"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kişisel Bir Not, Sizi Rakipleriniz İçinde Farklılaştırabilir

Bir iş kariyeri asla az zaman, az para ve az çaba ile elde edilemez. Bazen daha özenli, daha dikkatli olmak ve daha fazla vakit ayırmak gerekir. Kişisel notlar da işinize vakit ayırdığınızı gösteren önemli unsurlardır. Size basit gibi gelebilir ama kişisel notların iş ilişkilerinizdeki etkisi sandığınızdan daha fazladır.

Ne yazık ki sadece belirli noktalara yoğunlaşan gayrimenkul profesyonelleri, bu tür küçük noktaların nasıl büyük etkiler doğurabileceğini gözden kaçırır duruma gelebiliyor. İstatistikler de bu sonucu doğruluyor. Öyle ki haftalık gönderilen postaların yalnızca yüzde 1’i kişisel bir not özelliği taşıyor.  

Halbuki müşterilerin gözünde rakiplerinizden ayrılmanızı, minnettarlığınızı, ilginizi ve endişelerinizi içeren özenle hazırlanmış bir nottan daha iyi ne sağlayabilir? Aşağıda sıralayacağımız kolay ipuçları, iş dünyanızda güçlü bir ilişki stratejisi kurmanızı sağlayarak rakipleriniz arasından sıyrılmanıza yardımcı olacaktır.

Soru 1: Kime Yazmalıyım?

Cevap basit: Teşekkür etmek istediğiniz herhangi birine veya ilişkinizi geliştirmek istediğiniz herhangi birine not yazabilirsiniz. Örnek mi? İşte örnekler:

Mevcut ve geçmiş müşteriler

İş yaptığınız müşterilerinize şükranlarınızı sunarak onlara hizmetten sonraki süreçte de yardımcı olabileceğinizi hatırlatmanız çok önemli bir etki oluşturur. Kendisi belki bir daha yıllar sonra bir alım satım yapacak olabilir. Ama bu süreçte sizi çevresine tanıtacak olan müşterinizin ta kendisidir. Onunla ne kadar ilgili olduğunuzu kişisel bir teşekkür notu ile gösterebilir ve çevresine sizden daha olumlu bahsetmesini sağlayabilirsiniz.

Aile ve arkadaşlar

Sevdikleriniz ve arkadaşlarınız, hayatınızda önemli etkileri olan size en yakın kişilerdir. Bunun ne manaya geldiğini ve sizin için ne öneme sahip olduklarını onlara kişisel notlar ile gösterebilirsiniz. Unutmayın ki size en yakın kişiler, sizin en iyi referansınızdır.

Kişisel hizmet sağlayıcıları

Yıllardır kullanmakta olduğunuz veya yeni müşterisi olduğunuz hizmet sağlayıcılarına ulaşarak onlara kişisel notlarınızı iletebilirsiniz. Örneğin işinizle ilgili herhangi bir uygulama kullanıyorsanız, bu hizmeti size sağlayanlara teşekkür mahiyetinde notlar gönderebilirsiniz.

Alacaklılar ve birlikte iş yaptığınız firmalar

Hoşlandığımız ve sevdiğimiz kişiler ile iş yapmak her zaman daha eğlencelidir. Birlikte iş yaptığınız insanlara, çalıştıktan sonra kişisel notlar göndererek onlarla ilişkilerinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Onlarla çalışmaktan ne kadar keyif aldığınızı ve gelecekte yeniden birlikte çalışmaktan ne kadar memnuniyet duyacağınızı onlara iletebilirsiniz.

Saygı duyduğunuz işletme sahipleri

Ortak iş yapmak için sizi tercih eden işletme sahiplerine veya saygı duyduğunuz işletme sahiplerine, ilişkilerinizi daha sağlamlaştırmak adına kişisel notlar gönderebilirsiniz.

Tanışmak istediğiniz herhangi biri

İş hayatınızda bazen çalışma düzenine ve iş zekâsına hayran olduğunuz kişiler olabilir. Bu kişilere ulaşmaya çalışmaktan çekinmeyin ve onlara kişisel bir not ulaştırın. Bir not ile bazen yüz yüze konuşmaktan daha etkili ve pozitif etkiler oluşturabilirsiniz.

Soru 2: Ne Zaman Yazmalıyım?

İstediğiniz herhangi bir zamanda herkese not yazabilirsiniz. Örneğin her gün birkaç tane kişisel not yazıp göndermeyi kendinize alışkanlık edinebilirsiniz. Aşağıda yardımcı olacak bazı örnekleri sıralayacağız:

Takip edeceğiniz zaman

Telefonda bir müşteri ile görüştükten sonra, ayaküstü görüştükten sonra, bir randevunun ardından veya reklam pazarlama ürünlerinizi onlara ulaştırdıktan sonra takip etme amacı ile onlara kişisel notlar gönderebilirsiniz.

Bir yönlendirme aldığınızda

Müşterileriniz size referans olduğunda ve size başka müşterileri yönlendirdiğinde, onlara minnettarlığınızı gösteren kişisel bir not yazabilirsiniz.

Birinin size yardımı dokunduğunda

Size yardımcı olan daha üst kademelerdeki veya daha deneyimli kişilere teşekkür manasında kişisel notlar gönderebilirsiniz. Bir beyin adamı olan danışmanınıza veya size yardımı dokunmuş olan sektörün önde gelen isimlerine takdir ve teşekkürlerinizi sunabilirsiniz.

Alım-satım süreci boyunca

Bir alım veya satım sürecine girmiş olduğunuz müşteriye, bu süreç boyunca kişisel notlar gönderebilirsiniz. Özellikle alım satım konusuna temkinli yaklaşan güvensiz müşterilerde, bu bariyeri kırmak ve güven oluşturmak adına kişisel notlar ile yol kat edebilirsiniz.

Araştırma süresince

Bir satıcıya en iyi alıcıyı bulacağınıza ve bir alıcıya en iyi evi bulacağınıza dair onlara araştırma süresi içerisinde kişisel notlar gönderebilirsiniz. Bu, konu ile yakından ilgilendiğinizi ve onlara değer verdiğinizi gösterecektir.

Satış kapattıktan sonra

Müşterilerinize satış kapama aşamasından sonra, onlara hizmet vermekten dolayı ne kadar memnun olduğunuzu gösteren kişisel bir not yazabilirsiniz.

Yeniden bağlantı kurmak için

Müşterilerinizle bağınızı koparmamanız çok önemlidir. Bazen onları kaybetmemek için onlar ile yeniden bağlantı kurmanız ve onlara kendinizi hatırlatmanız gerekebilir. Bunun için periyodik olarak kişisel notlar yazabilirsiniz.

Birinin gününü aydınlatmak istediğinizde

Kim iç açıcı kişisel bir not almaktan hoşlanmaz ki? İnsanların sadece yüzünde bir gülümseme oluşturmak için bile kişisel not yazmayı isteyebilirsiniz.

DİĞER HABER
17 Eylül 2016