Mail listemize abone oldunuz mu?
İsveç Gayrimenkul Sektöründe Blockchain Heyecanı

Sanal para olarak özetlenebilecek Bitcoin’in hızlı gelişimi devam ediyor. Gönderen ve alan arasında bir üçüncü kişiyi ya da aracıyı ortadan kaldıran ve direkt gönder-al sistemini sağlayan Bitcoin, hem güvenlik anlamında hem de ekonomik anlamda daha kullanışlı bir sistem oluşturdu. Bu teknolojinin getirilerini hesap eden dev bankalar hızla sanal paranın kullanımı için yatırım yapmaya başladılar. Hollanda ve Almanya’da yer alan bankalar başta olmak üzere birçok banka, Bitcoin ile ortaklık anlaşmaları imzaladı.

Blockchain Teknolojisini İlk kabul Eden Ülke: İsveç

Sanal paranın bir adım ileriye taşınacağı ve anlaşmaların da internet aracılığıyla sanal ortamda gerçekleşebileceği Blockchain teknolojisinin gayrimenkul sektörüne adapte edilebilmesi için çalışmalar sürüyor. Bir hayal olarak başlayan bu teknoloji için ilk resmi adımı atan ülke İsveç oldu. İsveç Ulusal Kadastro birimi kâğıtlara ve postaya dayalı eski sistem yerine Blockchain teknolojisini getirmek için bir firma ile anlaştı. İsveç’in Blockchain sektöründeki dev şirketi olan ChromaWay, İsveç’in telekomünikasyon firması olan Telia ve ülkenin en önemli danışmanlık firması olan Kairos ile işbirliği yaparak Blockchain tabanlı sistemin İsveç tapu sistemine adapte edilmesi için çalışmalarına başladı.

Bu teknoloji sayesinde dijital tabelalar kurulurken iş akışı daha hızlı bir hale geliyor. Ulusal tapu yetkilileri basına yaptıkları açıklamada, “Blockchain dijital parmak izi sistemi ile evrak saklamak ve kişilerin bilgilerine ulaşmak daha kolay hale gelecek ve doğrulamada yaşanan sorunlar ortadan kaldırılacak. Kimlik istemek, o kimliğe ait numara ile arama yapmak yerine yalnızca bir parmak izi, ulaşılmak istenilen tüm belge ve evrakları hızlı bir şekilde ortaya çıkartacak. Bu benzersiz kolaylık sayesinde masraflar ciddi şekilde düşerken hata payı sıfıra düşecek.” şeklinde sistemin faydalarını dile getirdi.

İsveç ulusal tapu yetkilileri ayrıca dijital sözleşmeler sayesinde satın alınan arazi tapularının şahıslara bir kâğıt parçası şeklinde değil, direkt parmak izine tanımlı şekilde sunulacağını bildirdi. Bu sayede alınan mülkler konusundaki arazi ve tescil konusundaki sorunların tamamen ortadan kalkacağını belirttiler. İsveç’in ise sektöre yaptıkları yatırımla bu teknolojide dünya lideri haline geleceği öngörülüyor.

Avrupa da Blockchain’e Yöneliyor

Gelecekte gayrimenkul transferleri, satışları ve devir işlemlerinde sanal anlaşmalar dijital ortamda yapılacağı için güvenlik konusunda endişeler de ortaya çıkıyor. Ancak bu problemi de ortadan kaldırmak için çalışmalar sürdüren Blockchain yetkilileri işlemin gerçekleşebilmesi için iki tarafın onayının gerekeceği çift taraflı bir güvenlik sistemi oluşturuyorlar.

İsveçli yetkililer projenin bu yıl içerisinde birkaç küçük denemenin ardından tüm ülkeye yayılacağını ve gelecek yıllarda İsveç’teki tüm gayrimenkul işlemlerinin Blockchain teknolojisinden faydalanılarak gerçekleşeceğini duyurdu. İsveç’te bu teknolojinin yerleşmesi için yoğun çalışmalar sürdüren ChromaWay Blockchain firması, Avrupa’da bu teknolojiyi gerçekleştirmek isteyen ülkelerde de çalışmalar yürütmeye başladı.

ChromaWay Blockchain, sanal sözleşmeler konusunda tescil alan dünyadaki ilk kuruluş oldu. Şirket yetkilisi Henrik Hjelte yaptığı açıklamada, gayrimenkul sektörüne büyük kolaylıklar getirecek ve işlemleri daha kolay kılacak bu teknolojiyi yeryüzüne yaymaya çalışmaktan gurur duyduklarını dile getirdi.

DİĞER HABER
30 Haziran 2016