Mail listemize abone oldunuz mu?
Kereste Fiyatları Neden Artıyor? Kereste Kıtlığının Arkasındaki Gerçekler

Kereste fiyatlarındaki hızlı artış, COVID-19 pandemisi boyunca tüm haberlerde yer aldı ve herkesin bu eğilimin neden meydana geldiğine dair kendi açıklaması var gibi görünüyor. Artan talepten kereste kıtlığına, Dağ Çam Böceği'nin ağaçları yok etmesine veya kesmenin etkilerine kadar, bu açıklamaların her biri değişen derecelerde doğrudur. 

Ama aynı zamanda resmin tamamı değiller. 

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda, kereste talebinin ve kereste ürünleri için tedarik zincirini birbirinden ayırt etmek önemlidir. Ve bu ürünlerin farklı nihai kullanımları nedeniyle, fiyata bağlı etkiler büyük ölçüde değişebilir.

Yüksek Talebin Etkisi

COVID-19 pandemisinden kaynaklanan karantinalar ve kısıtlamalar geçen yıl işletmelerin işlerinde kesintiye uğratmaya başladığından beri kereste endüstrisinde işler büyük zarar gördü. Aşılanma oranın etkisiyle açılan piyasalar, yeni konut inşaatı projelerinde artışa neden oldu.  Dünya genelinde proje geliştiriciler, önceki aylara göre %19 artışla Mart 2021'de yeni ev inşaatına başladı. Bu faktörler kereste için büyük bir talep yarattı ve fiyatların yükselmesine katkıda bulundu.

Özellikle, odun talebi ve üreticilerin kereste için aldıkları fiyat, 2020'de 2019'a göre daha düşüktü. Ocak 2020'den Temmuz 2020'ye kadar olan ham ahşap malzeme tüketimi, 2019'un aynı dönemine göre %6,7 daha düşüktü.

Tedarik Zinciri Kesintilerinin Etkisi

Artan talep, fiyatların artmasında önemli bir rol oynarken, tedarik zincirlerindeki aksaklıklar da fiyatların yükselmesine önemli bir katkıda bulundu. Yaşanan bu süreçteki daralma birçok sektör ve bölgeye eşit olmayan bir şekilde dağıldı. Örneğin, kağıt hamuru ve kağıt endüstrisi fiyatları 2019'daki fiyatlara benzer seviyede kaldı. Buna karşılık, tüketiciler ve üreticiler pandeminin etkilerini tahmin etmeye ve bunlara uyum sağlamaya çalışırken kereste piyasaları arz sıkıntısına bağlı tarihsel olarak yüksek fiyatları gördü.

Kereste fiyatlarını etkileyen önemli bir faktör, kerestenin hasat edildiği arazinin mülkiyetidir. Kereste tedarik zinciri birçok küçük orman arazi sahibinden oluşuyor. Özel şirketler, bireyler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar veya diğer sivil toplum kuruluşları, ülke ormanlarının ve ormanlık alanlarının çoğunluğuna sahiptir.

Devlet kurumlarına ait olmayan araziler, kereste fiyatlarını düzenleyen standartlara sahip değiller. Bu nedenle, hükümet dışı kuruluşlar, özel, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, bireyler maliyetleri uygun gördükleri şekilde kontrol ederler. Genellikle piyasa trendlerini, kişisel ve kurumsal kararları takip ederek daha yüksek fiyatlandırmaya yol açarlar.

Kereste hasat edildikten sonra taşınır ve işlenir. Keresteden nihai ürünler yapmak, tek veya çok aşamalı bir süreç olabilir. Genel olarak, ilk adım, kereste, odun yongaları veya odun hamuru gibi bir birincil ürüne ahşabı dönüştürmektir. Kereste, ek işleme tabi tutulabilir veya hiç bir işlem görmeye bilir. Bu işleme süreci nihai fiyatlandırmayı etkileyebiliyor.

Kereste kıtlığı ile ilgili ekonomik yansımaların ortaya çıkardığı rapora göre, ABD'deki kağıt hamuru ve kağıtla ilgili tesislerin %10'unun üretimi kıstığı ve COVID-19 nedeniyle Mart ve Eylül 2020 arasında geçici veya kalıcı olarak kapatıldığı ve bu durumun fiyatları etkilediği bildirildi.

ABD, dünyada kereste ve ahşap ürünlerinin en büyük ithalatçısı konumunda. 2017 itibariyle Kanada, ABD'nin en önemli kereste ithalatı kaynağıydı ve Çin, ABD'nin en büyük kereste ihracat pazarıydı. Ayrıca, ABD'den üretilen ve ihraç edilen ahşabın bir kısmı, özellikle Çin'de olmak üzere denizaşırı ülkelerde ara ve bitmiş ürünlere işlenmekte ve ABD'ye geri ithal ediliyor.

Ahşap ürünleri, dünya pazarlarında yüksek oranda ticareti yapılan ürünler. Bu tedarik zincirleri, bölgeler ve ticaret ortakları arasında değişen derecelerde entegre ediliyor; bu alanlardaki aksama da fiyatlandırmayı doğrudan etkiliyor.

Sonuç olarak

Pandemi de dahil olmak üzere doğrudan veya dolaylı olarak dahil olan her şey göz önüne alındığında, tedarik zincirlerindeki aksaklıklar, talepteki artış ve piyasaların genel belirsizliği fiyatlandırmada önemli bir rol oynadı. Konu kereste maliyetinin neden arttığına gelince, bu daralmanın zarar ettirdiği kimse yok, bunun yerine ayukarıda bahsettiğimiz aynı anda işleyen birçok faktörün katkısı bulunuyor.

Sunulan gerçeklerle, dünya genelinde fiyat artışlarına birçok şey katkıda bulunuyor; ancak hepsinde yerleşik bir ortak faktör ortaya çıkıyor: COVID-19. Artık aşıların mevcudiyeti ve ardından düşen COVID-19 vakaları ile açıkça görülüyor ki, yapı malzemeleri ve diğer emtia fiyatları yavaş yavaş düşüyor. Bu, kereste fiyatlarındaki artışın dünya pazarları için kalıcı bir fikstür olmayacağının kesin bir göstergesidir.

DİĞER HABER
05 Ekim 2021