"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kitle Fonlaması ile Gayrimenkul Yatırımında Dünyaya Açılın

Kitlesel fonlama, bireyler veya şirketler tarafından paylaşılan projeleri desteklemek için genellikle internet üzerinden fonların havuzda biriktirilmesi şeklinde tanımlanabilir. Kitle fonlaması, kâr amaçlı veya kâr amacı gütmeyen girişimler için uygulanır. Örneğin bir müzik CD’si, bir saat, bir bilgisayar oyunu, ücretsiz bir gezi vb. Bu tanımdan yola çıkarak, gayrimenkul sektöründe kitle fonlamasının, bireyler veya şirketlerin bir gayrimenkul yatırım projesi için fonları biriktirdikleri havuz olduğunu söyleyebiliriz.

Aslında gayrimenkul sektöründe kitle fonlaması, ilk başladığı andan itibaren pek dikkate alınmadı ve küçümsendi. Çünkü gayrimenkul yatırımlarında kitle fonlamalarına katılan bireyler ve şirketler dünyanın dört bir yanından katılımcı olabiliyordu ve dünyadaki her ülkenin durumu böyle bir yapı içine girmeye müsait değil olmayabilirdi. Örneğin Asya’da böyle bir sistemin çalışmayacağı öngörülmüştü. Bu düşünceye sebep olan durum, ülkelerin gayrimenkul yatırımları ile ilgili düzenlemelerinin aynı olmayışıydı.

Ancak zaman içerisinde gayrimenkul sektörünü saran teknolojik yeniliklerin farkına varan ülkeler, bu durumdan etkilenmemek ve yeni piyasa koşullarına ayak uydurmak için sektör içinde gereken düzenlemeleri yaparak kitle fonlaması gibi yeniliklere uyum sağlamaya başladılar.

Kitle Fonlaması ile Yatırım Ortaklığı Arasındaki Fark

Peki, kitle fonlaması olmadan önce yatırımcılar ne yapıyordu? Kitle fonlaması bu kadar popüler hale gelmeden önce, insanlar gayrimenkuller için ortak yatırım işine giriyordu. İki ya da üç kişi ile birlikte yatırım miktarı bölüşülebiliyordu. Kitle fonlaması ise bir gayrimenkul üzerinde çok daha fazla kişinin yatırım yapmasını sağlıyor. Böylece gayrimenkul piyasasına yeni girmiş olanlar bile küçük meblağlar ile yatırım yapma imkânı bulabiliyor. Rekabet gücü tüm dünyada eşit olarak yayılmaya başlıyor.

Açıkçası gayrimenkul için yatırım ortaklığı yapmakla kitle fonlamasına katılmak arasında belli farklar var. Ancak bunların en dikkat çekeni, dağıtım kanalı açısındandır. Yatırım ortaklığı, birinin kendi kişisel ağı içerisinde gerçekleşirken, kitle fonlaması ise internet ağı üzerinden gerçekleşir. Böylece çok farklı bölgelerden ve hatta kıtalardan bile söz konusu gayrimenkul projesine yatırımcı bulunabilir.

Bankaların Karşılayamadığı Yatırım Rakamlarına Ulaşma Fırsatı

Gayrimenkul projeleri için kaynakların verimli dağıtımı dışında, kitle fonlamasının başka yararları da vardır. Örneğin kitle fonlaması, katkıda bulunanlara 800 bin dolar ile 8 milyon dolar arasında bir fonlamaya erişim sağlayabilir. Normalde bu kadar bir meblağı bankalar vermekte gönülsüz olurlar. Bu nedenle gayrimenkul proje geliştiricileri, kitle fonlaması sayesinde büyük meblağlardaki kaynaklarını elde etmiş olurlar.

Oldukça Şeffaf Yürütülen Bir Yatırım Ortaklığı Süreci

Kitlesel fonlama, gayrimenkul yatırım projesine ortaklar bulma anlamında çok şeffaf bir ortam sunar. Kitle fonlamaları yapılmasını sağlayan siteler üzerinden aynı yatırım anlaşmasını sizinle birlikte paylaşacak uygun kişiler veya şirketler bulabilirsiniz. Bu nedenle çok şeffaf bir süreç izlenir. Dolayısıyla bu durum, onlara kaynaklarını yaymak için bir fırsat verir. Aynı şekilde kitle fonlamaları için kurulan siteler üzerinden, bulduğunuz yatırım ortakları ile son kararı vermeden önce münazara edebilir ve ortaklık üzerine görüşmeler yapabilirsiniz.

Sonuç

Neticede kitle fonlaması, gayrimenkul alanında yatırım işinin oldukça kolaylaşmasına neden oluyor diyebiliriz. Bazen gayrimenkul firmaları olarak sadece müşterileriniz için değil, kendiniz için de ev projeleri üzerine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Kitle fonlaması, yeni teknoloji çağının bir getirisi olarak tüm dünyaya açılmanıza yardımcı oluyor.

DİĞER HABER
19 Ekim 2016