"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
ListingDoor.com: Kendi Mülkünü Kendin Sat

Gün geçtikçe mülk sahibi olan insanlar, satış üzerinden elde edecekleri kazançları arttırmak amacı ile sahibinden direkt satış pazarına daha çok katılıyorlar. CNN Ekonomi departmanı tarafından hazırlanan son rapora göre ev sahipleri satış sırasında verdikleri yüksek komisyonlardan dolayı satış işlemlerini kendi başlarına yönetmek istiyorlar.

Bu sıkıntılı durumu ele alıp, başarılı bir emlak yatırım danışmanı ve yazar olan Sissy Lappin ve Forune 500 şirketleri ile çalışmış, iş süreçleri otomasyon uzmanı olan eşi, "ListingDoor" uygulamasını hayata geçirdiler. ListingDoor, evini kendi satmak isteyenlerin ihtiyacı olan tüm verileri sağlayan bir emlak uygulaması.

Şirketin kurucularından olan Lappin, bu siteyi diğer sahibinden satış imkanı veren sitelerden ayıran özelliği şöyle açıklamaktadır, "Emlak sektörü üzerine, sahibinden satış imkanı platformların büyük çoğunluğu, fiyat sıralaması haricinde bir özellik sunmamaktadır. Ancak, ListingDoor, bir ev sahibinin evini satmaya karar verdiği andan, satış tamamlanıncaya kadar olan sürede sürekli kullanabileceği ve rehber edinebileceği bir platformdur. Sistematik bir yol haritası hazırlayarak başarılı bir satışı garanti eder. Açıkcası artık ev sahiplerinin elinde satış sürecini etkileyecek bir kozları var."

Forbes dergisi ListingDoor sitesi için "Emlak Sektörünün "Uber" uygulaması olabilir." yorumunu yapmaktadır. 

Lappin'e göre emlak sektörünü sıkıntıya sokabilecek en önemli aktör, müşterilerin edebileceği kâr oranını düşüren kimselerdir. Daha önceden emlak sektörüne bu şekilde zararı verenler, sektör ile ilgisi olmayan dışarıdan dahil olan kimselerdi.

Bugün emlak sahipleri, emlak şirketlerinin fiyatlandırma için kullandığı sektör bilgilerine aynı şekilde ulaşabiliyorlar. Bu bilgiler ile ev sahipleri doğru fiyatlandırma yaparak kendi başlarına internet üzerinden satış ilanı verebiliyorlar. Böylelikle emlak danışmanı tutmaktan ve komisyon masraflarından kurtulma yolu amaçlanıyor.

Alıcı ve satıcı her zaman için son noktadır. Gergin bir görüşmede ikisinin ağzından çıkacak sözlerin geri dönüşü olmayabilir. Ve bu durum satışın gerçekleşmemesini sağlar. Burada bir virgüle yani danışmana ihtiyaç her zaman için duyulacaktır. Kısacası; Kameralar sadece suçluyu görüntüler fakat asla yakalayamazlar :)

ListingDoor.com, sahibinden satış yapacak insanların emlaklarını değerlemesi ve doğru - etkili fiyat belirlemesi için ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgileri sağlayarak, emlak endüstrisinin en iyi pratikleri ile günümüz teknolojisini birleştirerek insanların evlerini profesyonel emlak danışmanları gibi satabilmesini sağlamayı hedefliyor.2013 yılında Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, emlak sektörünün dijitalleşmesi ile gelecekte emlak broker'larının % 97'sinin işinin riske gireceği belirlenmiş. ListingDoor.com girişiminin kurucusu Lappiin'e göre "E-ticaret vb. yöntemlerin şimdiden komisyoncuların gücünü zayıflattığı ve kontrolü artık müşterilere verdiğini görebiliyoruz. ListingDoor.com, emlak ve sahibinden satış uzmanları tarafından emlak sektörü dünyasında benzeri bir değişimi getirmek için yaratılmıştır." diyerek kendi görüşünü beyan etmektedir. Bize göre e-ticaret sitelerindeki alışverişlerle, taşınmaz ticareti arasında uzay mekiği ve kağnı kadar fark var.  

Tabii ki mülk sahiplerinin bir kısmı, satış işlemini sahibinden satılık şeklinde yapmak istemeyebilir ya da buna ihtiyaç duymuyor olabilir. Ancak, gayrimenkul satış sürecini tamamen kendi yapmak isteyenlerin sayısı gittikçe artmasına rağmen alıcı ve satıcıların her zaman için bir emlak profesyoneline ihtiyaçları olacaktır. Kaldı ki emlak danışmanlarını aradan çıkarmak isteyen bir çok mal sahibinin kürkçü dükkanına kuyruğu sıkışmış bir biçimde döndüğünü de hepimiz yaşadık ve gördük :)

Eninde sonunda, Uber tarzı bir girişimi emlak sektöründe göreceğiz. Emlak sektörünün geleceğinden beklentimiz ne olmalı? Uber uygulamasının benzeri bir emlak girişimi, aracısız mı? yoksa aracıya ihtiyaç duyulan bir yapıda mı? ortaya çıkacağıdır (Bu konu hakkında bir yazı hazırlığımız var).

Sonuçta dünyanın bir numaralı yatırım aracı ve dünyanın en zor satışına aracılık edilen bir taşınmaz mülkten bahsediliyorsa bu iş göründüğü gibi kolay değildir. Emlak profesyonellerine göre bir arabanın veya kozmetik bir ürünün satışı her zaman için basit ve çok daha kolaydır. 

Bu tür girişimlerden gayrimenkul almayı düşünen kişiler, kendi avukatlığını kendisi yapabilir, doktora gitmesine gerek duymadan kendi ameliyatını kendisi gerçekleştirebilir. Hatta özel bir davet için alacağı bir takım elbisesini veya ayakkabısını kendisi hazırlayabilir :)

DİĞER HABER
17 Mayıs 2016