"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Küresel Gayrimenkul Dünyası Hangi Konular Üzerine Odaklanıyor?

Bildiğiniz gibi dünya üzerindeki her gelişme birbiri ile ilişkilidir. Bir siyasi gelişme yaşanıyorsa, bunun ekonomiye ve tüm iş sektörlerine yansıması da az veya çok mutlaka vardır. Gayrimenkul sektörü de gelişmelerden büyük oranda etkilenen alanlardan biridir. Bu nedenle de zaman içinde çok fazla değişkenlik gösterir. Dolayısıyla emlak liderleri ve profesyonelleri, bu nedenle yerel ve küresel çaptaki gelişmeleri sürekli takip etmek zorundadır. Peki, şu an dünyada gayrimenkul alanında neler oluyor ve ne gibi değişimler yaşanıyor?

İçinde bulunduğumuz aylarda, küresel emlak sektöründe hayati öneme sahip olan üç ana konu var:

Demografik değişimler

Y kuşağı (18-35 yaş arası), Baby Boomers kuşağını (51-69 yaş arası) geride bıraktı, ancak her iki grup da gayrimenkul dünyasındaki hakimiyetini sürdürmeye devam ediyor. Yaşlı aileler ve daha genç hane halkları, çoğunlukla aynı yerler için yarış halindeler.

Kentleşme

Ulaşım seçenekleri, yürüyebilirlik, yoğun çalışma, yoğun yaşam ve yoğun eğlence seçenekleri, her yaştan insanı kentsel çekirdek içine çekmeye ve kentleşmiş alanlara yaklaştırmaya devam ediyor. Dinamik şehir merkezleri, yeni konut sakinlerini ve iş adamlarını/kadınlarını çektiği için daha yoğun bir şekilde geniş alanlara yayılmasını sürdürüyor. Lüks yaşam alanlarına, perakende dükkanlara, iş ve eğlence alanlarına, parklara sahip karma kullanım merkezlerinin geliştirilmesine yönelik artan bir eğilim mevcut.

Değişen küresel ekonomi

İngiltere’nin Avrupa’dan çekilmesi, Çin ekonomisinin Rusya ile bir araya gelme eğiliminin bekleniyor olması, Ortadoğu’daki çatışmalar ve Türkiye’nin tüm bu belirsizliğin ortasında belirleyici bir konumda olması, dünyadaki ekonomi dengelerine yansıyor ve yansımaya devam edecek.

Dünyadan Örnekler

- Teknoloji dostu ve mobil cihaz odaklı bir nüfusun artması ile birlikte, teknolojinin takip edilmesi ve konut piyasası ile ilişkinin kurulması daha ön plana çıkıyor.

- Birçok pazarda envanter eksikliğinin olması, fiyatları arttırıyor. Ancak bu durum ülkelere göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin Malezya’da satılık ev açısından aşırı tedarik söz konusudur.

- Asya ülkelerinde geliştiricilerle bağlantı kurma eğilimi son derece önemli olarak görülüyor.

- Dünyanın pek çok yerinde, lisanslamanın yetersizliği ve uygun olmayan standartlar, bir problem olarak karşımıza çıkıyor.

- Pek çok firmanın hem konut hem de ticari bölgelere sahip olması nedeniyle, diğerlerinin hizmetlerini sunmaları hakkında her sektör zorluk yaşayabiliyor. Dolayısıyla bu durum, potansiyel sinerjiler ve fırsatlardan yararlanma konusunda düşünmemizi zorlaştırıyor.

Dünya Çapında Gayrimenkul Liderlerinin Bir Araya Gelmesi

Dünya, küresel ekonomi, siyasi iklim ve uluslararası istikrar açısından büyük değişiklikler gösteriyor ve kimileri için daha belirsiz hale gelirken kimileri içinse fırsatlar ortaya çıkarıyor. Siyasi sebeplerle ve stratejilerle para ekonomilerini kullanarak diğer ülkeler üzerinde baskı yaratma çabasında olan güçler, elbette ki para ekonomilerinden etkilenen emlak sektörü için de büyük önem taşıyor.

Bu anlamda uluslararası mülk sahiplerini bir araya getiren toplantıların düzenlenmesi, ağ oluşturma ve ticareti arttırma açısından hayati önem taşıyor. Dünyaya liderlik eden gayrimenkul firmaları, harita üzerinde görünen birer noktadan ibaret kaldığında, hiçbir öneme sahip olmayabilir. Ancak bu liderler bir araya geldiğinde, tüm dünyaya ve müşterilere bir güven sunabilirler.

Bu tür sınır ötesi işlerle uğraşırken birbirlerinin kültürlerini ve gayrimenkul uygulamalarını da keşfeden gayrimenkul sahipleri, bu sayede dünya genelinde bir etkileşime geçme fırsatı yakalayabilirler.

DİĞER HABER
06 Aralık 2016