"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kitle Fonlaması, Gayrimenkul Yatırım Dünyasını Nasıl Etkiliyor?

Henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen, gayrimenkul fonlamasının geniş yelpazedeki değeri, 2015’te 2.5 milyar doların üzerine çıkmayı başardı. Peki, bu sizi niye ilgilendirsin? Siz kendi çevrenizde veya uluslararası birkaç firma ile ortak çalışan bir gayrimenkul firmasısınız.

Büyük bir fonlama ile ne işiniz olabilir? Ancak kitle fonlaması, sandığınız gibi büyük yatırımları gerektirmez. Kitle fonlaması dediğimiz şey, Wall Street’in büyük firmalarının yatırımlarından değil, yalnızca sıradan insanların birkaç bin dolarlık yatırımlarının toplamından oluşur.

Aslında kitle fonlaması yeni bir hikâye değil. Dünya çapında pek çok endüstri içerisinde kitle fonlaması yöntemi patlamış durumda ve gayrimenkul endüstrisi de bunun dışında değil. Bu makalede ise ana konumuz, insanların gayrimenkul dünyasındaki yatırım şekillerini kitle fonlaması ile nasıl değiştirebileceğine yönelik olacak. Bir nevi kitle fonlaması yönteminin gayrimenkul dünyasına nasıl etki ettiğinden bahsedeceğiz.

Yatırımcılara Sunulan Fırsatlar Arttı

Normal şartlarda fonlama, tanıdığınız kişiler üzerinden veya sizi tanıyan kişiler ile yürütebileceğiniz bir alandır. Eğer 1930’lu yıllardaki özel yatırımların Menkul Kıymetler değerlerine bakarsak, kamusal alanda pazarlamanın yapılamadığını görürüz. Bu demek oluyor ki sokaktaki sıradan bir adam, eğer doğru kişiler ile irtibat halinde değilse bu fonlama süreçlerinin içerisine dâhil olamıyor. Çünkü pek çok insanın bu tür bağlantıları yok.

Bununla birlikte kitle fonlaması ise tüm bu dengesizliği ortadan kaldıran bir yapıya sahip. Pazar yatırım fırsatları yaratan kitle fonlaması, birçok engelin de kaldırılmasına neden oldu. Küçük şirketler, 80 yıl içinde ilk kez kamusal sermayesini arttırmak için bir şans elde etti.

Para Sorunu Ortadan Kalktı

Demin de belirttiğimiz gibi gayrimenkul fonları aracılığı ile yatırımın eski yönteminde doğru insanları tanımak ve onlara ulaşabilmek en önemli unsurdu. Bir yatırımcı yatırım yapmaya karar verdiği zaman altı haneli, yani milyonu ifade eden çekler yazmaya mecbur kalıyordu. Kabul edelim ki bu birçok insanın ulaşamayacağı bir değerdir.

Kitle fonlaması ile birlikte, dünyanın dört bir yanından küçük miktarlarda parayı ortaya koyarak yatırıma ortak olan bireysel ve kurumsal yatırımcılar sayesinde bu sorun da ortadan kalkmış oldu. Milyon dolarlar yerine sadece birkaç bin dolar ortaya koyarak kitle fonlamasına ortak olan ve yatırımdan pay alan sermayedarlar, hem kendi koydukları miktar oranında kazandılar hem de gayrimenkul alanındaki yatırımların sayısı arttı. Bu durum gayrimenkul endüstrisinde büyük bir değişim yarattı.

Kapalı Dairelerin Yerine Dünyaya Yayılan Bir Sistem Geldi

Elli yıl önce bir yatırımda bulunmuşsanız, muhtemelen saygın bir kulüpte tanıdığınız biri ile birlikte bu işe girebilmişsinizdir. Yalnızca ikinizden oluşan bir daire yatırımı oluşmuştur. Ancak diğer kişi daire içinden çıktığı anda siz de otomatik olarak ekarte olurdunuz.

Ancak bugün kitle fonlaması ile gelinen noktada, nerede olursanız olsun yatırım fırsatlarına ulaşabilirsiniz. Daire yok olmuştur ve tüm dünyaya yayılan bir ağ meydana gelmiştir. İmkânlarınız sınırsızdır. Bir veya iki kişiye bağımlı kalmanıza gerek yoktur. Tüm dünyaya yayılan bir yatırımcı ağında herkes ile ortak olabilirsiniz.

Sürekli İlerleyen Bir Pazar Oluştu

Kitle fonlaması, pazarı hiç tartışmasız daha akışkan ve değişken bir hale getirdi. Çünkü daha çok ulaşılabilir duruma gelen pazar, hayatın her kesiminden insanların etkileşim içine girmesini sağladı. Bu pazar, ek yatırım seçeneklerini beraberinde getirdi ve sektördeki projelerin ilerlemesi için ihtiyaç duyulan parayı da ortaya çıkardı. Böylece daha fazla proje, daha fazla girişim, daha fazla yatırım ve daha fazla ilerleme kaydedildi. Bu da sürekli ilerleyen ve değişkenlik gösterebilen bir sektörü doğurdu.

Yatırımlarını gayrimenkul sektöründe değerlendirmek isteyen büyük/küçük yatırımcılar, "Birlikten güç doğar" Atasözünün gerçekliğiyle oluşan kitle fonlamaları sayesinde yatırımlarını gayrimenkul yatırım fonlarına yapabilirler. Dünyanın kabuk değiştirmeye başladığı gerçeğini göz önüne alarak, insanların hayat tarzları, satın alma davranışları ve haliyle yatırım yapma tercihleri de farklılaştığı günümüzde, geleceğin yatırım araçları arasında en kârlı enstrümanlarından biri olacak olan gayrimenkul yatırım fonlarını şimdiden yakın takibe almalısınız!

DİĞER HABER
29 Nisan 2019