“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Kısa Süreli Kiralama Fiyatlandırma Platformu PriceLabs 30 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Tatil kiralama gelir yönetimi girişimi PriceLabs geçen hafta bir "azınlık büyüme yatırımı" turunda 30 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu.

Turdaki tek yatırımcının Summit Partners olduğu açıklandı. Halihazırda kârlı bir girişim olan Price Labs, ilk kez dış finansman aradığını ve nakitin gelir yönetimi platformunu ölçeklendirmek ve ekiplerini genişletmek için kullanılacağını söyledi.

Merkezi Chicago'da bulunan PriceLabs, 2014 yılında, kurucu ortağı Richie Khandelwal'ın Airbnb'de kendi evini fiyatlandırmak için karmaşık sorunlar yaşadığını ve kiralık yazlık sahiplerinin fiyatlandırma konusunda kendi başlarına bırakıldığını fark etmesiyle kuruldu. Kurucu ortak Anurag Verma ve Sana Hassan bu sorunu çözmek için bir fiyatlandırma algoritması oluşturdu. Algoritma bir girişime dönüşerek, mülk yöneticilerine ve küçük işletme sahiplerine kısa vadeli kiralamaları yönetmelerine yardımcı olmak için diğer yapay zeka destekli analitik araçları içerecek şekilde büyüdü.

Verma yaptığı açıklamada, "Zirve'nin sağladığı büyüme odaklı destek ve kaynaklarla, kısa vadeli kiralama pazarını yenileme ve küresel işe alımlarımızı hızlandırma misyonumuza devam etmekten heyecan duyuyoruz." dedi.

Khandelwal, bir işletmeyi yönetirken fiyatlandırmanın en büyük büyüme kaldıracı olabileceğini açıkladı. “Özellikle, çoğu işletmenin hala arkaik yöntemler ve masadaki gelirin %10 ila %40'ını düşürebilecek statik fiyatlandırma kullandığı konaklama endüstrisinde” diye ekledi.

PriceLabs'ın algoritması, her pazarın koşullarına göre kısa vadeli kiralama talebindeki değişiklikleri algılamak için yerel verilere dayanıyor. Bu sayede kısa süreli kiralık mülk sahipleri ve yöneticileri, maksimum gelir elde etmek için bu koşullara bağlı olarak fiyatlarını dinamik olarak ayarlayabiliyor. PriceLabs, fiyatlarının 70'in üzerinde gayrimenkul yönetim platformuyla entegrasyon yoluyla otomatik olarak güncellendiğini söylüyor.

Hassan, şirketin platformunun tarihsel olarak yalnızca konaklama endüstrisindeki en büyük şirketler için mevcut olan güçlü araçları demokratikleştirdiğini söylüyor, "Paris'te mevsimlik olarak dairesini kiralayan bireysel bir ev sahibinden Florida'da birkaç bin birimlik bir tatil kiralama yöneticisine kadar, kullanımı kolay, uygun maliyetli ve halihazırda benimsemiş oldukları yazılımla mükemmel bir şekilde bütünleşen bir çözüm geliştirdik" 

PriceLabs'ın yönetim kuruluna katılan Summit Partners Genel Müdürü Colin Mistele, şirketin sahiplerine ve yöneticilerine yatırım getirisi sağlamak üzere tasarlanmış sezgisel, kolayca özelleştirilebilir ve kapsamlı çözümüyle büyüyen bir pazara hizmet etmek için benzersiz bir konuma sahip olduğuna inandığını söyledi.

2021 yılında PriceLabs, SaaSBoomi'nin 2021 Yılın Girişimi ödülünü kazandı ve şu anda 100'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve dünya çapında yaklaşık 150.000 mülkü yönetiyor.

DİĞER HABER
03 Ağustos 2022