"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kazanabileceğiniz Yerde Yarışın

Gayrimenkulün hızlı hareket eden dünyasında, net ve etkili bir strateji belirlemek hiç bu kadar önemli olmamıştı. Araştırmamızın bir kısmı, bir dizi gayrimenkul teknoloji girişimlerinin başarılarını nasıl geliştirdiklerinden oluşuyor.

Bu araştırma deneyimimiz bize çok şey öğretti ve stratejideki en önemli kavram olduğuna inandığımız sırrı açığa çıkardı: Kazanabileceğiniz yerde yarışın.

Sürdürülebilir Rekabet Avantajınızı Bulun

Tüm strateji çalışmaları - milyarlarca dolarlık organizasyonlardan cılız yeni şirketlere kadar - biraz klişe bir işletme okulu ifadesi ile başlıyor: Sürdürülebilir rekabet avantajı. Bir şirketi diğerlerinden ayıran şey budur; bir organizasyonun rekabetinden daha iyi performans göstermesine izin veren benzersiz özelliklerin toplamı. 

Gayrimenkul teknolojisi dünyasında, Zillow'un büyük bir tüketici kitlesi var, Compass'ın cepleri geniş, Keller Williams'ın ölçeği ve Realogy'nin markaları var. 

Bir şirketin güçlü yönleri olan sürdürülebilir bir rekabet avantajını açıkça belirlemek, etkili bir stratejide önemli bir ilk adımdır. Kritik ikinci adım, bu rekabet avantajını doğrudan bir rakibin zayıflığına veya bir pazar fırsatına karşı kullanmaktır - kazanabileceği yerde rekabet etmek.

Vaka Çalışması: Compass

Belki de en iyi vaka çalışması Compass'dır. Bu teknolojik altyapısıyla fark yaratan emlak girişiminin rekabet avantajı, pazar payını silip süpürmek için kullandığı sermayeydi (VC fonunda 1,5 milyar dolar). 

Compass'ın yararlandığı rekabetçi zayıflık, geleneksel bir aracı kurumun sermaye üzerinde rekabet edememesiydi. Rakipler Compass'ın komisyon paylarını, teknolojik altyapısını ve pazarlama desteğini karşılayamadı.

Rakiplerinin aksine, Compass'ın kârlı olma konusunda endişelenmesine gerek yoktu ve şirket, emlakçıları işe almak ve pazar payını büyütmek için bu stratejiye yoğun bir şekilde eğildi. Pusula, emlak endüstrisinde kendisinin tek başına kazanabileceği bir oyun oynadı.

Kazanabileceğiniz Yerde Yarışın

Kendinizi veya işinizi diğerlerinden gerçekten ayıran nedir? Başka kimsenin sunamayacağı ne sunabilirsiniz ve bunu rakibinizin zayıf noktalarına karşı nasıl kullanabilirsiniz? Rakiplerinizle en güçlü oldukları yerde rekabet etmek anlamsızdır (birçoğu hala denese de). 

Yıkıcı yenilikten yöneticiye, dev şirketten startup'a, teknoloji şirketinden bireysel temsilciye kadar emlak sektöründeki herkes günümüzün hızla değişen pazarında etkin bir şekilde rekabet edebilir. Her şey, güçlü yönlerinizi anlama ve kazanabileceğiniz yerde rekabet etme konusunda akıllı olmaya bağlıdır.

DİĞER HABER
11 Şubat 2022