"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kişisel Seminerler Geçmişin Tozlu Raflarına mı Kalkıyor?

Bildiğiniz gibi günümüzde online videolar, canlı yayınlar, web seminerleri ve bir tık ile alınabilen eğitimlerin sayısı her geçen gün artıyor. Peki, bu durumun kişisel seminerlerin artık ortadan kalkmasına neden olacağını söyleyebilir miyiz?

Ofisinizde otururken (hatta evinizde bornozunuzla otururken) işinize ve kişisel gelişiminize dair muhteşem bir eğitim videosu izleyebiliyorsunuz. Masraf yok. Yol yok. Zaman kaybı yok. Neden dışarı çıkıp kişisel seminerlere katılasınız ki?

Böyle bir giriş yaptığımıza bakmayın. Açıkçası bu çok zorlayıcı bir senaryo olur. Evet, tarihte televizyonun gelmesi ile gazetelerin etkisi çok büyük oranda azalmıştır. Ancak aynı etkiyi web seminerleri geldiğinde kişisel seminerlerin etkisinin azaldığı şeklinde söylememiz mümkün değil. Olsa olsa kişisel seminerlere ek olarak web seminerleri de insanlara katkı sağlamaya başlamıştır diyebiliriz.

Kişisel seminerler, özellikle gayrimenkul sektöründe çok önemli bir yere sahiptir. Kendi ülkenizdeki önemli eğitim seminerlerine katılabileceğiniz gibi, yurtdışındaki önemli emlak profesyonellerinin seminerlerine de katılabilirsiniz. Sektörünüzdeki farklı iş yöntemlerini ve farklı bakış açılarını anlamak emlak broker ve danışmanlarına kendilerini geliştirmeleri anlamında çok şey kazandırır.

Ayrıca seminerlere katılmak, sektörünüzdeki yeni insanlarla tanışmanızı ve etkileşimde bulunmanızı da sağlar. Ancak seminerlerin neden iş hayatımızın bir parçası olması gerektiğinin cevabı sadece bunlarla sınırlı değildir. Gelin geriye kalanları inceleyelim.

İş Hayatınıza Geniş Bir Açıdan Bakma Fırsatı Yakalarsınız

Bir seminere katıldığınız zaman “normal” çevrenizden biraz olsun sıyrılmış olursunuz. Günlük önemsiz ayrıntılar içerisinde gömülü kalmak yerine, geniş bağlamda işinize odaklanarak iş hayatınız hakkında düşünmeye başlarsınız. Seminer boyunca bir beyin fırtınası geçirir ve iş hayatınıza tepeden bakarak büyük resmi görmeye çalışırsınız. Yeni fikirler, yeni bakış açıları kafanızda oluşmaya başlar. Yeni bakış açıları ve yeni fikirler ise size bir farkındalık, tazelik ve cesaret getirir. İşinizin başına döndüğünüzde hedefleriniz ve yapacaklarınız hakkında daha net bilgiler elde etmiş olursunuz.

yeni bakış açıları, yeni fikirler…

Motivasyon ve İlham Kaynağı Edinirsiniz

Seminer salonunda düşünen insanlar ile birlikte oturuyor olmak, size ilham ve enerji verir. Bir şeyleri anlamak ve bir şeyler üretmek için can atan insanlarla bir arada olursunuz. Oyunu büyük oynamak, heyecanlı bir büyüme çizgisi izlemek ve yeni fikirler üretmek için tüm üretkenliği ile salonda oturan bu insanların pozitif enerjisi size de yansır. Özellikle de seminere fikirleri ile katkıda bulunan katılımcılar olduğunda, bu sizi daha da olumlu düşüncelere yönlendirir.

Farklı Kaynaklardan Yararlanma Fırsatı

Seminerler, size sadece konu edilen mevzu üzerine bir getiri sağlamaz. Hatta bazı seminerlerde hiçbir yeni fikir kazanamadığınızı bile düşünebilirsiniz. Ancak seminerler yalnızca bir konuşmacının konuştuklarından ibaret değildir. Mola vaktinde iletişime geçeceğiniz insanlardan veya seminer sırasında etkileşime geçtiğiniz diğer katılımcılardan da bazen bir şeyler kapabilirsiniz. Farklı pazarlardan, farklı şehirlerden ve farklı özgeçmişe sahip kesimlerden gelen pek çok insan ile iletişim halinde olmanız, size mutlaka yeni bir şeyler katacaktır.

Arkadaşlıklar, Tavsiyeler ve Yeni İş Fırsatları

Özellikle de bir gayrimenkul profesyoneli olunca, insanlarla iletişime geçmek çok önem arz eder. Seminerlerden hiçbir zaman arkadaş edinmeden çıkmamanızı öneririz. Seminer sonrasında mutlaka insanlarla etkileşimde bulunun. İş hayatları üzerine düşünen bu insanlarla paylaşımda bulunmak gerçekten çok keyif verici olacaktır. Bunun size getirisi ise alacağınız yeni tavsiyeler ve yeni iş fırsatları olabilir.

Seyahat Etmenin Getirdiği Deneyimler

Şehir dışında veya yurt dışında katılabileceğiniz seminerler varsa bunlara da katılmaktan çekinmeyin. Seminerler sayesinde harika şehirleri görme fırsatı bulabilir, harika restoranlarda yemekler yiyebilirsiniz. Tabi ki bu işin maddi boyutu. Ancak aynı zamanda yapacağınız bu seyahatlerde çok fazla deneyim elde edeceğinize emin olabilirsiniz.

Sonuç

Şimdi makalemizin başında sorduğumuz soruyu tekrar düşünelim. Seminerler gerçekten geçmişin tozlu raflarına mı kalkıyor? Asla değil! Evinizde pijamanızla oturduğunuz yerden izlediğiniz web seminerlerinin, size pek çok arkadaşlık, iş ortağı, yeni bakış açıları ve bilgi kaynakları sunan kişisel seminerlerin yerini hiçbir zaman tutmayacağını bilmelisiniz.

DİĞER HABER
14 Ocak 2023