"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İşlerinizi Hızlandırmak İçin Etkili Bir Yöntem: Sohbet Yazılımları

Teknoloji ve internet sayesinde her geçen gün iş dünyasındakilerin işlerini kolaylaştıracak yenilikler çıkmaya devam ediyor. Chatterbot da bunlardan birisi. Nedir bu chatterbot? Aslına bakarsanız chatterbotun henüz Türkçeleştirilmiş bir karşılığı yok. Ancak kısaca bilgisayar destekli sohbet yazılımı şeklinde tanımlayabiliriz. Kelime yabancı kaynaklar arasında daha çok kısaltılmış haliyle, yani chatbot olarak kullanılıyor. Ama biz Türkçe kullanmaya özen gösterdiğimiz için makalemizde sohbet yazılımı tanımlamasını kullanacağız.

Bu alanda son yapılan yenilik Microsoft’tan geldi. Microsoft, bu senenin Mart ayında geliştirdiği Tay yazılımı ile yeni bir alana atılmış oldu. Şirketin bu alandaki beklentisi o kadar büyük ki şirketin CEO’su Satya Natella, bu alanın Microsoft’un geleceği olduğunu ifade ediyor. Biz de iş dünyası içinde bulunan bireysel ve kurumsal her çalışan için bu tarz sohbet yazılımlarının büyük yardımcı olacağını düşünüyoruz.

İlgili: BOT TEKNOLOJİSİ VE EMLAKÇILIK; LÜTFEN KEMERLERİNİZİ BAĞLAYIN

Sohbet Yazılımlarının Kullanım Alanı

O zaman sohbet yazılımlarının ne olduğunu ve gayrimenkul sektöründe nasıl kullanılabileceğini açıklamaya başlayalım. Sohbet yazılımları, müşterileriniz veya iş ortaklarınız ile anlamlı diyaloglar kurabileceğiniz ve bu diyalogları iş ilişkilerinizi geliştirmek için yönetebileceğiniz gerçek zamanlı çözümler sunuyor.

Bu yazılımların önemli bir özelliği, otomatik cevaplar veren robot yazılımlardan farklı olması. Bot yazılımlarında (Apple’ın Siri’sinde olduğu gibi), sorulan bir soruya en yakın cevap otomatik olarak verilir. Oysa sohbet yazılımlarında siz müşterileriniz ile anlık olarak sohbet etme imkânı bulursunuz. Onların sorularını anında ve organik şekilde cevaplayabilirsiniz.

O zaman “Facebook mesajları veya telefon mesajları ile iletişim kurmaktan farkı ne?” diye düşünebilirsiniz. Aradaki fark, biraz da sizin bir gayrimenkul firması veya emlak broker olarak işinizi ne kadar önemsediğiniz ile alakalıdır. Müşterilerinizle, iş ortaklarınızla veya çalışma ekibiniz ile Facebook gibi pek çok insanın eğlence platformu olan bir yapı üzerinden mi iletişime geçmek daha prestijli olur,  yoksa tamamen ekibinize özel kullandığınız ve özelleştirebildiğiniz bir sohbet yazılımı üzerinden mi? Bunu bir düşünün deriz.

Emlak Profesyonellerinin Çalışma Stilinde Sohbet Yazılımlarının Etkisi

Emlak sektörünün sürekli insanlarla iç içe olmak ve iletişim kurmak anlamına geldiğini en iyi sizler bilirsiniz. Geçmiş müşteriler, potansiyel alıcılar, evini satmak isteyenler, iş ortaklıkları için görüşmeniz gerekenler, ekibinizdeki personeller, gayrimenkul koçunuz, avukatlar, şoförler, seminerdeki katılımcılar ve daha birçoğu… Çok sayıda insan ile iletişime geçmeniz ve bu iletişimi daim tutmanız gerekir.

Sohbet yazılımları, tüm ekibinizle veya müşterilerinizle tek bir yazılım üzerinden irtibata geçmenizi sağlar. Ekibiniz ile birlikte kullandığınız bir sohbet yazılımı olduğunu müşterilerinize sunmak, hem onların sizinle daha kolay irtibata geçmenizi sağlar hem de daha profesyonel görünmenizi sağlar.

Normalde müşteriler hazır otomatik botları kullandıklarında, istedikleri cevabı bir türlü alamazlar. Otomatik botlarda “Düşük bütçeli bir ev arıyorum.” veya “Evimi satarak nasıl tasarruf edebilirim?” şeklinde bir soru yönelttiklerinde aldıkları cevaptan tatmin olmazlar. Sizin sunacağınız sohbet yazılımı ise onların size her türlü soruyu sormasını ve cevabını da ayrıntılı şekilde almanızı sağlar. Onlar için sunacağınız bu tarz bir hizmet, sizi diğer rakiplerinizden ayrılmanız anlamında büyük fayda sağlayacaktır.

Kullanabileceğiniz Örnek Sohbet Yazılımları

Eğer orta ölçekli bir gayrimenkul firmasıysanız Pandorabots sizin için fazla maliyetli olmayacak bir seçenek olabilir. Reply Yes ise evet-hayır şeklinde cevaplar yöneltilebilen basit ve farklı bir platform. Son olarak Slack ise bizim size tavsiye ettiğimiz diğer bir ücretsiz girişim olabilir. Ekip personellerinizi veya müşterilerinizi Slack aracılığı ile davet ederek istediğiniz an verimli bir çalışma elde etmeniz mümkün.

DİĞER HABER
12 Ekim 2016