"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Jeff Bezos'un Şirketi Blue Origin "Ticari Uzay İstasyonu" Kurmayı Planlıyor

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un sahibi olduğu uzay turizmi şirketi Blue Origin, ticari bir uzay istasyonu kurma planlarını açıkladı. Jeff Bezos, Amazon'un CEO'luğundan ayrıldıktan sonra 2000 yılında kurduğu şirkete daha fazla odaklanarak ticari uzay sektörünün bir güç merkezine dönüştürmeyi kişisel misyon ediniyor. 

Bezos uzay projesi hakkında açıklama yaparak, bu vizyonu “çocuklarımızın geleceği inşa edebilmesi için uzaya giden bir yol inşa etmek” olarak tanımlıyor. Bunu başarmaya yönelik en son adımda Blue Origin, “ Orbital Reef ” olarak bilinen Low Earth Orbit'te (LEO) ticari bir uzay istasyonu geliştirmek için Sierra Space ile yeni bir ortaklık yapacağını duyurdu.

Bu on yılın sonunda tamamlanacak olan karma kullanımlı uzay istasyonu, ticareti, araştırmayı, turizmi kolaylaştırarak LEO'nun ticarileşmesinin sağlanması öngörülüyor.

Uzaya erişimi artırma hedefiyle tutarlı olarak, istasyon esasen paylaşılan altyapının birçok farklı kullanıcının ihtiyaçlarını desteklediği bir “iş parkı” olarak kuruluyor. Bu kavram, nesiller boyunca Dünya'da bir iş modeli olarak kullanılmış, ancak uzay söz konusu olduğunda benzeri görülmemiş bir proje olarak adlandırılıyor.

Ancak son yıllarda ticari uzay sektörünün büyümesi göz önüne alındığında, aynı modeli LEO'ya uygulamak, bu büyümeyi daha da teşvik etme avantajına sahip olacağa benziyor.

BBC Türkçe'nin aktardığı bilgilere göre, uzay istasyonun "birden fazla amaca hizmet edebilecek bir iş merkezi" olarak düşünüldüğü ve içinde aynı anda 10 kişinin yaşayabileceği belirtildi. Blue Origin, uzay istasyonun inşasında Sierra Space ve Boeing şirketleriyle işbirliği yapacak. Yaklaşık 3 bin metrekare alana sahip olacak istasyonda yerçekimsiz ortam film çekimleri ve son teknolojileri gerektiren araştırmalar ve bir uzay oteli yapılması hedefleniyor.

Blue Origin için Gelişmiş Geliştirme Programları Kıdemli Başkan Yardımcısı Brent Sherwood'un duyuruya eşlik eden bir şirket basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Altmış yılı aşkın bir süredir, NASA ve diğer uzay ajansları yörüngesel uzay uçuşu ve uzay yerleşimi geliştirdi ve bu on yılda ticari işlerin başlaması için bizi hazırladı. Erişimi genişleteceğiz, maliyeti düşüreceğiz ve uzay uçuşunu normalleştirmek için gereken tüm hizmetleri ve kolaylıkları sağlayacağız. Alçak Dünya yörüngesinde, yeni keşifler, yeni ürünler, yeni eğlenceler ve küresel farkındalık yaratan canlı bir iş ekosistemi büyüyecek.”

Basın toplantısında konuşan Sierra Space ve Blue Origin temsilcileri, istasyonun maliyetinin ne kadar olacağına dair soruları yanıtsız bıraktı. Fakat proje Bezos'tan sağlam bir destek almış gibi gözüküyor.

DİĞER HABER
02 Kasım 2021