"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İstanbul, Cityscape Gayrimenkul Fuarını Ağırladı

Uluslararası gayrimenkul fuarlarından en köklü ve tanınmışı Cityscape, son fuarını Türkiye’de düzenledi. Daha önce Güney Kore, Kuveyt, Katar, Cidde, Abu Dabi, Mısır ve Dubai ‘de düzenlenen fuar, 22-24 Mart tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi. Gayrimenkul sektöründen pek çok firmanın projeleriyle yer aldığı fuarda gerek özel gerek kurumsal yatırımcılar, konut alıcıları, mimarlar, mühendisler, danışmanlar ve gayrimenkul sektörüne hizmet sağlayan pek çok firma bir araya geldi.

Gayrimenkul yatırımcılarının Körfez ülkeleri ile özdeşleştirdiği ve ilki 2001 yılında yapılmış olan fuarın Türkiye’de yapılması gayrimenkul sektöründe canlılık yarattı. 3 günde beş bin kişinin ziyaret ettiği ve 7 ülkeden 67 firmanın katıldığı fuara, 59 ülkeden yaklaşık 1000 yabancı katılımcı iştirak etti. Fuara Türkiye’den de oldukça fazla katılım olduğu gözlendi. Çok sayıda bireysel yatırımcının da ağırlandığı fuarda ilk kez satışa sunulan projeler olduğu gibi daha önce lansmanı yapılmış dev projelerin tanıtımı da yapıldı. Bireysel yatırımcılar için %20 ‘ye varan indirim ve kişiye özel ödeme imkânları sağlanan fuarda firmalar tarafından projelerini yerinde gösterebilmek için turlar düzenlendi.

İstanbul Kongre Merkezi’nde 7000 metrekarelik alanda düzenlenen fuarda, dört körfez ülkesinden gelen yatırımcılarla fuar katılımcısı firmalar arasında 527’den fazla görüşme yapıldı. Kapsamlı pazarlama çalışmaları sonucunda Cityscape tarafından oluşturulan Cityscape Yatırımcı Programı ile İstanbul’da gelen yatırımcılar ve fuar katılımcısı firmalar açısından en verimli ortam yaratıldı. Körfez yatırımcılarının %75’inin İstanbul’a yatırım yapmak istediği belirtilirken Cityscape Yatırımcı Programı’na katılan Körfez yatırımcılarının %47’sinin yapacakları yatırımların 1 milyon doların üzerinde olduğu belirtiliyor.

Cityscape Grup Direktörü Wouter Molman, fuarın açılışında yaptığı konuşmasında tüm verilerin Türkiye’de gayrimenkulün çok kazandıran bir yatırım aracı olduğunu doğruladığını söylerken, Türkiye’nin Körfez ülkeleri açısından en önemli yatırım noktalarından biri olduğunu vurguladı. Bu fuarın kurumsal yatırımcılar kadar bireysel yatırımcılar için de son derece önemli olduğunu söyleyen Molman, fuarın Türk gayrimenkul sektörüne sıcak satışla birlikte hareketlilik de getireceğini belirtti.

Gayrimenkul alanında yapılan tüm araştırma ve istatistikler Türkiye’de hala gayrimenkulün en iyi yatırım araçlarından biri olduğunu doğruluyor. Gayrimenkul sektöründe istatistiksel veri sunma hizmeti veren REIDIN’in 2016 Ocak ayı verilerine göre; Türkiye’de son iki yıl içerisinde konut satış fiyatları %44, kira fiyatları ise %40 arttı. Türkiye Konut Fiyat Endeksi Ocak 2016 verilerine göre %200’e çıkmıştır. Bu verinin 2003’de %70, 2007’de %100 olduğu düşünüldüğünde gayrimenkule yapılan yatırımın ne kadar karlı olduğu görülebilir. 2016 Ocak ayı itibarı ile Türkiye’de konut fiyatlarındaki artış en çok İstanbul,  İzmir ve Adana’da görülmüştür.

DİĞER HABER
27 Mart 2016