"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Lamudi Yeni Aldığı Yatırımla Hızlı Büyüyor

Rocket Internet tarafından desteklenen online emlak sitesi Lamudi, yatırım miktarını 31,4 milyon dolara çıkardı. Şirket bu yatırımları kullanarak operasyonlarını Latin Amerika ve Asya pazarlarında genişletmeyi düşünüyor. 

Yatırımlarının bir kısmını Asia Pacific Internet Group, Tengelmann Ventures ve HV Holtzbrinck Venture’nin oluşturduğu girişimin tarihindeki en büyük yatırım rakamının şu an ulaştığı rakam olduğu söyleniyor. Tüm bu yatırım yapan şirketler, geçen yıl da Lamudi’ye yatırım yapmışlardı ancak bu yıl ki rakamın hepsini aştığı belirtiliyor. Yatırım rakamları 2015’te 18 milyon dolar, 2014’te ise 7 milyon doları buluyordu.

Lamudi, hali hazırda gelişen piyasalarda brokerlar ile alıcılara hizmet veriyor. Firmanın şu an aylık 4 milyon ziyaretçisi, 1 milyon gayrimenkul içeren bir listesi bulunuyor.

Almış olduğu yatırımlarla hızlı büyüyen emlak girişimi, şu an içerisinde Asya ve Latin Amerika’nın yükselen piyasalarından 9 ülkenin de yer aldığı 30 ülkede operasyonlarını sürdürüyor. Yeni yatırımların Bangladeş, Myanmar, Endonezya, Filipinler, Pakistan, Sri Lanka, Colombia, Meksika ve Peru gibi ülkelerde operasyonlarını genişletmek için kullanılacağı belirtiliyor. 2015’te Lamudi’nin geliri %460 büyümüş olmasına rağmen şirket, bu yıl bu rakamı daha da yükseltmeyi planlıyor.

Lamudi her ne kadar büyümek istese de Bangladeş, Myanmar ve Pakistan gibi ülkelerde internet alt yapısının henüz başlangıç aşamasında olması firmayı bayağı zorlayacaktır.

Ayrıca bu ülkelerde yer alan yerel emlak siteleri de rekabette firmayı zora sokacaktır. Pakistan’da yerel bir emlak sitesi olan Zameen.com, Meksika’da Inmuebles24, Philipinler’de MyProperty.ph. Lamudi için rekabeti kızıştıracaktır.

DİĞER HABER
03 Mart 2016