldiklerini fark edersiniz. Bunun sebebi, daha deneyimli hale geldikçe neyi sevdiklerini ve hangi konuda daha başarı gösterdiklerini fark etmeleridir. Böylece başarabildikleri alanlara daha fazla eğilim gösterirler.

Gayrimenkul işinde kişiliğinize uymayan işleri yapmaya çalışmanız, dış satış yapmaya çalışan bir iç satış temsilcisine benzer. Dış satış temsilcisinin büyük bir kişiliği vardır ve insanlarla konuşmaktan, seyahat etmekten zevk alır. İç satış temsilcisi ise organizedir ve takip eder, kaleyi tutar.

Bu farklı kişilik türlerinden hangisine uygun olduğunuzu bilmezseniz, kişiliğinize uymayan bir profile bürünerek mutsuz bir iş hayatı sürdürürsünüz. Daha da ötesi bu şekilde başarıya ulaşma şansınız da yoktur.

Sizlere rahat olduğunuz bölgeden çıkmanızı söylemiyoruz. Sadece yeni şeyleri denemeniz gerektiğini söylüyoruz. Çünkü bunu yaparken, hangi konularda iyi olup olmadığınızı keşfetme şansınız olacak.

Gayrimenkul sektöründe hangi alanlara açık olduğunuzu anlamak için aşağıdaki örnek sorulara cevap vermeyi deneyebilirsiniz:

- İçe mi yoksa dışa mı dönüksünüz?

- Satış görüşmelerini sever misiniz?

- İnşaat konusundan anlar mısınız?

- İnsanları yönetmekten hoşlanır mısınız?

- Parayı yönetmekten hoşlanır mısınız?

- Etkinliklere katılmayı sever misiniz?

- İnternette sosyalleşmeyi önemser misiniz?

Belli Kalıplara Sığmaya Çalışmayın

Başlıkta da açıkça belirttiğimiz gibi, belli kalıplar içine kendinizi sığdırmaya çalışmayın. Sizin neyi daha iyi yapabildiğinizi ortaya çıkarın ve o iş üzerine eğilin. Bu sayede daha özgür, daha mutlu ve daha başarılı bir iş hayatına sahip olabilirsiniz.

Emlak pazarlama aşamasında etkinliklere katılmak sizi boğuyorsa bunu yapmanıza gerek yok. Artık teknoloji ve sosyal medya zamanıdır. Size uygun bir pazarlama yöntemi belirleyerek onu kullanın. Çok sayıda alıcıya open house etkinliği düzenleyerek bir ev gösterimi yapmaktan hoşlanmıyorsanız, her alıcıyla birebir görüşerek sunumlarınızı yapın.

Tercih sizindir. Önemli olan, kendinizi iyi tanımanız ve en iyi başarıyı gösterebileceğiniz alana odaklanmanızdır.

DİĞER HABER
18 Kasım 2016