"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kendi Pazarınızda İyi Bir Oyuncu Olmalısınız

İşinizin en üst noktasında olmak için fedakâr olmanız gerekir. Bugünün başarılı emlak danışmanları ve gayrimenkul firmalarının, neden hizmet verdikleri alanın büyük bir bölümünü kontrol ettiklerini bu şekilde anlayabiliriz. Hayatlarını işine adayan ve işleri için fedakâr olan bu kişiler, sizin de içinde küçük bir nokta olarak bulunduğunuz pazarın başında adeta birer hareket ettirici ve karıştırıcı etkisi gösterirler.

Siz de kendi pazarınızda onlar kadar iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız, bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken birkaç yol bulunuyor. Bunları aşağıda sizler için derledik:

Şehrinizin coğrafyasını avucunuzun içi gibi bilmelisiniz.

Unutmayın ki yürümeye başlamadan evvel emeklemek, koşmaya başlamadan evvel yürümek zorundasınız. Gelin resetleme tuşuna basalım ve en baştan başlayalım. Hizmet verdiğiniz şehri, gerçekten sandığınız kadar iyi biliyor musunuz? Bize şehrinizdeki semtlerin basit bir haritasını çıkarmanızı istesek bunu yapabilir misiniz? Sokak isimleri, mekânlar, çevre ve iş yerlerine yakınlıklarını harita üzerinde gösterebilir misiniz?

Bunu yapmak kulağa basit bir işmiş gibi gelse de, pek çok profesyonel bu konuyu gözden kaçırıyor. Evet, gelişen teknoloji ile birlikte artık navigasyon sizi kolayca yönlendirebiliyor. Bu durumda bahsettiğimiz tabiri caizse ‘eski kafalı’ yöntemleri kullanmaya ne gerek var? Ancak şehrinizin sokakların ve mekânların zihninizde haritasını çıkarabilirseniz, bu size inanılmaz fayda sağlar. Tüm şehre hakim olursunuz ve tüm müşterilerinizi kendinizden emin bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Bunu en etkili şekilde yapan gayrimenkul firması pazarının lider konumundadır. İster yeni ister yeniden yapılanan bir emlak ofisi olun uzmanlık bölgenizin tüm sokaklarında sürüş yaparak şehrin her bölümünün yapısını algılamaya ve zihninize kazımaya çalışın.

Teknolojiden faydalanarak haritalar üzerinden bir yerden öteki yere gidebileceğinizi elbette biliyoruz. Fakat dediğimiz gibi burada amaçlanan hedef başka birşey!

Müşteri olsun olmasın, muhitinizdeki evlere her zaman göz atmalısınız.

Emlak broker ve danışmanları, genellikle müşterilerine bir ev alırken online fotoğraflarına bakarak karar vermek yerine, onu bizzat görüp deneyimleyerek karar vermeleri gerektiğini söyler. Oysa aynı eğilimi emlak danışmanları da gösteriyor! Yalnızca bir alıcıdan talep geldiğinde veya bir satıcı satış kararı aldığı zaman evleri turlama kararı alıyorlar.

Oysa emlak pazarında her an her şey değişebiliyor. Bu değişkenlik içerisinde sizin ön planda olabilmeniz için, hangi şartta neyin satılık değeri olduğunu, muhitinizdeki hangi evlerin en son satıldığını ve hangi evlerin satılmayı beklediğini her an takip etmeniz gerekir. Bu sayede karşınıza çıkabilecek potansiyel bir müşteriye en güncel bilgiler ile cevap verme şansınız doğar.

Bölgenizdeki lider üreticiler ile tanışmalısınız.

Bölgenizde hizmet veren ve alanlarında lider olan brokerlar, danışmanlar, müteahhitler, inşaatçılar, mimarlar, kredi yöneticileri, değerleme uzmanları, şehir yetkilileri ve daha buna benzer birçok kişiyi tanımalı ve onlarla diyalog halinde bulunmalısınız. Bu insanlar bir nedenden ötürü o konumlara ulaşmış durumdadırlar ve sizin onlarla iletişime geçerek, pazarınızdaki liderleri tanıma çabanızın mutlaka olması gerekir.

Herhangi bir toplantıda olduğu gibi, insanlar ne kadar ilgili olduğunuzu görene kadar, ne kadar bildiğiniz ile asla ilgilenmezler. Dolayısıyla içlerine girin ve ilgili olduğunuzu gösterin. Ve gayrimenkul konuşmayı bırakarak farklı şeylerden bahsedin.

İş dışında sizi onlara ne gibi şeyler bağlayabilir? Benzer ilgi alanları? Hobiler? Aklınıza ne gelirse…

Eğer gerçek bir iletişim kurmak istiyorsanız, bu gibi yaklaşımlar sizi merak edilir biri kılacaktır.

Bir gayrimenkul firmasından önce bir medya firması gibi düşünmelisiniz.

Eğer pazarınızda öne çıkmak istiyorsanız, farklı bakış açıları geliştirmeniz gerekir. Kim olduğunuz ve ne yaptığınız hakkında zihniyetinizi değiştirebilirsiniz. Evet, siz bir emlak profesyonelisiniz. Ama daha önemlisi, siz yararlanılan bir kaynaksınız. Bilgi ve medya için bir kaynak!

Pazarın önde gelenlerinin en çok vakit geçirdiği yerlerde bulunun. Edindiği bir bilgiyi sünger gibi içine çekmek insanın doğasında vardır ve insanlar bir bilgi kaynağı bulduğunda onun peşini bırakmazlar.

Araştırın, konuşun, anlatın, paylaşın...

Ölçüyü kaçırmayacak derecede medyatik olun.

DİĞER HABER
08 Aralık 2022