"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kopya Pazarlama Fikirleri İle Başarıya Ulaşmayı Hayal Etmek

Emlak sektöründe, körler sağırlar birbirini ağırlar misali bir pazarlama anlayışı hakimdir. Bu anlayışın sonucunda ortaya birbirine benzer görünen vasat pazarlama fikirleri çıkar. Sektörün geneline baktığımızda ise bu durumun etkisini daha fazla hissederiz. Çünkü unutulup giden ve akılda kalmayan çok sayıda pazarlama fikri çöpe gider. 

İyi pazarlama fikirleri ise bireysel ve benzersiz bir strateji ile başlar. Emlak pazarlamasında benzersiz bir strateji ile hazırlanan pazarlama fikirleri hemen fark edilir. Ancak bu sefer de yeni fikirlerin hemen ardından kopyalanmaya başlandığına tanık oluruz. Çünkü sektördeki yaygın anlayış böyle düşünmeye alışmıştır. 

Emlak Pazarlamasında Taklitçilik Neler Getirir?

Sektörümüzde genellikle benzer reklamlar, kartpostallar, broşürler ve bunun gibi pazarlama yöntemleri hiçbir strateji olmadan yapılır. Daha kötüsü ise insanların içerikleri kopyalarken bile ne yaptıklarına dair net bir fikirleri yoktur. 

Örneğin siz bir müşteri olarak emlak firması ile iletişime geçtiğinizde, kapınıza ücretsiz bir kahve teklifi sunan kartpostal gelir. Bu fikir, emlak firması sahibine çok romantik ve etkiletici bir fikir gibi gelebilir. Ancak kendisine hiçbir getirisi olmayan bir fikrin pazarlama yöntemi olarak uygulanmasının bir anlamı yoktur. 

Hedef kitlesinin ve müşteri profilinin incelenmeyen ve hangi pazarlama yöntemlerinin kendisine daha uygun olduğunu araştırmayan bir anlayış ile strateji oluşturmadan pazarlama yapmak, aslında boşa kürek çekmektir. 

Vasatı Kopyalamak Kötüyü Doğurur

Pazarlama deyince her zaman muhteşem fikirler ortaya çıkmayabilir, ancak kopyalanıp üzerinden değiştirilebilecek bir sistemde de dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Çünkü fikir, kopyalandıktan sonra ilk görüldüğü hissi insanda yaratmayacaktır. Bu nedenle eğer böyle bir yönteme başvuracaksanız bile, kopyalayacağınız fikrin vasat değil mükemmel olması gerekir.

Gerçek anlamda başarıya ulaşanları kopya etmeniz sizi daha başarılı kılar. Ve unutmayın ki müşterilerin taklit etmeye çalıştığınız pazarlama fikrini anlamamaları için onu kendinize özel hale getitrmelisiniz. Çünkü pazarlamanın amacı, rakebete halim olmak ve pazar payını alabilmektir. Bu da sadece sağlam bir pazarlama planına sahip olarak ve müşterilere özel bir şeyler sunarak yapılabilir.

Bir Strateji Geliştirin

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi pazarlama fikriniz kopya bile olsa onun için bir strateji oluşturmanız çok önemlidir. Stratejisi belli olmayan bir pazarlama fikrinin size sonuç getirmesi imkânsızdır. Kimlere hitap ediyorsunuz, nasıl bir yöntem belirleyeceksiniz, hangi pazarlama araçlarını kullanacaksınız ve müşteri profilinizi yeterince tanıyor musunuz? Bu ve benzeri soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde çıkararak belirleyeceğiniz strateji ile en azından daha fazla müşteriye ulaşacak bir pazarlama planı üretebilirsiniz.

Bkz. Emlak Pazarlama Stratejileri

DİĞER HABER
15 Eylül 2022