"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kendi Bölgenizdeki Satıcı Müşterileri Kaybetmeye Bir Son Verin!

Emlak işinizi yürütebilmek için alıcı müşteri arayışına genelde daha önem verilir ama satıcı müşteriler aslında çok daha zorlayıcıdır. Eğer evini satacak birilerini bulamazsanız, alıcı bulmanızın bir anlamı yoktur. Kendi "uzmanlık bölgenizde" evini satmak isteyen müşterileri kazanabiliyor musunuz?

Bunun için yapmanız gereken şey, onlara yönelik pazarlama uygulamak ve onları takip etmek için bir alan oluşturmaktır. Bu amaçla atacağınız ilk adım ise kendiniz coğrafi bir alan kurmanızdır. Sonrasında ise kurduğunuz bu alandaki satıcı müşterileri kazanmak için pazarlama stratejilerinizi uygulamanız gerekir.

Coğrafi Alan Kurmak

Her şeyden önce amacınızın mahallede gerçek varlığınızı ortaya koymak olduğunu unutmayın. Yani eğer bu alana girmek istemiyorsanız en baştan ona göre hareket edin. Stratejiniz, ilişkiler kurmak ve onlar için bilgi kaynağı olmaktır. Diğer bir önemli nokta ise pazarlamanızın tutarlı olmasıdır.

Seçtiğiniz alanda güçlü bir üne kavuşmak için coğrafi pazarlamanızdaki olumlu etkileşimi sağlamalısınız. Bunun için kendinizi bir uzman olarak konumlayın. Hiper yerel fiyat eğilimleri, alıcı talepleri hakkında sağlam bir kavrayışa sahip olduğunuzdan emin olun ve bu konularda potansiyel müşterilere etkili bir şekilde sunum yapabilecek duruma gelin.

Potansiyel satıcı müşterileriniz, sizden alandaki pazarla ilgili çekici istatistikler ve mutlu sonla biten satış hikâyeleri dinlemek ister. Paranızı ve zamanınızı ilişki kurma sürecine yatırın. Bu şekilde alandaki topluluğunuz oluşacaktır. Uygun bir bütçeleme yapın.

Uzmanlık bölgenizin haritasına sahip misiniz?

Coğrafi Alanda Geleneksel Pazarlama Uygulamak

- Doğrudan Posta

Satın alma ve satma oyunu, büyük oranda online ortama taşındı ama “yeni gelen evler” ve “yeni satıldı” gibi doğrudan posta ile gönderilen kartlar, hâlâ online pazarlamanın bir bütünleyici durumundalar. Tutarlılığın daha ileriye gitmek ve marka bilinirliğinizi arttırmak için en önemli şey olduğunu unutmayın.

Ancak bu konudaki bütçelemenizi de iyi yapmanız gerekir. Çok fazla eve posta göndermek, maliyetinizi yüksek tutmanıza sebep olabilir. Ancak bu sayede seçtiğiniz alanda bir farkındalık yaratmaya başlarsınız. Örneğin haftada 3 defa bunu yapabilirsiniz.

- Yüz Yüze

Kişisel iletişim kurmak, yeni iş ve ilişkiler kurmak için en mükemmel yol olarak varlığını sürdürüyor. Alanınızdaki topluluk etkinliklerine katılmak, open house etkinlikleri düzenlemek ve komşuları şahsi olarak katılmaya davet etmek, yeni potansiyel müşteriler ile tanışmak için harika ve etkili yöntemlerdir.

Hedef kitlenizi uzmanlık bölgenize çekecek yaratıcı reklam kampanyaları oluşturun.

Coğrafi Alanda Online Pazarlama Uygulamak

Şimdi günümüzün en güçlü pazarlama mekanizması olan internete geldik. Online pazarlamanız için uygulayabileceğiniz en iyi strateji, alanınızda uyguladığınız geleneksel pazarlama yöntemlerini online ortama taşımaktır.

Ev sahiplerini tanımlamak, adreslerini toplamak, potansiyel müşterilerden bir veri tabanı oluşturmak ve onlara yönelik pazarlama yapmak…

- Online Varlık

Bu, markanız için bir “hoş geldiniz” paspası gibidir ve online potansiyel satıcı müşteriler üretmenin ilk adımıdır. Marka ve işletme değeriniz hakkında olumlu bir algı oluşturmak için online varlığınızı kontrol altında tutmalısınız. Online yollar ile satıcı ipuçlarını belirlemek ve onların adreslerini toplamak için en etkili strateji, bir ev değerleme sayfası kurmaktır.

Böylece satıcı müşterileri kendinizi çekebilirsiniz. Web siteniz üzerinden onlara bir tahmini pazar raporu sunabilirsiniz. Bu yöntem, yeni satıcı ipuçlarını bulmaları için kolaylık sağlar ve mükemmel bir görüşme başlatıcısıdır.

- Coğrafi Hedefli Reklamlar

Potansiyel satıcılar, belirli coğrafi alanlara göre arama yaparlar. Mahalle içindeki markanızı, değerinizi ve uzmanlığınızı gösteren sayısal reklamlar ile onlara ulaşmanız sizin için büyük bir fırsattır. İnsanlar, kendi alanlarında uzman olarak emlakçılar ile çalışmak isterler. Bu nedenle coğrafi hedefli reklamlar kullanarak doğrudan ev sahiplerine ulaşabilirsiniz.

Doğru kitleye ulaşmak için reklamlarınızın hedef alanlarını ve ilgilendikleri kısımları kolayca ve verimli şekilde belirleyebilirsiniz. Onları satıcı dönüştürme sayfasına veya ev değerleme sayfasına yönlendirecek reklamlar hazırlayın. Tahmini bir piyasa raporunu gördüklerinde onlardan detaylı iletişim bilgilerini girmelerini sağlayın.

- İletişimde Kalmak

Reklamlarla doğru türdeki potansiyel satıcıları hedeflediğinize ve onları değerleme sayfanıza yönlendirerek sitenize kayıt olmalarını sağladığınıza göre, onlarla olan ilişkinizi geliştirme vaktiniz gelmiştir. Müşterilerinizi organize tutmak için düzenli bir sisteme ihtiyacınız vardır. Bunun için veri tabanı üzerinden çalışmanız veya daha ileri teknolojik yazılımlar olan CRM sitemlerinden faydalanmanız önemlidir.

Müşterileri gruplandırdığınız ve her biri hakkında özel bilgileri kayıt altına aldığınız bir CRM sistemi sayesinde onlarla olan iletişiminizin altyapısını hazırlayabilirsiniz.

DİĞER HABER
22 Mart 2017