"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kötü Piyasa Şartlarında Nasıl Pozitif Kalabilirsiniz?

İş hayatınızda pozitif kalmanın öneminden tekrar tekrar bahsettik. Bir danışman olarak temposu yüksek bir işte çalışıyorsunuz ve çok fazla rakibiniz var. Üstelik müşterileriniz kendileri için büyük sayılabilecek finansal bir yükümlülük içerisine giriyor, bu yüzden ekonomik krizler gibi dış faktörlerin işinizin üzerindeki etkisi çok fazla.

Ama tekrar ve tekrar söylemek istiyoruz ki, gayrimenkul piyasasında müşterisiz kalmak diye bir şey söz konusu değil. Piyasa kötüleşebilir, problemler bir anda üstünüze gelebilir ya da bazen işin içerisinden çıkılmaz bir halde bile hissedebilirsiniz. Ama rahat olun, işleriniz hiçbir zaman durmayacak.

Bu nedenle iş hayatınızda pozitif olmanız çok önemli. Karşınıza kim çıkarsa çıksın, önünüzde ne engel olursa olsun ya da dış faktörler ne kadar değişirse değişsin pozitif kaldığınız sürece hayatınıza güzelce devam edebilirsiniz.

Peki, işinizde pozitif tutumunuzu korumayı nasıl sağlayabilirsiniz?

Gelin bugün pozitif bir hayat yaşamanıza yardımcı olacak bazı metotlara bakalım:

Toksik İnsanlardan Kurtulun

Karamsarlar; başarısızlığın bin bir nedenini sayarken, iyimserler epey yol almış. Sándor Petőfi

Toksik insan ne demektir? Aklınıza neler geliyor bilemiyoruz tabi, ama bizim kastettiğimiz şey sizinle konuşmaya başladığında gayrimenkul piyasası, finansal konular ve ekonominin durumu hakkında endişelenmenize sebep olan kişiler. Bu insanlar genelde kötü niyetli değiller, hatta belki de sizi korumaya çalışan bir meslektaşınız ya da arkadaşınız olabilirler. Ama ortak özellikleri size negatif enerji taşıyor olmaları.

Böyle insanlarla iletişimi koparmanız tabi ki en iyisi olacaktır. Ama realist davranırsak, toksik insanların çoğu arkadaşınız ya da belki ailenizden birisi. Bu yüzden bu insanları hayatınızdan çıkarmak zorunda değilsiniz, ama en azından konu değiştirme konusunda uzmanlaşarak negatif konuları konuşmayı engelleyebilirsiniz.

Toksik insanlardan kurtulmayı yine de başaramadıysanız, onlar sizinle konuşurken siz de içinizden kendinize pozitif şeyler söyleyin. Karşınızdaki piyasanın kötülüğünden bahsediyorsa siz kendinizi bu kötü piyasada dahi ayakta kalmayı başardığınız için tebrik edin mesela. Böyle tavsiyeleri belki mantıklı bulmayabilirsiniz, ama yaparsanız gerçekten iyi hissedeceksiniz.

Şişirme Haberlere İnanmayın

Üç türlü yalan vardır: Basit yalan, kuyruklu yalan ve istatistik. Benjamin Disraeli

Şunu unutmayın, bir gazete ya da dergi ne kadar çok negatif haber yaparsa, bir o kadar fazla satıyor. Söylediğimiz şeye inanmıyorsanız hemen bir gazete alıp sayfalarını çevirebilirsiniz. Gördüğünüz pozitif haberlerin azlığı bizi haklı çıkaracak.

Bu yüzden medyanın çizdiği negatif tabloya inanıp moralinizi bozmayın. Ya da daha doğrusu, okuduğunuz her şeye güvenmeyin. Eğer gerçek bilgileri ayırt edemiyorsanız da bu medya kanallarını hayatınızdan çıkarın. Gerçek bilgilerle donatılmış medya araçlarını öğrenin ve onları takip edin.

Ekonomistler ve tahmin yürütücüler için bu piyasada ünlü bir söz vardır; Her şeyi doğru tahmin ettiğini düşünen ekonomistler elektrik faturalarını bile ödeyemezler. Bu piyasa 2008 krizini yaşarken herkesin elinde pembe boyalara batırılmış fırçalar vardı. Ne demek istediğimizi şimdi daha iyi anladınız :)

Kendinize Güvenin

Asıl mucize kendine inanmaktır; sonrası hep olağan şeyler. Goethe

Yazının girişinde de belirttiğimiz gibi gayrimenkul piyasasında müşterisiz kalmak diye bir şey yok. Bu yüzden başarılı bir danışmanın her şartta para kazanacağını bilin ve kendinize güvenin. Piyasadaki dalgalanmaları kendinize bahane edinmeyin. Piyasanın kötüye gitmesi olsa olsa öne çıkmanız için bir fırsat olabilir.

