"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kimlikler Kartları Güvenli Elektronik İmza İçin de Kullanılabilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) başvuru sahiplerinin kimliklerinin TC Kimlik Kartı vasıtasıyla uzaktan doğrulanarak TC Kimlik Kartlarına uzaktan NES yüklenebileceğini, böylece kimlik kartlarının güvenli elektronik imza atabilmek için de kullanılabileceğini ifade etti. Alınan yeni kararla yüz yüze işlem zorunluluğu ortadan kalkmış olacak.

Türkiye'nin dijital dönüşümü tüm hızıyla devam ediyor. Bir süredir resmi kurumlarını mümkün olduğu kadar e-Devlet sistemine entegre eden Türkiye, Elektronik İmza ile bunu bir adım öteye taşıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, bundan sonra Kimlik Kartları güvenli E-imza atabilmek için de kullanılabilecek.

"MEMLEKETİMİZE VE SEKTÖRÜMÜZE HAYIRLI OLSUN"

NES başvuru sahiplerinin kimliklerinin TC Kimlik Kartı vasıtasıyla uzaktan doğrulanarak TC Kimlik Kartlarına uzaktan NES yüklenebileceğini belirten Sayan, "Düzenlemeyle kimlik kartları güvenli elektronik imza atabilmek için de kullanılabilecek. Değişiklik, memleketimize ve sektörümüze hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

YÜZ YÜZE İŞLEM ZORUNLULUĞU BİTİYOR

Kullanıcılar birkaç önemli işlem dışında her işi için e-İmza kullanabilecek. Islak imzanın zorunlu olduğu alanlar olan veraset, evlenme ve üçüncü tarafın şahitliğine ihtiyaç duyulan emlak alım satım (şimdilik) işlemi gibi durumlar kapsamın dışında tutuluyor.

Teknolojinin gelişmesi ve kurumların bu teknolojiyi geliştirmesine bağlı olarak emlak işlemlerinde e-imza hizmetinin yakın zamanda kullanıma açılması gerekiyor. Emlakçılar için, tapu devirlerinde alıcı-satıcı ve aracı arasında aşılması gereken en önemli sorun, zaman ve mekan kavramı görülüyor. Emlak işlemlerinde "görüntülü e-imza teknolojisi" büyük oranda bu sorunu çözecek ve iş gücü kaybını önleyecektir. 

DİĞER HABER
16 Ekim 2021