“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Kira Pandemisi: 2022 Yılı Kiralama Piyasasının Geleceği

Yeni yıl, ülke genelinde bir değişim ruhunu ateşliyor ve emlak sektörü de bu anlamda bir istisna değil. Başka bir on yıla girerken, alıcılar ve satıcılar için bol miktarda tavsiye var gibi görünüyor, ancak yatırımcılar, ev sahipleri ve mülk yöneticileri önümüzdeki yıldan ne bekleyebilir?

Piyasadaki ezici fikir birliği, düşük işsizlik oranlarının düşük ipotek oranlarıyla birleştiğinde konut piyasasını ayakta tutacağı, ancak envanter bulmanın zor olabileceği yönünde.

Yatırımcılar, ev sahipleri ve mülk yöneticileri, bu yıl başarıya ulaşmak ve kendilerini en iyi şekilde donatmak için belirli eğilimlerin ve tahminlerin çok iyi farkında olmalıdır.

Pandemi kaynaklı piyasalar çok sık dalgalandığı için yatırım yapmak zor bir iş olabilir. Düşükten alıp yüksekten satmak temel tavsiyedir, ancak bir sonraki hangi pazarın patlayacağını bilmek bilgi ve uzmanlık gerektirir.

Neyse ki, piyasanın hangi yönde hareket edeceği konusunda size fikir verebilecek, dikkat etmeniz gereken bazı temel göstergeler var.

Kira Pandemisi dünya genelinde yayılıyor.

Yükselen ev fiyatları, kira oranlarını artıracak

Ekonominin durumu, yatırımcılar için piyasa tahminleri yapmada büyük bir itici faktördür. Ev fiyatları, ülke genelindeki pazarların çoğunda asgari ücretleri geride bırakıyor. İnsanların tahminen %70'i bir ev satın almaya gücü yetmiyor.

Ev sahipliğinin bu kadar çok kişi için ulaşılmaz olması nedeniyle, ev satın alma oranlarına kıyasla kira oranları hızla artıyor. Pek çok kişi, kendilerine ait bir ev satın almaya gücü yetmiyor veya gelirlerini artırabilecek duruma gelene kadar bu adımı daha da erteliyor.

Kiracıların - özellikle genç kiracıların - önümüzdeki birkaç yıl boyunca kiralama pazarında kalmaları muhtemel gözüküyor (piyasaya giriş seviyesinde uygun fiyatlı bir ev seli gelmediği sürece; aşağıya bakınız). Yatırımcılar bu süreçte, ilk evlerini satın almaya henüz hazır olmayan genç kiracılara hitap eden aile dostu mülklere ve pazarlara odaklanmalıdır.

Dünyamızın ortak sorunu: Kira zammı

Milenyumluları unutma

Z Kuşağı, kiralama pazarında giderek daha önemli bir demografi haline gelirken, Milenyum jenerasyonu göz ardı edilmemelidir. Milenyumlar artık 24 ile 39 yaşları arasında ve ilk evlerini almaya başlıyor. Ancak yüksek ev fiyatları burada gecikmeye veya ertelemeye neden olabilir.

Hem Milenyum hem de Z kuşağı, önceki nesillerden oldukça farklı davranış ve yaşam tarzlarına sahip. Teknoloji, sürdürülebilirlik, topluluk ve olanaklar, rekabetçi bir kiralama pazarında giderek daha önemli hale geliyor. Y kuşağı genellikle işlerine, alışveriş ve eğlence yerlerine yakın kiralık mülkler arıyor, bu nedenle şehir merkezleri ve merkeze yakın yerler yatırımda sürekli bir artış görecektir.

Yatırımcılar, değişen kira demografisi hakkında daha fazla araştırma yapmalı ve bu bilgileri uzun vadeli büyüme potansiyeli için piyasaları değerlendirmek üzere kullanmalıdır. Piyasaların verilerini incelediğimizde, yeni projelerde yaşanan maliyet artışları ve tedarik zincirindeki aksamalar göz önünde bulundurulduğunda, 2022'de daha yüksek maliyetli konut piyasalarının oluşacağını tahmin ediyoruz.

İş yok, kira zammı yok.

Giriş seviyesi evlere odaklanılacak ve inşaat oranları yüksek kalacak

Bu eğilim iki şeyden biri anlamına gelebilir. İlk olarak, giriş seviyesi, uygun fiyatlı bir mülkle, kiracılar, eşleşmenin, düşük ev fiyatları ve uygun ipotek oranları ile uyumlu olması durumunda satın almaya karar verebilir. İkincisi, daha düşük fiyatlı evler, portföylerinde daha fazla kiralık mülk isteyen yatırımcılar için çekici olacaktır. Her iki durumda da, kiralama piyasasının yumuşaması anlamına gelebilir. Kiracılar potansiyel kiracı havuzunu terk ediyor ve ev sahibi oluyorsa veya daha fazla potansiyel kiralık ev devreye giriyorsa, genel talep düşecektir. Bununla birlikte, özellikle hızlı büyüyen bölgelerde, hızlı bir inşaat oranı, gelişen talebi karşılamak için zar zor yeterli olabilir ve bu da kiralama piyasası üzerinde çok az veya hiç etki yaratmaz.

Trendler ve tahminler size emlak piyasasının geleceği hakkında bir fikir verebilir, ancak ne yazık ki her zaman geleceği garanti etmezler. Piyasadaki büyük hareketleri anlamak ve bu bilgiyi elinizden gelen en iyi şekilde kullanmak sizi başarıya hazırlayacaktır. Bilgilendirilmiş ve iyi düşünülerek alınmış kararlar ve geçmiş deneyimler sizi doğru yöne yönlendirmenize yardımcı olacaktır.

DİĞER HABER
27 Ekim 2021