"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kendi Gayrimenkul ‘Mem’lerinizi Oluşturun

Tamam ama, nedir bu mem? Öncelikle bundan bahsedelim. İngiliz bir biyolog olan Richard DawkinsGen Bencildir” isimli kitabında çok zekice bir bağlantı kuruyor. Bu bağlantıya göre, DNA’lar nasıl genler vesilesiyle sonraki nesillere aktarılıyorsa, kültürel ve sosyal içerikler de memler aracılığıyla diğer nesillere aktarılıyor.

Mem dediğimiz şey, günümüzde bir şarkı, bir slogan, bir moda öğesi veya mimari bir akım şeklinde aklınıza gelebilecek herhangi bir kültürel ve sosyal öğe olabilir. Bu memler, etkileşim yoluyla belli bir süreç içerisinde beyinler arasında sıçrayarak yayılıyor. Bunun en basit örneği, etkilendiğiniz bir sözü çevrenizdekilerle paylaşmanız ve onların da aynı sözü kendi çevresindekilerle paylaşması ve bu şekilde yayılmasıdır.

Olay çok basit, ancak etki alanı gördüğünüz gibi çok geniş. Öyle ki günümüzde memler ile koca bir sektörü yönlendirmek bile mümkün olabilir. En azından siz bireysel olarak çevrenizdeki müşterilerinizi, meslektaşlarınızı ve partnerlerinizi memlerle etkileme ve yönlendirme imkânına sahip olabilirsiniz. İster eğlenceli bir aile şirketi olun, isterseniz en yüksek kalitedeki mülkleri yöneten büyük bir şirket olun, dikkatli seçilmiş memler sayesinde iş çevrenizi yönetebilir ve tasasız bir hayata atılabilirsiniz.

Yine farklı bir içerik konusu ile sizlerleyiz. Herkes Baattin’i tanıyorsa sorun yok demektir.

Kendi Memlerinizi Nasıl Oluşturursunuz?

Bir mem oluşturmak için farklı yollar seçilebilir. Bunu konuşmalarınızın içinde yapabileceğiniz gibi, bloğunuza yazdığınız makalelerle veya yaptığınız yayınlarla da başarmanız mümkün. Ancak günümüzde en etkili mem oluşturma ve yayma vesilesi, sosyal medya, web site, telefon mesajı ve e-posta şeklinde sayılabilir.

Bunun için yapmanız gerekenler çok basit. Sosyal medya üzerinden bir mem oluşturacağınızı varsayalım. Öncelikle bir fotoğraf çekin. Örneğin ofisinizde çalışırken ki ilginç bir görüntünüz veya eğlenceli ve dikkat çekici bir ev detayının görüntüsü gibi… Ardından bu fotoğrafın üzerine vermek istediğiniz mesajı yazın. Oluşturma aşaması işte bu kadar basit. Ancak burada önemli olan paylaştığınız içeriğin dolu olması, karşınızdakinde bir his uyandırması veya onda bir algı oluşturacak etkiye sahip olmasıdır.

Bir başka yöntem de, var olan karakterler üzerinden memler oluşturmaktır. Örneğin Baaddin karikatürleri sosyal medyada herkesin kullandığı ve artık görüldüğünde merak edilen karikatürler haline gelmiş durumda. Tabi ki sizin memleriniz eğlendirici nitelikte olabileceği gibi, bilgilendirici ve eğitici nitelikte de olabilir. Gayrimenkul sektörüne ait yurtdışında yapılan memleri incelemek isterseniz, Real Estate Humor isimli görselleri takip etmenizi öneririz. Burası size ilham verebilir.

Son aşama olarak resimlerin üzerine nasıl yazı yazacağınızı bilmiyorsanız, bu da artık çeşitli uygulamalar sayesinde çok basitleşti. Android cihazlarda indirebileceğiniz Mematic ve Mem Generator, Meme Center gibi pek çok web sitesinden kendi memlerinizi kolayca oluşturabilirsiniz.

DİĞER HABER
16 Kasım 2022