Doğru pazarlama stratejileri ve iyi bir iş planı ile herhangi bir durumda başarısızlık yaşamanız için hiçbir sebep yok. Bu yüzden kötü bir durumda hemen silkelenmeli ve işinize odaklanmalısınız. İşinize odaklanmak hem sizi iyi hissettirecek, hem de işlerinizi düzeltecek. Odaklanma konusunu işinizin merkezi olmasını sağlayın.

Fırsatları Kovalayın

Her şeye homurdanmaya alışmış kimse, fırsat kapıyı çalınca bile gürültüden yakınır. Confidences

Donald Trump’ın emlak şirketinin bu aralar sürekli gayrimenkul satın aldığını biliyor muydunuz? İyi bir lider olup olmadığı tartışılır, ama Trump kesinlikle iyi bir iş adamı ve ekonominin kötüye gittiği şu anki piyasa durumunu alım yapmak için iyi bir fırsat olarak görüyor.

Yukarıda verdiğimiz bilgi hem size hem de müşterilerinize negatiflikten kurtulmanız için yardımcı olacak.

Bu bilgiyi lütfen kendinize gayrimenkul piyasasında alım satımın asla durmayacağını ve krizlerin fırsat yaratacağını hatırlatmak için kullanın. Piyasanın kötüye gittiği günlerde ise bu bilgi ile müşterilerinize ilham kaynağı olun.

Kendinize Odaklanın

“Eğer başarılı olacağınıza inanırsanız haklı çıkarsınız. Eğer başarısız olacağınıza inanırsanız yine haklı çıkarsınız.” Henry Ford

Başarının dış faktörlerle bir ilgisi olmadığını ve sadece inandığınız kadar başarılı olabileceğinizi sürekli kendinize hatırlatın. Herhangi bir durumda negatif olmanız için bir sebep yok, çünkü bir şeyi yapmak isterseniz yaparsınız.

Eğer ki sizden bağımsız faktörlerin sizi etkileyeceğine olan inancınızı değiştirmeseniz, her olumsuzlukta negatif hissedeceksiniz. Bir noktadan sonra ise ne yaparsanız yapın ileri düzeltemeyeceğinizi düşünecek ve pes edeceksiniz. Daha yolun başındayken kendinize odaklanmayı öğrenin.

Pozitif Olmanın Gücüne İnanın

“Zihinlerinizi büyük düşüncelerle besleyin. Kahramanlığa inanmak kahraman yapar.” Benjamin Disraeli

Hayattan ne isterseniz onu alırsınız. Bu cümle üzerinden ilerleyen birçok inanış var ve neredeyse hepsi enerji akışı ile evrenden istediğinizi alabileceğinizi söylüyor. Belki bu konulara inanmıyor olabilirsiniz, ama bilimsel olarak da odaklandığınız şeyi başarma olasılığınızın nasıl arttığı ile ilgili verilere ulaşabilirsiniz.

Bu sebeple negatif düşünmemeye özellikle dikkat etmeli ve bir şeyler kötüye gitse dahi onun pozitif halini hayal etmelisiniz. Bir süre sonra hayal ettiğiniz her şey üzerinde emek sarf ettiğiniz sürece gerçeğe  dönüşebilir ve böylece hayata daha pozitif yaklaşabilirsiniz.

Aktif Olun

“Savaşçı olmak mükemmellikle ilgili değildir ya da zaferle veya incitilemez olmakla… O, incinmeye açık olmakla ilgilidir. Gerçek cesaret budur.” Dan Millman

Söylediğimiz gibi, ne olursa olsun alım satım yapmak isteyen insanlar olacak. Bu insanlar sizin uzmanlığınıza ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden odağınızı negatif düşüncelerden aktif davranışlara çekin. Bir danışman olarak her durumda müşterilerinize görünür olmanız gerekiyor. Müşterilerinizle iletişimi sürdürmeniz çok önemli.

İletişim bu mesleğin en büyük sermayesi.

Sizi kısıtlayan negatif düşüncelerden kurtulun, ön hazırlık yapın ve bir müşterinize telefon edin. İlk görüşmeden sonra bile üzerinizdeki negatifliğin azaldığını hissedeceksiniz.

Haydi telefon başına :)

DİĞER HABER
11 Ocak 2018