"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Julio Iglesias'ın Milyonlarca Dolarlık Gayrimenkulu Yasadışı Edindiği Ortaya Çıktı

İspanyol şarkıcı Julio Iglesias, bir vergi cenneti olan İngiliz Virgin Adaları'nda bulunan beş paravan şirketi kullanarak, Miami'nin rağbet gören adası "Billionaire Bunker" olarak bilinen Indian Creek'te bir çok mülk satın aldı.

Miami-Dade ilçesinin kamu kayıtlarından alınan verilere göre, evlerin şu anki değeri 112 milyon dolar kadar. Madrid doğumlu 78 yaşındaki ünlü müzisyen, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından koordine edilen bir soruşturma olan Pandora Belgelerinin merkezindeki yöneticilerden biri olan Trident Trust tarafından yönetilen 15 şirketle daha bağlantılı olduğu ortaya çıkarıldı. (ICIJ).

Soruşturmayı yürüten şirket iki yıllık bir süre içinde, 117 ülkeden 600'den fazla gazeteci, vergi cennetlerinde denizaşırı şirketler oluşturma konusunda uzmanlaşmış 14 farklı hukuk firmasının ofislerinden 11,9 milyon dosyayı analiz etti. Yöneticilerinin vergi mükellefliği dışında farklı ülkelerde bulunan bu tür şirketler, sahiplerinin ikamet ettikleri yerde gelir beyan etmeleri koşuluyla yasal olarak görülüyor. Yetkililer için sorunun kaynağı sıfır vergilendirme olduğunda başlıyor.

İspanya'da, EL PAÍS ve televizyon kanalı La Sexta, dünyanın en şeffaf olmayan yargı alanlarından yararlanan kamu yararına çalışan kişileri aramak için bu sızdırılmış belgeleri analiz etti. Sonuç, aralarında onlarca ünlü şahsiyetin yasadışı kullandığı 700'den fazla paravan şirkete ulaşıldı.

Miami'nin ünlü adası "Billionaire Bunker"

Yasadışı vergi kaçırmakla suçlanan dünyaca ünlü müzisyen Iglesias, adadaki beş mülkün yanı sıra, Surfside semtinde, tamamı Indian Creek girişine yakın olan ve toplam değeri 4 milyon dolar olan altı mütevazı mülkü daha satın almak için altı paravan şirketi kullandı. Şarkıcı, Miami Beach'in hemen kuzeyindeki bu küçük özel adayı, Atlantik ve Biscayne Körfezi'ne erişimi, Miami silüetinin manzarası ve çevreyi karadan ve denizden devriye gezen özel bir polis ekibinin sağladığı tam güvenlikle seçkinler arasında moda haline getirdi.

Forbes tarafından 800 milyon avro olarak tahmin edilen bir servete sahip olan Iglesias, bazıları 1990'ların sonlarında veya sonrasında kurulmuş olan çok sayıda offshore şirketle bağlantılı olan birkaç milyonerden biri olarak görülüyor. Yaklaşık 350 milyon albüm satarak tüm zamanların en çok satan İspanyol sanatçısı olarak kabul edilen La vida sigue igual veya Me va, me va gibi hitlerin şarkıcısı, o zamandan beri İspanya'da vergi mükellefi değil.

Pandora Belgeleri, İspanyol şarkıcının İngiliz Virgin Adaları'nda ve Miami'de lüks evler ve bir uçak satın almak için kullanılan en az 20 paravan şirketi olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar, belgelerin kamuoyuna yansımasıyla ünlü müzisyenin itibarının onarılamayacak biçimde sarsılacağını söylüyor.

DİĞER HABER
04 Ekim 2021