"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kalabalık Rakiplerin Arasından Sıyrılmak mı, Peki Nasıl?

Rekabetin en çetin ama ödülün de en leziz olduğu meslek hiç şüphesiz gayrimenkul danışmanlığıdır. Bu kadar çok rakibin arasında bir gayrimenkul danışmanı neden tercih edilmelidir? Neden onları değil de sizi tercih etmeliler? Bu soruları sorduğumuz her danışman maalesef derin bir sessizliğe kapılıyor ve akıllarına tek bir çözüm geliyor:

“Sattığım konut en iyi konut ve fiyat en iyi fiyat olmalı. “ Buldukları dahiane çözümün aslında o kadar da dahiane olmadığını ise anlamak zorundalar. Elinizdeki portföy o muhitteki en iyi konut ya da en iyi fiyata her zaman sahip olamaz. Bu tarz bir yaklaşım yani satış için yalnızca portföyün cazibesine güvenmek, aslında danışmanın kendisine güvenmesi için bir sebebi olmadığını, kendisinden ümidini kestiğini de göstermektedir.

Peki nasıl farklı olabilir, nasıl en iyi fiyata ve en iyi konuta sahip olmadan da diğerleri arasından sivrilerek satış yapabilirsiniz?

İnsan İlişkileri İle Sıyrılın

Portföy sahibi ya da potansiyel bir alıcı ile kişisel yakınlık kurabiliyor olmanız sizi aynı anda diğer rakiplerinizin bir kaç adım ötesine taşıyacaktır. Teknoloji ne kadar gelişse de alım – satım faaliyetleri başta olmak üzere tüm ticari ve profesyonel faaliyetlerde insan ilişkileri, güven duygusu ve sağlıklı iletişim kurabilmek hala ve güçlü biçimde aranılmaktadır.

Teknoloji İle Sıyrılın

Rekabette sahip olduğunuz teknolojik üstünlüğünüz nedir? Müşterilerinizin ne istediğini bilen veri tabanlı bir teknoloji ile mi, CRM destekli veri filtreleme ve ilişkilendirme robotu ile mi yoksa 360 derece sanal turlar vasıtasıyla insanların evleri oldukları yerden ziyaret etmelerini kolaylaştıran görsel avantajlarınızla mı öne çıkmayı planladığınızı, teknolojiden hangi alanlarda ne kadar istifade etmeniz gerekeceğini belirlemeniz gerekmektedir.

Pazarlama Yetenekleriniz İle Sıyrılın

Çok bilinen bir hakikattir ki, bir şirketin ne kadar büyük olursa olsun en önemli bölümü pazarlama departmanıdır. Doğru pazarlama yöntemleri ile sektörel başarı sağlamış bir firmanın diğer tüm alanlarda ortalama hizmet sunması dahi onu başarılı kılacak kadar belirleyici bir değişkendir. Bu gayrimenkul danışmanlığında ise işin neredeyse %90’ını kaplayan bir alan. Bu sebeple diğerlerinden sıyrılmanın yolu pazarlama yeteneklerinizi maksimize etmekten geçmektedir. Sosyal medya ağlarını kullanarak insanlarla iletişim alanlarınızı genişletmeniz, hedef kitleniz olan insanlara ulaşabilmeniz için bölgede aktif bir sosyal medya kullanıcısı olmanız son derece doğru bir başlangıç olabilir.

Hizmet Kalitenizi Arttırarak Sıyrılın

Ev alma ve satma süreçleri pek çok insan için sadece karar vermek değil karar sonrası işlemler için de eziyet olabilmektedir. Müşterilerinizin tüm işlem süreçlerini kolaylaştırarak onları pek çok zahmetten kurtarmanız farkınızı ortaya koymak için önemli bir fırsat oluşturmaktadır.

Şaşırtarak Sıyrılın

Gayrimenkul sektörü duygusal etmenlerin son derece belirleyici olduğu bir alan. Bu sebeple insanların duygularını harekete geçirecek bir sunum yeteneği ortaya koymanız ya da sizinle ilgili hissettikleri güvensizlikleri bir anda ortadan kaldırarak yerine profesyonel bir intibayı yerleştirecek farklı yaklaşım ve sunumlarda bulunmanız gerekmektedir. Özellikle bu işe ilk 5 dakikada sağlayacağınız ilk intibanızı geliştirmeye koyularak başlayabilirsiniz.

Portföyünüz ile Sıyrılın

Portföyünüze hedef kitlenizin ilgisini çekmeyecek, ihtiyaçlarını karşılamayacak, satılma ihtimali son derece düşük ve ev sahibinin kurduğu duygusal bağ sebebiyle yüksek biçimde fiyatlanmış konutları almayın. Portföyünüz hep doğru tercihlerden oluşmalıdır. Bu sayede siz pazarın üzümü ile uğraşırken rakipleriniz çöpleri ile uğraşacak, doğru sunumları sizin yapmanız sayesinde tercih edilen de siz olacaksınız.

Fiyat ile Sıyrılın

Her zaman bütçenin diğer taleplerden önde olduğu müşteri grupları ile karşılaşacaksınız. Onlar için sunabileceğiniz, fiyat avantajı ile öne çıkacak “süper ucuz” çözümleriniz olmalıdır. O muhitteki en iyi evleri almakla yetinmeyin, aynı zamanda en ucuz evleri de portföyünüzde bulundurarak bütçe kısıntısı içinde kıvranan müşterilerin radarına girebilirsiniz.

Elbette tüm bu sıyrılma ve öne geçme arayışında sizin de tespitleriniz doğrultusunda yaratıcı çözümler ortaya koymanız gerekmektedir. Şu unutulmamalıdır ki diğerlerinden daha iyi özellikleri olmayan danışmanlar çekirge misali şans eseri bir kaç satış yapabilseler de en sonunda sektörden silinip gitmek zorunda kalacaklardır.  İşinizi büyütmenin ve gelirlerinizi arttırmanın, kendisiyle gurur duyan başarılı bir danışman olmanın yegane yolu devasa rakip ordusundan sıyrılarak farkınızı ortaya koymaktır.

Ve asla kendinize sizi sürekli ileriye götürecek şu soruyu sormaktan vazgeçmeyin: Ben olsaydım, benimle çalışır mıydım?

DİĞER HABER
28 Nisan 2023