"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
 Japon Emlakçı, Cinayet Evlerini Piyasa Değerinden %50'ye Varan İndirimle Satıyor

Japonya'da piyasa değerinden yüzde 50'ye kadar daha ucuz evler satan bir emlak danışmanı var, ancak bu satışta farklı bir şeyler var - hepsinin karanlık bir geçmişi var.

Jobutsu Fudosan, trajik olayların meydana geldiği 'kaza evleri' olarak bilinen evlerde uzmanlaşmış. Japonya'da, bu tür mülklerin satıcıları kanunen bu olayların meydana geldiğini beyan etmekle yükümlü ve bu durum genellikle mülkün değerinin önemli ölçüde düşmesine neden oluyor.

Şirket, 'doğal ölümlerin' meydana geldiği evlerin fiyatlarının yüzde 20'ye kadar düştüğünü, mülkte bir cinayet işlenirse satış fiyatının yarı yarıya düştüğünü tahmin ediyor. 

Jobutsu Fudosan'ın açılış sayfası (resimde) diğer tüm emlak acentelerine benziyor - parlak ve kaygan

Emlak ofisinin açılış sayfası diğer emlak sitelerine benziyor - parlak ve kaygan - ancak listeleri inceleyince işler daha da karanlıklaşıyor. 

Jobutsu, her mülk listesinde meydana gelen olayı bazen hastalıklı ayrıntılarla anlatıyor.

Sitedeki emlak ilanları.  Jobutsu Fudosan, 'kaza mülkleri' olarak bilinen ve trajik olayların meydana geldiği evleri listeliyor

Müşteriler, meydana gelen olay türlerini önem derecesine göre sıralayan bir yıldız derecelendirme sistemine dayalı olarak mülkleri arayabilir. Örneğin, 'olayların veya kazaların' meydana geldiği mülklerde sadece iki yıldız bulunurken, bir cinayetin işlendiği siteler yedi yıldız alıyor.

Listelenen diğer mülklerle bağlantılı olaylar, yangınlarda ve intihar ederek ölen insanları kapsıyor. 

Hyogo Eyaletindeki bir daire, merhumun cesedinin bulunmasının 72 saatten fazla sürdüğü 'yalnız bir ölüm mülkü' olarak tanımlanıyor.

2019 yılında kurulan şirket, 'yalnız ölümler, kaza sonucu ölümler, intiharlar ve cinayetler' vakalarında ortaya çıkan 'vücut sıvı lekeleri, rahatsız edici kokular ve haşereler' ile baş etme tecrübesine sahip 'özel temizlik SOS' hizmetine sahip olduğunu açıklıyor. Bu temizlik hizmeti, evi 'özel kimyasallar ve ekipman' kullanarak eski haline getiriyor. 

Emlak şirketi geçen Kasım ayında yaptığı açıklamada, 'kaza mülklerini' canlandırmayı ve onları bir kez daha değerli gayrimenkullere dönüştürmeyi planladığını açıklıyor. Misyonumuz, 'kaza evlerinin" imajını iyileştirmek.

Daha fazla bilgi için, jobutsu.jp adresini ziyaret edebilirsiniz..

DİĞER HABER
24 Kasım 2021