"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kariyerinizdeki Kötü Ruhsal Durumlardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Kariyerinizin en düşük günlerinden birini mi yaşıyorsunuz? Bir anlaşmanız iptal oldu. Listenizdeki evlerin değerleri düştü. Beklediğiniz müşterilere ulaşamadınız. Belki de en kötü günlerden birindesiniz. Herkes kariyerinin belli bir bölümünde bu tarz düşüşler yaşayabilir. Kendinizi berbat hissedebilirsiniz. Kendinizi kötü hissetmeniz ise ertesi güne daha kötü başlamanıza neden olur. Uzun süre çıkamayacağınız bir döngü içerisine girersiniz.

Peki, bu durumdan nasıl kurtulabilir ve moralinizi nasıl geri toplayabilirsiniz? Yapmanız gereken şey, eve gidip bir masanın altına saklanarak bu kabusun geçmesini beklemek değildir elbette. Tam tersine bu hislerden sıyrılıp zirvedeki performans modunuza sıçrama yapmanız gerekir. Ancak bu hislerden ve kötü moddan sıyrılmak insana hiç de kolay gelmez. İşte size bu durumdan kurtulmanızı sağlayacak birkaç ipucu…

Beyin Tutulmasından Sıyrılmanın Şaşırtıcı ve Basit Yöntemi

Tüm sorunlar üst üste geldiğinde, beyninizi kontrol etmeniz zorlaşır ve en üst seviyede performansı göstermekte zorlanırsınız. Çünkü normal şartlarda en üst performansı gösterirken, beyninizin hem sağ hem sol kısmını belli bir senkronizasyon içinde kullanırsınız. Oysa üst üste sorunlar oluştuğu zaman, kontrolü kaybetmiş gibi hissedersiniz ve beyin dalgaları arasındaki senkronizasyon bozulur. Neticede kendinizi daha cansız ve tembel hissederek başa çıkması zor bir durumun içine girersiniz.

Şaşırtıcı olarak bilmediğiniz şey ise, aslında beyin dalgalarınızın senkronizasyonunu basit şekilde kontrol edebileceğinizdir. Beyin tutulması üzerine yapılan araştırmalar gösterir ki ritmik sesler her zaman beyindeki senkronizasyonu dengeler. Yani bu demek oluyor ki beyninizdeki bozulan senkronizasyon durumundan kurtulmak için çok basit bir şekilde en sevdiğiniz müziği dinleyebilirsiniz. Hatta sevdiğiniz müziği dinlerken parmaklarınızla ritim tutmanız size daha da yardımcı olacaktır.

Farklı bir yöntem olarak iHeartRadio veya Pandora gibi müzik sitelerinden müzik dinleme alışkanlıklarınıza uygun yeni şarkılar keşfederek beyninizde daha fazla etkileşime sebep olabilirsiniz.

Meditasyon ruhsal enerjinizi tazeler.

Ruhsal Durumu Değiştirmenin En Hızlı Yolu

Psikolojik durumların vücudun belli bölgeleri ile çok yakın bir ilişkisi vardır. Fiziksel olarak yapacağınız bazı rahatlamalar, ruhsal durumunuzu çok daha hızlı ve kolay değiştirebilmenizi sağlar. Yani ruhsal çöküntü içine girdiğiniz ve işlerin kötü gittiği durumlarda bazı fiziksel egzersizler yapmayı deneyebilirsiniz.

Örneğin yukarı tavana doğru bakın ve ellerinizi havaya doğru kaldırarak sallayın. Tıpkı favori takımınız için tezahürat yapıyormuş gibi… Ancak ellerinizi sallarken aynı zamanda gözlerinizle tavana bakıyor olduğunuzdan emin olun.

Bu hareket ilginç bir şekilde insanın güvende hissetmesini ve istediği şeye ulaşacağını hissetmesini sağlar. Nedeni ise oldukça basit. Hepimiz bebekken bir şey istediğimizde, ağlayarak annemize ulaşmaya çalışırken ellerimizi öne uzatarak koşmuşuzdur. Bizi o halde gören annemiz ise bizi kucağına alarak istediğimiz şeyi bize vermiştir. Bebeklik döneminden kalan bu hareketler ve sonunda elde ettiğimiz başarı, farkında olmasak da hepimize yer etmiş olan hareketlerdir.

Bu hareketi, bir müzik eşliğinde dans ederek yapabilirsiniz. Sorunları çözeceğinize olan inancınızı getirecektir.

Kontrolü Ele Geçirmek

Kendinizi rahatlattıktan ve beyninizdeki senkronizasyonu sağladıktan sonra, her sorun ile ilgili bir oyun planı oluşturun. Mesela kontrat iptali gerçekleştiren alıcıyı arayın ve neden iptal ettiğini öğrenin. Beklenmedik bir nedenle başka bir şehre gitmek zorunda olduğunu söylediğinde, para iadesi veya depozito gibi parasal işlemler için kendinize bir plan oluşturun. Gerekirse bir avukata veya mentorunuza başvurun. Durumu değerlendirdikten sonra birkaç seçenek ortaya çıkartın ve alıcınızı geri arayın. Belirlediğiniz seçenekleri ona sunun ve bir seçim yapmasını isteyin.

Durum ne olursa olsun, benimseyeceğiniz yaklaşım budur. Sorunu çözebilecek uygun seçenekleri listeleyin. Her bir seçeneği değerlendirin ve en uygun seçeneğin üzerine yoğunlaşarak sorunu çözmeye çalışın.

DİĞER HABER
21 Kasım 2016