"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Konut Satışında Akıllı Tabela Dönemi

Satılık konutların üzerinde afiş, branda ya da tabela görmeye alışmış olmalısınız ancak bir teknolojik yenilik bu tabelaları olduğundan çok daha ilgi çekici ve fonksiyonel hale getirerek sektörde çığır açmaya hazırlanıyor.

ABD New York merkezli Compass şirketi sektörde son yıllarda esen teknoloji merkezli değişim trendini farkederek bu sürece dahil olmak istedi. Geleneksel metotların bir bir terkedildiği, etkisizleştiği ve demode olduğu bu süre zarfında Compass, eski metodları teknolojik yenilikler ile birleştirerek konut satış ilanları için akıllı tabela geliştirdi.

Akıllı tabela sayesinde 7 metre yakınında iseniz bluetooth ile tabelaya bağlanabiliyor, ev hakkındaki bilgileri telefonunuz üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Konutun fotoğrafları da dahil olmak üzere pek çok bilgi telefonunuza gönderilirken açılan ekran üzerinden gayrimenkul danışmanına bağlanarak iletişime geçmeniz de mümkün hale gelmektedir.

Tasarımı hayata geçirerek New York’ta şu an 550 gayrimenkul danışmanına hizmet veren Compass yetkilileri tasarımı hayata geçirmelerindeki amacın giderek etkisizleşen geleneksel metodlara can vermek, rutin işleri ve yanlış alanlara yoğunlaşması sebebiyle zamanının yalnızca %11’ini müşterilerine harcayabilen danışmanların satış ve zaman verimliliğini arttırmak olduğunu ifade ediyorlar.

15 yıl önce evlerin tabela ve branda gibi büyük ilanlar ile satıldığını, satışın büyük kısmının buradan karşılandığı günleri hatırlamakta bile zorlanıyoruz. Danışmanların kendi internet siteleri üzerinden gayrimenkul pazarlamaya başladıkları ilk ciddi teknolojik yenilik ve şimdi de cep telefonlarına kadar inen, müşteriye aradığı her bilgi ve seçeneği sunabilecek çevrimiçi listeleme servisleri ile ipleri iyiden iyiye alıcının ellerine veren ve tüketiciyi daha önce hiç olmadığı kadar güçlü kılan bir devrim.

Gayrimenkul satışlarının artık marka değerinizi arttıracak, güven duygusu yaratacak ve gerçek zamanlı veri akışı sağlayabilecek modern iletişim araçları ve mobil uygulamalardan ne kadar istifade ettiğinize bağlı olduğu bu yeni dönemde satış gücünüzü arttıracak teknolojik yenilikleri takip etmek danışmanların meslek hayatlarında başarılı olabilmeleri için kritik önem taşımaktadır.

Compass CEO’su olan Sirosh, akıllı tabelalara zaman içerisinde 3D sanal turlar, sanal gerçeklik, yapay zeka ve sesli komut gibi yeni nesil teknolojieri entegre etmeyi planladıklarını ifade etti. Sanal gerçeklik ve turlar vasıtasıyla dışarıdan izlediği evin aynı zamanda içini de arttırılmış gerçekçi bir görsellik ile deneyimleyebilecektir.

Derin öğrenme yeteneğine sahip yapay zeka hem müşterinin talep analizini yaparak o evin kendisine ne kadar uygun olduğu ile ilgili görüş beyan edecek, varsa danışmanın kendisine daha uygun bir evi teklif edecek, muhitin geçmişten bu güne fiyat hareketlerini takip ederek fiyatın cazibesini puanlayacak ve alıcıya kendi satın alım sürecinde yönlendirici olacak pek çok kritik bilginin sunulmasını sağlayacaktır. Sesli komut sisteminin entegre edilmesi halinde dokunmatik ekran ya da tuşlar ile cebelleşmeye gerek kalmaksızın basit komutlar ile herkes ama özellikle de teknoloji kullanımı konusunda problem yaşayan yaşlı alıcı kitlesi tarafından program kullanılabilir hale gelecektir.

Sirosh, güvenli ev alım satım sürecinde gayrimenkul danışmanlarının rollerinin son yıllarda zayıfladığını ve eskisinden daha az tercih edilmekle beraber daha çetin rekabet ortamı içinde kalmak zorunda olduklarını, fakat kötüye giden danışmanlık sektörünün ev alım sürecinde tecrübe ve profesyonelliği ile sunacağı faydalı desteğin vazgeçilmemesi gereken bir unsur olduğuna inandığını, bu proje ile sektörü ve danışmanları desteklemek istediklerini ifade ediyor.

Sistemi kullanan danışmanlardan gelen tepkiler ise son derece olumlu. Genellikle bahar aylarında artan satın alımlara karşın akıllı tabelalar gibi teknolojik yeniliklerin yoğun biçimde kullanılması ile birlikte sektörel sezonu 12 aya kadar uzatabildiklerini belirten danışmanlara göre alıcı kitlesine sunulabilen karşılaştırılabilir güçlü veriler onları ikna etmek ve doğru alımda onları yönlendirebilmek için son derece önemli.

Compass şirketi daha önce hiç kimsenin yapamadığını, sektördeki milyonlarca şirket, alıcı, satıcı ve danışmanın ellerindeki tüm verileri toplayarak bu verileri yapay zeka gücü ile analiz edebilecek, bu sayede alıcıya aradığı evi, satıcıya evini nasıl, ne zaman ve ne kadara satabileceğini söyleyebilecek otomatikleştirilmiş bir gayrimenkul danışmanı asistanını yapmaya çalıştığını, sistemin yaygınlaşması halinde danışmanların robot destekli çalışarak verimlilik ve gelirlerini arttırabileceğini ifade etmektedir.

DİĞER HABER
01 Mart 2019